Зберегти не зруйнувати: друге життя занедбаного будинку патріарха Мстислава в Полтаві (ФОТО)

Автор: Марина Антонюк, 14 травня, 11:55

Фото: Друге життя занедбаного будинку патріарха Мстислава в Полтаві


На межі зникнення опинився будинок-музей патріарха Мстислава, але ще не пізно його зберегти.

Полтавцям притаманне дещо дивне ставлення до історико-архітектурної спадщини свого міста. Є певна будівля, що становить історичну або архітектурну цінність. Оскільки в питанні власності зазвичай знайти кінці не так просто, а міська влада умиває руки, пам’ятка неухильно руйнується. Одного дня в ній стається пожежа, і на місці будинку виростає новий, але його вже пам’яткою аж ніяк не назвеш. Профіт?

Ні, бо в такий спосіб Полтава втратила, приміром, музичні класи Базилевич. Можливо, тільки через цю пожежу місто усвідомило, яку цінність загубило. І тільки оплакали будинок музичних класів, як виникли серйозні підстави побоюватися за ще одну цінну історичну пам’ятку.

Йдеться про будинок за адресою вул. Патріарха Мстислава, 13, де 121 рік тому побачив світ Степан Скрипник – майбутній патріарх Мстислав, глава Української автокефальної православної Церкви. На еміграції він доклав усіх зусиль, щоб з очолюваною ним Церквою рахувалися в світі, причому не лише в колі помісних православних Церков.

Безперечно, постать такого масштабу заслуговує на визнання і пам’ять на Батьківщині. І хоча рішення про створення меморіального музею патріарха Мстислава було ухвалене майже відразу по смерті патріарха в 1993 р., такого музею немає й досі.

Після смерті Парасковії Микитівни Квецко, яка тривалий час доглядала за будинком, ініціативу створення музею перебрала Харківсько-Полтавська єпархія УАПЦ (назва до об’єднання Церков).

ЗМІСТ зустрівся з о. Олександром (Гораєм), настоятелем парафії Св. Архістратига Михаїла в Полтаві, щоб дізнатися про стан справ музею зараз.

О. Олександр відмикає замок, а там…

За його словами, робота над створенням музею не могла розпочатися через тривалу бездіяльність міської влади: було незрозуміло, на чиєму балансі перебуває будинок. Коли ж у 2018 році приміщення передали на у комунальну власність (на баланс міста), згадана єпархія УАПЦ взяла його в оренду з метою створити тут музей. Будинок отримали в жахливому стані: комунікації обрізані, а приблизно п’ять років тому сталася пожежа, яка зруйнувала частину даху. Якщо врахувати, що будинок зведений із глини й дощок, сучасний його стан не здасться такою вже й несподіванкою.

Стеля впала після пожежі

Добре видно, як розсипається перекриття з дерева і глини

Коли через дірки в даху ллють дощі, стеля руйнується просто на очах. Зрозуміло, у такому приміщенні небезпечно перебувати, не те що створювати музей.

Стіни також неухильно руйнуються

Стеля обвалюється просто на очах

Саме тому о. Олександр ініціював відродження будинку-музею. Для цього полтавські архітектори виготовили ескіз майбутнього музею, однак це лише перший крок.

Колись тут було затишно

Наразі вирішується питання оформлення дозволу на здійснення будівельних робіт на ділянці будинку. Це також робиться за участі міської ради і потребує значних витрат. Наступний крок – замовлення проекту відбудови музею, де буде конкретно вказано, яким він стане і які матеріали потрібні. О. Олександр постійно шукає інструменти для збору коштів на відновлення музею патріарха Мстислава. Так, нещодавно відбувся марафон «Мстиславівський», у планах – організувати благодійний концерт.

Краудфандингова платформа ЗМІСТ також підтримує ідею відродження будинку-музею патріарха Мстислава. Наразі вдалося зібрати 2 тис. 800 грн із необхідних 20 тис. грн, які будуть витрачені на оформлення дозволів на будівельні роботи. ЗМІСТ і надалі буде відслідковувати всі події, пов’язані з будинком-музеєм патріарха Мстислава.

Для захисту будинку зроблено металеве перекриття

Навряд чи хтось із живих володіє такою технікою будівництва

В іншій частині будівлі справи не кращі

Сюди ми навіть потрапити не змогли: двері загрузли в землю

Знадвору помітно руйнування даху й комину

Так виглядатиме оновлений будинок-музей (ескіз архітектора)

Опублікована: 14 травня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація