16 грудня, 16:12
16 грудня, 16:12

Молодь – рушійна сила в країні, тому варто дослухатися до її думки та залучати до розв'язання важливих питань, які стосуються формування молодіжної політики на місцях. Наразі є така можливість, зокрема завдяки створенню Молодіжних рад.

Управління молоді та спорту Полтавської обласної державної адміністрації 13 грудня проводить завершальний етап навчання для представників органів місцевого самоврядування та консультативно-дорадчих органів. Захід триває у Полтавському національному педагогічному університеті імені Володимира Короленка. Сьогодні тут зібралися фахівці, які допоможуть детальніше розібратися у роботі молодіжних рад, навчать співпрацювати з органами місцевого самоврядування та залучати кошти.

За пів години до початку учасники спілкуються та п’ють ранкову каву. Наступні 8 годин вони слухатимуть теоретичний матеріал, ставитимуть запитання, отримають консультації фахівців. 

Розповідаємо про головне з навчань, які вперше організували за підтримки Управління молоді та спорту Полтавської обласної державної адміністрації.

Чому ці навчання важливі

Голова Молодіжної ради Полтавської міської територіальної громади Микола Бутко каже, що  такий формат заходу проводять вперше та разом з Управлінням молоді та спорту Полтавської обласної державної адміністрації:

«До цього таких навчань не проводили. Я запропонував це зробити, бо за даними, які надали в Управлінні, в нашій області не дуже хороший показник по молоді, тому що в нас існує 11 молодіжних рад, а громад – 60. Сьогодні у нас останній 3 етап – це практикуми, до цього у нас була лекційна частина. Існує “3 ми”: “ми працюємо, щоб надавати консультації”, “ми працюємо  для того, щоб знати що робити”, і “ми працюємо що краще жити”. Якраз ці “3 ми” розповідають про міську раду, Молодіжну раду і те що вони в результаті отримують».

Начальниця відділу молодіжної політики та організації оздоровлення Управління молоді та спорту Жанна Чечель говорить, що ці заняття потрібні представникам громад, бо в умовах децентралізації, які пропонуються, настав складний час комунікації з молоддю:

«Без підтримки молодих людей буде складно, комунікація з молодими людьми допоможе краще зрозуміти їх потреби, а їх потреби - це потреби ваших дітей. Завдяки створенню молодіжних рад ви по іншому подивитися на формування бюджетної політики тергромад. Вкладанням коштів у розвиток молодіжних проєктів ви даєте шанс створити робочі місця у вас у громаді». 

Нормативно-правова база за якою працює молодіжна спільнота та важливість залученості до проєктів та розв’язанні питань

Членкиня Правління з міжнародних відносин Української асоціації молодіжних рад Людмила Лук’янова коротко розповіла про нормативно-правову базу, якою варто користуватися молодіжним спільнотам:

«Європейська хартія участі молоді є ключовим інструментом у впровадженні системи співуправління на місцевому та регіональному рівнях». 

Хартія складається з 3 частин:

 • секторні стратегії;
 • інструменти для участі молоді;
 • організаційно-правові форми участі молоді в місцевому та регіональному житті.

Посібник «Скажи своє слово» укладений на основі Європейської хартії, але тут більше простими та зрозумілими словами з прикладами. 

Окрім цього лекторка розповіла про сходинки участі молоді за Роджером Хартом, які визначають наскільки молодь залучена до розробки проєктів та ухвалення рішень: 

 • 1 сходинка – маніпуляція  
  • «Коли молодих людей просять взяти участь у вже організованому заході: молоді люди можуть навіть не знати про що захід, поки вони не прийдуть - це для того, щоб зробити показове фото, що є співпраця з молоддю».
 • 2 сходинка – молоді люди, як декорація
  • «Тут молоді люди можуть знати куди вони йдуть, але ніяким чином не залучені до організації та реалізації проєкту».
 • 3 сходинка – символічне залучення 
  • «Між молодими людьми  розподіляють ролі на заході: можливо вони як волонтери, але в межах проєкту вони не долучаються до прийняття рішень».
 • 4 сходинка – проєкт доручають молодим людям та повідомляють їм його реалізацію
  • «Проєкт доручають молодим людям і повідомляють їм про його реалізацію: частково молодь розв'язує якісь питання».
 • 5 сходинка – з молодими людьми консультуються, їх інформують 
  • «З молодими людьми консультуються їх інформують».
 • 6 сходинка – ініціатива проєкту виходить від дорослих, а рішення приймаються спільно
  • «Ініціатива проєкту походить від дорослих і рішення ухвалюють спільно з молодими людьми».
 • 7 сходинка
  • «Проєктом керують молоді люди: молодь може пропонувати реалізацію заходів».
 • 8 сходинка  – спільне ухвалення рішень
  • «Проєкти, де дорослих залучають як партнерів».

Під час навчань учасники почали визначати на яких сходинках співпраці знаходиться молодь у їх громаді. Людмила Лук’янова допомагала розібратися із ситуаціями та давала поради. За її словами, молодіжна рада – це про активну участь у реалізації молодіжної політики, створення єдиної платформи молодіжних організацій та ініціатив, саморозвиток та експертність, налагодження співпраці з бізнесом.

«Молодь – це не майбутнє,  молодь – це теперішнє і потрібно саме  зараз вкладати у молодь, яка своєю чергою має брати всі можливості для себе, щоб створити комфортне для себе середовище як у громаді, так і в Україні».

Партнерство та залучення коштів

Окрім цього говорили про те, як залучити кошти та співпрацювати з організаціями. Про це розповів член молодіжної ради Харкова, Георгій Пазій:

«Перше, що потрібно зробити, коли ви шукатиме партнерів – правильно розставити ролі у своїй команді. Це потрібно для того, щоб у вас були відповідальні люди, які будуть займатися партнерами. Отже, ми співпрацюємо з бізнесом, громадськими організаціями та вищими навчальними закладами».

Що варто зробити перед співпрацею з бізнесом:

 • визначити цільову аудиторію;
 • треба скласти базу компаній, які є у місті;
 • підготувати партнерську пропозицію;
 • скрипти.

Щодо співпраці з громадськими організаціями Георгій Пазій говорить, що взаємодіяти потрібно в плані написання грантів та виступати, як інформаційні партнери. Паралельно учасники ставили питання, які їх цікавлять, а експерт надавав професійну підтримку. 

Співпраця з органами місцевого самоврядування та адвокаційна кампанія

Член Правління Української асоціації молодіжних рад Ілля Шелест каже, що молодіжні ради – це ті організації, які мають реалізовувати ефективні адвокаційні кампанії. Які своєю чергою мають бути спрямовані на представництво і захист прав, інтересів та задоволення потреб молоді. 

Процес адвокації здатний винести проблему на суспільний розгляд та розв’язати це питання. Для цього потрібно ініціювати різні цікаві проєкти, які зацікавлять та залучать молодь, серед таких спікер назвав Громадський бюджет, Шкільний бюджет тощо.

Окрім цього Ілля наголосив про досвід, який можна отримати в молодіжній раді:

 • командна робота;
 • адвокація та процеси прийняття рішень;
 • вміння вести перемовини;
 • вміння формувати та відстоювати власну думку;
 • залучення коштів;
 • внутрішні та зовнішні комунікації.

Для чого молодіжним радам співпрацювати з органами місцевого самоврядування:

 • партнерство;
 • додаткові ресурси;
 • масштабування;
 • системність змін;
 • статусність.

Як співпрацювати:

 • конкурси;
 • спільні проєкти;
 • організаційна підтримка.

Пізніше Жанна Чечель змоделювала панельну дискусію щодо обласної молодіжної ради. Вона говорить, що на сьогодні постало завдання донести на місця в громади, що представники мають вийти самі з ініціативою про створення обласної молодіжної ради та обрати форми роботи:

«У нас 60 громад і всього 11 молодіжних рад у них – це дуже мало. Якщо  створювати обласну молодіжну раду, то опиратися на 16 області буде недоцільно та недоречно, тому що нині дехто взагалі не розуміє, що це таке і навіщо взагалі вона потрібна. Влада  чомусь вирішила, що молодіжна рада це більше про розваги, конкурси, фестивалі, пісні тощо. Насправді ж ні, саме це ми й хочемо донести. Консультативно-дорадчий орган - це фактично політична молодіжна сила, яка може радити, аналізувати, обирати шлях розвитку молоді в громаді». 

Також до зустрічі долучилася Олена Черник, представниця Ради Європи, яка розповіла про проєкт «Молодь за демократію» в контексті важливості впровадження євростандартів у роботі молодіжних рад. 

По завершенню всі учасники отримали сертифікати про проходження навчання. За словами Жанни Чечель надалі є бачення створити базу даних з того як вони зрозуміли суть навчання, можливо є якісь питання та пропозиції щодо створення обласної молодіжної ради.

У вільний час представники обговорювали між собою результати навчань та ділилися досвідом.

«Я очолюю ініціативну групу у своїй громаді. збираємося створювати молодіжну раду у нас на місці. Я отримала корисну інформацію, яка допоможе у створенні», – говорить учасниця з Карлівської територіальної громади.

«Мені приємно, що мене запросили. Дуже цікаво було подивитися на кейси інших міст, на жаль, в нашому місці ми не все можемо запровадити. Але я отримав юридичну базу та дізнався корисну інформацію, яка дозволить розвивати такий орган у нас», – говорить представник Глобинської громади.

Нагадаємо, цього року Управління молоді та спорту Полтавської обласної державної адміністрації влаштувало захід «Заграва-2021». У ньому взяли участь 8 команд, у складі яких понад 150 учасників та 30 інструкторів. Про те, як відбувалися змагання та як на Полтавщині розвиватимуть національно-патріотичне виховання дивіться тут.

Також Управління організувало обласний молодіжний семінар профорієнтації для тренерів Полтавської області на тему «Особливості функціонування і типологія сучасних фізкультурно-спортивних відносин у юридичній площині». Про нові закони, нормативні акти і перспективи роботи у новому форматі галузі розповідали лектори з юридичної компанії Sports lawyer office. Деталі тут.

До того ж провели навчання для молоді з підприємництва, де навчають як генерувати ідеї, сформувати бізнес-модель та правильно презентувати себе.

Також Управління вперше в Україні організувало обласну школа молодіжної журналістики

В Інституті розвитку міста презентували результати навчання. Позаду в учасників майже місяць лекцій та тренінгів, попереду – майбутнє, для якого стануть у пригоді отримані знання й навички.

Управління спільно з громадськими об’єднаннями та вишами для гендерної рівності вирішили відродити «Жіночий батальйон», де у тактичній підготовці та знаннях можуть позмагатися окремо дівчата. Як це було дивіться тут.

Матеріал створений у рамках партнерства з Управлінням молоді та спорту Полтавської обласної державної адміністрації, Обласним молодіжним центром та військово-спортивним центром «Воїн». Думки, виражені в цій публікації, відображають виключно точку зору автора і не завжди збігаються з позицією редакції.