«За минулий рік з України виїхали 17 тисяч медсестер». Григорій Оксак про медреформу та здобутки обласної лікарні (частина 2)

Автор: Максим Самойдюк, 28 жовтня, 14:09

Фото: Друга частина інтерв'ю Григорія Оксака про медреформу та здобутки лікарні


Друга частина нашої розмови з керівником Полтавської обласної лікарні імені Миколи Скліфосовського Григорієм Оксаком. Цього разу – про те, що зроблено у лікарні, медичну реформу та як намагаються втримати медиків на роботі.

24 жовтня на ЗМІСТі вийшла перша частина нашої розмови з головним лікарем головного медзакладу області. Григорій Оксак розповів нам про кримінальне провадження й аудиторів, про співпрацю зі Світовим банком та показав сучасний тренінговий центр.

У другій частині ми говорили про медичну реформу та саму лікарню. Зокрема про пілотний проєкт, у якому бере участь обласна лікарня, та про те, як медзаклад вчиться заробляти кошти.

 

Про участь у медичній реформі

Обласна лікарня стала учасницею пілотного проєкту реформування вторинної й третинної медицини. Реформа первинної медицини відбулася по всій країні: декларацію з сімейним лікарем ви уклали саме в її рамках. Девіз реформи – «Гроші йдуть за пацієнтом», тобто що більше пацієнтів підписали декларації з лікарем, то більша в нього зарплата.

Реформа вторинної і третинної медичних ланок (це вже безпосередньо лікування та здійснення маніпуляцій*) наразі ще не охопила всю країну, але вже торкнулася обласної лікарні.

*Тут і надалі: маніпуляція – комплекс дій направлених на збереження життя.

Пілотний для країни проєкт на прикладі нашого медзакладу розпочався 1 квітня 2019 року. Суть реформи така: тепер лікарня має вчитись заробляти кошти, адже заклад отримує фінансування за кожен пролікований випадок.

«Раніше була постійна субвенція – отримав гроші й більше чи менше вже не буде. Люди сиділи, знаючи, що кошти є, їх стабільно не вистачає. Але ти прийшов на роботу, відсидів від дзвінка до дзвінка – і все», – говорить Григорій Оксак.

Субвенція розраховувалася в залежності від низки факторів, але головним були так звані ліжко-дні (скільки в лікарні ліжок й протягом якого часу вони використовуються – прим.ред.). Через це, за словами Григорія Оксака, керівництво лікарні було зацікавленим в подовжуванні перебування пацієнта на стаціонарі.

Зараз же пріоритет змістився на самі послуги пацієнту та необхідну лікувальну допомогу:

«Ми вже не рахуємо ліжко-дні, як раніше, коли лежали хворі, коли було потрібно, щоб відділення було забите (і тоді це вважалось нормою). Зараз же ми шви в обласній лікарні не знімаємо: ми прооперували, зробили головну маніпуляцію, і все. Далі все необхідне – зняття швів, реабілітацію – пацієнт робить вже у себе на районі».

У рамках пілоту лікарня фінансується так. Національна служба здоров’я взяла середнє значення отриманих обласною лікарнею коштів за період з квітня по грудень 2018 року, тобто за аналогічний до пілоту період минулого року, поділила загальну суму на 9 місяців і назвала це глобальною ставкою. Відтепер за цією ставкою поліклініка отримує по 821 тисяч гривень на місяць.

А ось стаціонарні відділення фінансують дещо по-іншому. У них також є глобальна ставка, розрахована в подібний спосіб. Але відділення отримують лише 60% від цієї ставки (69 млн грн.). Тобто обласна лікарня отримує на стаціонарні відділення 7,65 мільйонів гривень (69 (сума) / 9 (кількість місяців)) на місяць «за красиві очі», все інше (49 мільйонів) вони мають заробити, і це прив’язано до кількості пролікованих випадків.

Фактично Національна служба здоров’я виступає замовником лікування населення. З нею обласна лікарня уклала контракт на мінімальну кількість пацієнтів, яких треба пролікувати. Більше пролікували пацієнтів – більше коштів отримали, відповідно, менше пролікували – менше отримали.

За пів року лікарня демонструє перевиконання контракту. «Просідали» за кількістю лише влітку, але це сезон відпусток, каже головний лікар. За пів року медики заробили 41,5 мільйона гривень, що майже на 3 мільйони гривень більше, ніж якби вони просто отримували субвенцію.

Звертаємо увагу, що 41,5 мільйонів вони заробили за пів року. Отже, до кінця року лікарня перевиконає план.

Григорій Оксак

Якщо ж кожні три місяці план перевиконується на 10%, то ставка фінансування щоразу збільшується, аби в лікарні був стимул. При цьому заклад отримує кошти як за прооперованих пацієнтів, так і за пацієнтів, яким оперативне втручання не знадобилось. Самі ж випадки поділені на діагностичні споріднені групи й мають критерії складності.

Коефіцієнт оплати залежить від складності випадку: наприклад, за операції на серці лікарня отримує більше коштів, ніж за гінекологічні.

А тепер – найцікавіше: кошти, зароблені в Національної служби здоров’я, лікарня витрачає на фонд оплати праці. Фактично на утримання приміщень, комунальні послуги й ремонти йдуть кошти обласного бюджету. Таким чином, лікарня самотужки заробляє собі на життя.

К-сть пролікованих та кошти, отримані в рамках «пілота» за липень 2019 року

«Якщо показник (пролікованих випадків. – ред.) малий, то я підніму питання, щоб збільшити відділення, яке працює, і закрити ті, які не працюють. Задача лікарів – не сидіти на місці, а працювати. Є конференції, можна залучати пацієнтів і збільшувати їх показник. Не треба сидіти та чекати, коли вони самі прийдуть, бо рано чи пізно доведеться скорочувати штат», – розповідає Оксак.

Головна відмінність фінансового аспекту реформи вторинної та третинної ланок від «первинки» в тому, що в останній зарплата лікаря напряму залежить від кількості його пацієнтів. У «вторинці» ж гроші отримує саме підприємство (лікарня), після чого розподіляє їх серед співробітників.

«На цей час немає законодавчого механізму, аби підняти заробітні плати. Зараз ми активно працюємо з юридичною фірмою, щоб вона допомогла нам створити колективний договір й там прописати механізм збільшення зарплати, бо це зараз болюча тема. На первинці люди отримують 18–20 тисяч гривень, а на “вторинці” й “третинці”, незважаючи на більше навантаження, зарплата менша».

За словами Григорія Оксака, така ситуація призводить до того, що країну залишає медперсонал.

«За минулий рік Україну покинуло 17 тисяч медсестер. Якщо по лікарях все більш-менш, окрім деяких напрямків, то середній персонал – це гостра проблема навіть для обласної лікарні».

Поки ж механізму нема, «перероблені» кошти в обласній лікарні розподіляють як премії.

«Як зрозуміти, що пілот працює? Для пацієнтів краща якість послуг, а для персоналу – фінансове стимулювання. Зароблені кошти ми поділили: лікарі отримали по 1,5 тисяч гривень, середній персонал – по тисячі гривень, санітари – по 800 гривень. Тобто премія, окрім тих гарантованих надбавок, що в них є, слугує для мотивації».

Григорій Оксак

Загалом завданням керівництва лікарні є справедливий розподіл коштів: більше працюєш – більше зарплата. Пріоритет, за словами головного лікаря, має бути там, де тяжкі хворі – реанімація, перинатальний центр тощо. І мова не йде лише про операції, а й про лікарів, які забезпечують ургенцію (чергування вдома). Не має значення, чи були за зміну випадки: нічне чергування має винагороджуватися.

Другим напрямком заробляння грошей, за словами Оксака, є профогляди в поліклініці та роботи з дозвільними документами, наприклад, на володіння зброєю. Збір за ці документи має йти на лікарню.

 

Що буде з медичною реформою

Ми поцікавились, чи не буде «відкату» через звільнення Уляни Супрун з посади міністерки охорони здоров’я. Оксак відповів:

«Немає ризиків. Ми спілкувались з головою Національної служби здоров’я, була нарада й зі Зоряною Скалецькою (нова міністерка МОЗ – прим.ред.). Просили, щоб пілот продовжувався, й нас запевнили, що все буде в силі. Однозначно нам нема сенсу повертатись назад і ніхто зі співробітників цього не захоче».

Проте Григорій Оксак зазначив, що старт реформи в решті регіонів Україні відклали до 1 квітня 2020 року, хоча мали запустити з 1 січня наступного року.

 

Що зроблено в лікарні та що може з’явитися

Ну і трішки позитиву. За останні 4 роки в обласній лікарні з’явився не лише томограф та навчально-тренінговий центр. Так, у 2017 році запрацювало нове відділення радіології.

«Воно розраховане на 15 ліжок, є три ліжка інтенсивної терапії. Це відділення робить операції на судинах. Воно здатне робити всі операції, яке є у світі».

Крім цього, реконструювали торакальне, урологічне, хірургічні та стерилізаційне відділення. У нейрохірургічних відділеннях зробили перший за 50 років ремонт.

«Через реформу нам заздрять колеги, наприклад, з Сум і Черкас. Якщо в них за рік плюс один апарат УЗД, то вони радіють. Я їм показую, що в нас у кожному відділені стоїть апарат УЗД і всі спеціалісти пройшли навчання.

Раніше, коли поступав хворий, то викликали лікаря або везли пацієнта у відділення, чи навпаки, був транспортний УЗД, що на ладан дихав. Зараз у кожному відділені є апарат УЗД на колесах, який достатньо підкотити до ліжка і лікар зробить діагностику».

За словами Григорія Оксака, наразі заклад має гарну тенденцію у фінансових показниках.

Розподіл коштів

«Оплата праці становить 61,5% наших витрат. Якщо брати інші лікарні області й регіонів, то цей показник становить 80-90%. Тобто всі кошти, які виділяються, по факту ними з’їдаються. У нас же гарний показник, і майже 30% йде на забезпечення медикаментами пацієнтів: розчини, низькомолекулярні гепарини, перев’язки тощо».

Коштом того ж таки Світового банку лікарня отримала новий ангіограф (прилад для операцій на судинах – прим ред.), а незабаром буде ще один:

«Скоро вже буде два апарати, адже другий купили завдяки співфінансуванню з місцевого бюджету. Через інфаркти є велике навантаження. Другий апарат украй необхідний».

Також у майбутньому керівництво мріє про перенесення опікового центру з Кременчука, збільшення реанімації, створення відділення гострих інсультів (поки такі випадки лікують в реанімаційному).

 

Висновки

Загалом завдяки розмові ми отримали своєрідний звіт комунального підприємства за свою роботу. Так і має бути в розвиненому суспільстві, де перед платниками податків звітують. Ми не будемо давати оцінку й висловлювати власні судження, залишаючи це право за вами.

Фото Богдана Проскурова

Обкладинка Юлії Деркач

Опублікована: 28 жовтня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація