14 грудня, 10:12
14 грудня, 10:12

Чимало українських захисниць боронять українські кордони на сході держави, навчають захисників й служать за контрактом у Збройних силах України. Через це неможливо заперечити – жінки уже давно стали міцною опорою для держави й готові захищати її від усіх загроз.

Аби й молодь могла так само впевнено вміти давати відсіч ворогу, на Полтавщині чимало уваги приділяють військово-патріотичному вихованню. Для цього влаштовували національно-патріотичну гру «Заграва» та зберегли проєкт «Жіночий батальйон».

Разом з Управлінням молоді та спорту Полтавської обласної державної адміністрації, Обласним молодіжним центром та Військово-спортивним центром «Воїн» розповідаємо як під Полтавою змагалися у військовій підготовці понад 100 дівчат та жінок.

Повернення «Жіночого батальйону»

Начальниця Управління Марина Трохименко каже, що захід влаштували за підтримки депутатів Полтавської обласної ради та патріотичних громадських організацій після довгої перерви. Через пандемію коронавірусу «Жіночий батальйон» відтерміновували у 2020-му, але цьогоріч змагання відновили:

«Спільно з громадськими об’єднаннями та вишами для гендерної рівності вирішили відродити "Жіночий батальйон", де у тактичній підготовці та знаннях можуть позмагатися окремо дівчата. Ми їх організували, щоб дівчата в умовах наближених до військових отримали вміння, знання та навички».

Вікова категорія учасниць – від 14 до 35 років. Для участі окремо записувалися жительки Полтави та інших громад. Також долучилися учасниці молодіжних громадських організацій національно-патріотичного виховання та збірні команди вишів. На наступні змагання також зможуть записатися усі охочі. Після цього Управління створить команду, яка також матиме змогу брати участь у «Жіночому батальйоні».

Протягом змагань дівчата працювали на різних локаціях. Серед них були такі напрямки:

 • вогнева підготовка;
 • тактична підготовка;
 • ознайомлення з бойовою технікою десантно-штурмових військ;
 • тактика під час рейдових переміщень;
 • тактична медицина.

Директорка Обласного молодіжного центру Світлана Громцева зауважила, що серед учасниць є чимало молоді, яка активно бере участь у різних проєктах з неформальної освіти ОМЦ та організовує свої власні заходи:

«Радію сьогодні бачити серед учасниць дівчат, які долучалися і до україно-польських обмінів молоді, і до організації програми “Твоя країна” на Полтавщині. Багатьох можна зустріти на волонтерських проєктах міста, серед учасників центру “Супергерой твого міста”, навчального проєкту "Унікальна школа волонтера". 

«Дехто навіть є тренерами курсів з самооборони для жінок від ОМЦ. Усе це свідчить для мене, що сучасні заходи для молоді - актуальні і у тренді. Загалом же, у державній “Стратегії молодіжної політики до 2030 року” одними з  пріоритетних напрямів є “безпека” та “збереження здоров’я”. Проєкт “Жіночий батальйон” покликаний навчити безпечній поведінці у надзвичайних воєнних ситуаціях, опанувати базові навички надання першої домедичної допомоги. А ще бути патріотично налаштованими і духовно цілісними. Саме це дозволяє зрозуміти, хто ти і що ти можеш зробити для своєї країни», – каже Світлана Громцева.

Крім військово-патріотичної підготовки проєкт «Жіночий батальйон» має ще одну важливу функцію – профорієнтаційну. Марина Трохименко каже, що за допомогою схожих заходів показують дівчатам, що вони можуть стати професійними військовими, отримувати профільну освіту, бо вони більше дізнаються про навчальні заклади та професії.

Військові навчання – жіноча справа

«Жіночий батальйон» розпочинається з урочистого крокування учасниць у військовій формі. Надалі на них чекають різні локації з завданнями, що суттєво різняться між собою.

Сильний вітер на полігоні військової частини не лякає учасниць і вони розділяються на групи та йдуть змагатися за першість. За кілька хвилин після відкриття кількадесят дівчат уже слухають інструктаж з військово-тактичної гри «Лазертаг». Інші надягають парашутні рюкзаки. На іншому місці уже перевіряють знання учасниць з тактичної медицини. Змагання тривають паралельно, щоб кожна могла показати свої вміння у військовій справі.

За словами Марини Трохименко, «Жіночий батальон» покликаний не просто навчити дівчат розв’язувати складні завдання у польових умовах, а закріпити свої навички, розвинути силу духу:

«Щоб усі мали розуміння якими складними бувають польові умови, як складно брати участь у військових діях. Я дуже хочу, щоб нашим дівчатам ніколи не довелося використовувати свої знання у справжньому бою, щоб це були тільки мирні змагання та спілкування з колежанками».

Схожої позиції дотримується голова громадської організації «Батальйон небайдужих» та депутатка Полтавської обласної ради Наталія Гранчак. За її словами, учасниці цього проєкту є відданими своїй державі й показали, що готові жертвувати власним комфортом:

«Радію, що вони обрали шлях – навчатися військовій справі. В Ізраїлі я бачила як служать жінки. Я бачила як вони браво стоять, готові захищати свою країну, своє життя. Радію, що ми в країні маємо таких людей, які готові розвиватися. Готові відгукнутися, коли буде потреба захищати нашу країну».

По завершенню змагань на усіх локаціях учасниць нагороджують грамотами та брендовими екосумками Управління.

За високі досягнення цьогоріч здобули призи такі команди:

 • Військово-спортивний центр «Воїн» у розділі військово-тактична гра «Лазертаг»;
 • Полтавський державний аграрний університет у розділі військово-тактична гра «Лазертаг»;
 • клуб «Орлан» Розсошенської гімназії у розділі військово-тактична гра «Лазертаг»;
 • Полтавський міський багатопрофільний ліцей №1 імені Котляревського у розділі «Дії підрозділу в обороні»;
 • клуб «Орлан» Розсошенської гімназії у розділі «Дії підрозділу в обороні»;
 • клуб «Барс» Полтавського центру позашкільної освіти у розділі «Дії підрозділу в обороні»;
 • клуб «Орлан» Розсошенської гімназії у розділі «Індивідуальна робота стрілка»;
 • Полтавський державний аграрний університет у розділі «Індивідуальна робота стрілка»;
 • Полтавський національний педагогічний університет імені Короленка у розділі «Індивідуальна робота стрілка»;
 • Військово-спортивний центр «Воїн» у розділі «Тактична медицина»;
 • Національний університет «Полтавська політехніка» імені Кондратюка  у розділі «Тактична медицина»;
 • Військовий коледж сержантського складу у розділі «Тактична медицина»;
 • Військовий коледж сержантського складу у розділі «Дії підрозділу під час рейду»;
 • Військово-спортивний центр «Воїн» у розділі «Дії підрозділу під час рейду»;
 • Національний університет «Полтавська політехніка» імені Кондратюка  у розділі «Дії підрозділу під час рейду»;
 • Полтавський міський багатопрофільний ліцей №1 імені Котляревського у розділі «Тактика дій підрозділів ДШВ»;
 • клуб «Барс» Полтавського центру позашкільної освіти у розділі «Тактика дій підрозділів ДШВ»;
 • Національний університет «Полтавська політехніка» імені Кондратюка  у розділі «Тактика дій підрозділів ДШВ»;
 • Полтавський державний аграрний університет у розділі «Вогнева підготовка»;
 • Полтавський міський багатопрофільний ліцей №1 імені Котляревського у розділі «Вогнева підготовка».

Розвиток військово-патріотичного виховання на Полтавщині

У 2022 році Управління планує наголошувати на розвитку національно-патріотичного виховання. На 2022 рік планують запросити профільні громадські організації та влаштувати загальну нараду, створити колегію і реалізовувати політику Міністерства молоді і спорту.

«Ми зв’язувалися з представниками організацій, які займаються військо-патріотичним вихованням і сформуємо календарний план для них на рік. Це не тільки в Полтаві, а й на території інших військових баз організовуватимемо. 2022 рік буде активнішим, щоб Управління показувало роботу й допомагало жінкам, які цікавляться військовою справою», – каже Марина Трохименко.

Попереду чимало планів, а особливу увагу приділятимуть саме патріотичному вихованню молоді на Полтавщині.

Надалі Управління планує співпрацювати з кафедрами вишів Полтавщини та новоутвореними громадами. Серед планів також є співпраця з військовими частинами в області, організація локальних патріотичних заходів. Потім ці заходи перетворюватимуться на традиційні та масштабні змагання чи збори молоді.

Нагадаємо, цього року Управління молоді та спорту Полтавської обласної державної адміністрації влаштувало захід «Заграва-2021». У ньому взяли участь 8 команд, у складі яких понад 150 учасників та 30 інструкторів. Про те, як відбувалися змагання та як на Полтавщині розвиватимуть національно-патріотичне виховання дивіться тут.

Також Управління організувало обласний молодіжний семінар профорієнтації для тренерів Полтавської області на тему «Особливості функціонування і типологія сучасних фізкультурно-спортивних відносин у юридичній площині». Про нові закони, нормативні акти і перспективи роботи у новому форматі галузі розповідали лектори з юридичної компанії Sports lawyer office. Деталі тут.

До того ж провели навчання для молоді з підприємництва, де навчають як генерувати ідеї, сформувати бізнес-модель та правильно презентувати себе.

Також Управління вперше в Україні організувало обласну школа молодіжної журналістики

В Інституті розвитку міста презентували результати навчання в обласній школі молодіжної журналістики. Позаду в учасників майже місяць лекцій та тренінгів, попереду – майбутнє, для якого стануть у пригоді отримані знання й навички.

Матеріал створений у рамках партнерства з Управлінням молоді та спорту Полтавської обласної державної адміністрації, Обласним молодіжним центром та військово-спортивним центром «Воїн». Думки, виражені в цій публікації, відображають виключно точку зору автора і не завжди збігаються з позицією редакції.