Бюджет перед Різдвом: на що планує жити область у 2020 році

Автор: Максим Самойдюк, 6 грудня, 15:41

Фото: ЗМІСТ проаналізував попередні дані щодо обласного бюджету


Ми проаналізували пояснювальну записку до проєкту кошторису області на 2020 рік та переклали її на людську мову. Коротко: грошей очікують вдвічі менше, ніж у цьому році.

Бюджет депутати Полтавської облради мають прийняти 20 грудня 2019 року. Поборовши складнощі перекладу з чиновницької мови, основні пункти наводимо тут. Ідеться не лише про кошти, які планують закласти в бюджет, а й про статистичні показники.

 

Що маємо на кінець 2019 року

У цілому при розрахунку бюджету на наступний рік врахували, що економічні показники регіону демонструють позитивну динаміку. Так, наприклад, обсяги с/г виробництва зросли майже на 10% (хоча промислове впало на 0,2%).

Полтавщина цьогоріч наростила експорт на 14% (1,6 млрд доларів) та імпорт на 4% (995 млн доларів). Таким чином, наша область (на відміну від держави) має позитивне сальдо у розмірі 571 млн доларів.

За перші пів року на Полтавщину прийшло 8,9 млрд грн капітальних інвестицій у будівництво. Принаймні стільки нарахували автори пояснювальної записки. Відповідно, на 8% зросло й виконання будівельних робіт.

Загальний обсяг надходжень до бюджетів усіх рівнів (тобто місцевих та обласного) у нашому регіоні за 10 місяців склав 35,4 млрд грн, що на чверть більше, ніж торік.

Ну і ми вже писали, що за 10 місяців 2019 року Полтавщина отримала 400 млн грн від ренти за видобуток нафти та газу. І це також на 20% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

 

Звідки беруть кошти?

Головним джерелом доходу для області (60% від сумарного або 1,4 млрд грн) є податок на доходи фізичних осіб. Далі йде рента та податок на прибуток для підприємств.

Наступного року область планує загалом отримати 2,5 млрд грн доходу. Це на 234 млн грн більше, ніж заплановано на поточний рік. Зокрема зрости мають доходи й від фізичних осіб (до 1,5 млрд грн).

Інфографіка ЗМІСТу

Увага, мова йде про попередні цифри й без урахування субвенцій від держави. Ми говоримо лише про кошти області. Попередньо, держава має нам допомогти приблизно на 2,1 млрд грн. Проте у 2019 році ця сума була на 4,8 млрд грн більшою. З державних коштів найбільше має піти на будівництво та реконструкцію доріг в області – 1,3 млрд грн.

Як бачимо, головним джерелом наповнення бюджету області є люди. З чим пов’язано зростання надходжень від них? Зі зростанням заробітної плати. Наступного року вона має зрости по області на 17%, у тому числі й завдяки підвищенню мінімальної зарплати.

Хоча зі зростанням заробітної плати збільшуються й витрати на її виплату.

Очікується також приріст доходів від податку на прибуток. Рента, як ми вже повідомляли, в наступному році принесе області менше коштів, адже ціни на нафту падають.

Тобто з пояснювальної записки ми усвідомлюємо: головні спонсори області – люди. Отже, пріоритетом має бути створення саме робочих місць, а не стягування коштів з кожного, хто наважиться вести тут бізнес.

 

На що їх витратять?

Тепер ідемо до запланованих видатків. Наступного року обласна влада планує витратити 50 млн грн на своє існування (утримання органів місцевого самоврядування). З них 14 млн грн піде на утримання приміщень по Соборності, 45 (ОДА) та Зигіна,1 (Департамент будівництва).

Для функціонування управління майном облради потрібно 7,7 млн грн. Іронія в тому, що саме управління заробляє на здачі майна в оренду 3,4 млн грн за рік.

Проте для бюджету то дрібниці. Найбільше ж коштів обласна влада планує виділити на освіту та охорону здоров’я: 1,2 млрд та 702 млн грн відповідно.

На соціальний захист населення планується витратити 350 млн грн, з них 150 млн грн підуть на заробітну плату працівникам цієї сфери. Не можна оминути увагою і 1,1 млн грн, які мають піти на профільні громадські організації.

Як ми писали вище, 1,3 млрд грн піде на дороги (за кошти держави), ще 140 млн грн піде на управління капітального будівництва.

І до хороших новин: наступного року передбачена стаття видатків на пільгові кредити для молоді. На неї область виділить 1 млн грн. Для порівняння: 2 млн грн у бюджеті планується закласти на проведення публічних заходів за участю органів місцевого самоврядування. В 1,6 млн грн. області обходиться функціонування інформаційного агентства «Новини Полтавщини».

Далі детальніше про інфраструктурні об’єкти, що будує управління капітального будівництва. У наступному році зі 140 млн грн найбільше витратять на будівництво медичних об’єктів. Зокрема, по 20 млн грн піде на:

  • добудову кардіодиспансеру в Полтаві;
  • будівництво підземного паркінгу для центру екстреної допомоги;
  • реконструкцію онковідділення в Кременчуці;

По 15 млн грн передбачено на:

  • реконструкцію 1-го поверху хірургічного корпусу обласної лікарні;
  • термомодернізацію цього ж корпусу.

Ще 10 млн грн піде на реконструкцію онкологічного відділення на вул. Дмитрієва у Полтаві.

Проте цих коштів вистачить лише на завершення будівництва кардіодиспансеру та завершення реконструкції 1-го поверху хірургічного корпусу.

По 10 млн грн спрямують на добудову ЦНАПу поблизу ОДА та спорткомплексу на вул. Петра Юрченка. Цих коштів не вистачить, про що й сказано у проєкті рішення. Ну, і 5 млн грн отримає філармонія, яку реконструюють з 2009 року й в наступному також не завершать.

Не виключено, що ці об’єкти, можливо, добудуються за кошти державного фонду регіонального розвитку, й наведені цифри – попередні. Проте вони говорять про пріоритети, а це – медицина.

Щодо самих видатків, то, окрім продовження будівництва доріг, більшість коштів йде на функціонування систем освіти та охорони здоров’я. При цьому в більшості галузей мова йде саме про забезпечення діяльності, а не їхній розвиток.

Інфографіка ЗМІСТу

А тепер до головного. Бюджет прийматимуть 20 грудня. Голова ОДА встиг відзвітувати, що вперше за 4 роки бюджет приймуть у встановлені терміни. Хоча насправді бюджет і раніше приймали в цих датах.

На нараді щодо дати «бюджетної сесії» директор департаменту фінансів ОДА Павло Кропивка відзначив, що у 2020 році вперше закладено стільки коштів на бюджет розвитку (це той бюджет, що передбачає капітальне будівництво) –1,4 млрд грн, тобто 30% від загальних видатків. У цьому ж році було лише 1,1 млрд грн, що становило 12% від бюджету.

Ця магія чисел показує не те, як змінились пріоритети у влади щодо розвитку регіону, а лише демонструє зменшення бюджету. У «чорновому варіанті» загальна сума доходів бюджету становить 4,5 млрд грн. Для порівняння, в цьому році очікується 8,8 млрд грн, тобто вдвічі більше. 

Інфографіка ЗМІСТу

До того ж так званий бюджет розвитку на 1,3 млрд (з 1,4 млрд грн загальних) складається з державного фінансування будівництва доріг. І ми не проти доріг. Проте дивно, коли зменшення бюджету вдвічі подається, як перемога.

Зауважимо, що після бюджетної сесії стане більш ясно, на що слід розраховувати наступного року. Голова облради Олександр Біленький в інтерв’ю «Полтавському TV» зауважив, що бюджет може змінюватися залежно від перевиконання:

«Я думаю, в лютому ми проведемо бюджетну сесію, розподілимо вільні залишки 2019-го року, які перейшли на 2020-й. Це перший етап. Другий етап перегляду або доформування бюджету — це перевиконання піврічного або по дев'яти місяцях, яке теж буде».

У коментарях виданню ЗМІСТ Олександр Юрійович не зміг вказати причину, чому в проєкті бюджету на 2020 рік від ОДА грошей закладено майже вдвічі менше, ніж на поточний. Повідомив лише, що це питання вивчають.

За підтримки ГО "Інтерньюз" та Посольства Швеції

Матеріал створений у рамках реалізації грантового конкурсу від ГО «Інтерньюз-Україна» за фінансової підтримки Швеції та Internews (проект Audience understanding and digital support).

Графіка та обкладинка Тетяни Фальковської

Опублікована: 6 грудня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація