Полтава, Кадетський корпус. Фото Валерія Явтушенка

Минулого тижня трапилася пожежа у будинку Дворянського зібрання. У спільноті «Стара Полтава» повідомляють, що ансамбль Круглої площі з її будівлями почали порушувати ще задовго до пожежі і якби вдалося зберегти її первинний вигляд площа могла б потрапити до списку світових пам’яток ЮНЕСКО.

Про ансамбль Круглої площі розповідають члени спільноти «Стара Полтава».

Головною причиною порушення ансамблю площі вважають побудову підземного переходу та торгового містечка на ній:

«Після трагедії, що сталася з будинком Дворянського зібрання, я в коментарях зустрів багато думок, щодо ансамблю Круглої площі. Більшість з дописувачів не знали, що цього ансамблю вже немає. У 2004 році за ініціативи тодішнього міського голови Анатолія Кукоби архітектурна перлина міста була спаплюжена. Мова про торговельно-розважальний комплекс "Злато Місто"».

Автор допису розповідає, що наприкінці 90-х років минулого століття, схожі скляні напівсфери набули популярності і щось подібне будували у Москві та Києві.

У «Старій Полтаві» пишуть, що перебудову цієї частини міста виконували з однією метою – завести підприємців у центр міста.

Річ у тому, що Кругла площа у Полтаві, як єдина в Європі площа збудована в класицизмі, потрапила в короткий лист потенційних пам'яток. І перед будівництвом переходу до нашого міста приїздили фахівці з ЮНЕСКО оглянути її.

Пізніше вони приїздили до Полтави після будівництва комплексу «Злато Місто», але коли побачили купол одразу відмовилися включати цю площу до списку. На їхню думку, сфери псували автентичний вигляд ансамблю.

Тодішній заступник очільника «Міськбудпроєкту» Борис Петтер говорив, що внесення до переліку пам'яток могло б гарантувати Полтаві майже 800 тисяч євро на рік на підтримку будівель у належному стані.

Архітекторка Оксана Бєлявська каже, що ансамбль Круглої площі – це не лише будівлі навколо Корпусного саду, а й містобудівна композиція. Йдеться про Круглу площу, вулицю Соборності, Соборний майдан. Це виконали з обов'язковим зоровим і прямим пішохідним зв'язком між колоною монументу Слави і дзвіницею Успенського собору, але цю композицію порушили майже незворотно.

На її думку, саме через втрату цілісності містобудівного ансамблю і спотворення традиційного характеру міського історичного середовища, ЮНЕСКО не внесло площу до переліку пам'яток.

9 грудня 2020 року у Будинку Полтавського дворянського зібрання трапилася пожежа і згорів центральний та правий корпус. Лівий корпус вдалося зберегти. Заступниця очільника Департаменту будівництва, містобудування та архітектури Полтавської ОДА Ірина Особік говорить, що пожежа в історичній будівлі є серйозною втратою. Адже будинок є частиною цілісного містобудівного ансамблю, який є єдиним у світі в завершеному вигляді.

Loading...