«Невидимий батальйон». У Полтаві показали фільм про жінок, яких неможливо ігнорувати

Автор: Анна Аксюк, 16 березня, 16:07

Фото: «Невидимий батальйон». У Полтаві показали фільм про жінок, яких неможливо ігнорувати (Джерело - Niklife)


Український документальний кіноальманах про жінок в умовах бойових дій на Сході України, спродюсований Марією Берлінською, днями показали в театрі імені Гоголя.

Показ відбувся у День добровольця, що відзначають 14 березня. Символічно, адже більшість жінок на війну пішли добровольцями, і досі не мають жодного статусу і звання.

Це – документальна стрічка, і тут тебе не тримає сюжет чи якась розв`язка. Тут просто голі людські емоції і жіночі очі, в яких назавжди лишилась трагедія українського сходу. Вона  стала особистою, і здається, що після цієї сторінки життя назавжди залишиться тінь пережитого.

У стрічці висвітлено історії шести героїнь, які несуть або несли службу в зоні проведення антитерористичної операції: Олени Білозерської, Оксани Якубової, Андріани Сусак, Дар'ї Зубенко, Юлії Паєвської та Юлії Матвієнко.

«Невидимий батальйон». У Полтаві показали фільм про жінок, яких неможливо ігнорувати

Немає сенсу переповідати їхні шляхи на війну або додому, адже є те, що словами не опишеш. У кадрі – тільки історії без прикрас і цензури.  Це саме той випадок, коли краще побачити.

Волонтерка «Невидимого батальйону» Валентина Коробка, яка була на показі, розповіла, що головна засновниця глобального проекту «Невидимий батальйон» і продюсерка фільму Марія Берлінська придумала ідею фільму про шістьох жінок, які мають геть різні повноваження, різні долі, але вони – жінки на війні.

Валентина Коробка також розповіла три основні завдання кінострічки:

«Перше, що покликаний сказати цей фільм, – необхідно зробити жінок на війні видимими. Власне, що вони є. І задокументувати це для історії.

Другий момент – це сектор безпеки і оборони. Тобто все, що не робиться, має робитися за принципом відбору, а не так як у нас зазвичай. Тобто якщо ти стріляєш краще за нього, – то ти будеш стріляти, а якщо ти командуєш краще за нього – значить, командувати будеш ти.

Третє – показати світу, що це не громадянська війна і не якесь цивільне протистояння, а це боротьба проти агресії Росії. І що нам треба не “глибока стурбованість”, а реальні дії на світовій арені проти цієї агресії».

Валентина Коробка

До речі, проект «Невидимого батальйону» нещодавно презентували в штаб-квартирі НАТО.

Волонтерка пояснює, що для жінок дійсно важливо бути такими ж повноцінними учасниками бойових дій. Адже в статті 24 Конституції записано, що не може бути привілеїв чи обмежень за статтю, кольором шкіри чи віросповіданням. Ще одна  – стаття 65 – говорить, що «захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України». Вона відзначає, що там не говориться – чоловік чи жінка. Тому жінка теж має право стати на захист країни:

«Тобто ми говоримо про повне право жінки воювати, яке закладене в Конституції. Але донедавна всі ці конституційні положення були певним чином обмежені», – говорить Валентина Коробка.

У кінострічці є титри, де написано, що за допомогою політичних діячів, міжнародних і українських громадських організацій в Україні розширили можливий перелік військових посад для жінок. Відповідний наказ №292 «Про розширення переліку штатних посад для осіб солдатського, сержантського та старшинського складу» був підписаний у червні 2016 року.

Цей документ означає, що снайперські та розвідницькі посади стали відкритими, тобто жінки можуть стати водіями, інструкторами з фізичної підготовки чи фотографами, що раніше було заборонено.

Крім визнання жінок в ЗСУ, найбільше все ж вражають не картинки, а атмосфера, складена зі слів, емоцій та ситуацій, у яких опинилися героїні. Після цього їм лишаються болючі травми – не фізичні, а саме душевні, з якими часом важко лишатися наодинці. Та навіть на п’ятому році війни такі люди з їхніми почуттями частіше за все незрозумілі для суспільства.

Як сказала одна з героїнь, Оксана Якубова, яка видалась однією з найдраматичніших у фільмі:

«Найважче не просто вижити у війні, а вижити після неї».

Оксана Якубова

Ще одна героїня, Андріана Сусак, сказала те, з чим важко не погодитися: є не просто окремі люди, а цілі міста і країни з посттравматичним синдромом.

І ти, той, хто бачив війну лише з новин, починаєш хоч на соту міліметра вкотре заново розуміти, що це з нами і це про нас.

І потім дуже важко просто встати і вийти, повернутись на вулицю, у життя, де знову з екранів вкотре щось обіцяють.

Андріана Сусак

Після фільму волонтерка благодійного руху «Полтавська громада разом!» Віра Маслак розповіла, що двічі особисто зустрічалась і спілкувалась з однією із героїнь «Невидимого батальйону» Юлією Паєвською з позивним «Тайра» на фронті під Маріуполем. І говорить, що вона дуже незвична жінка, і з нею дуже цікаво спілкуватися, хоча їхні зустрічі були короткі (вони проводили лише по півгодини у їхньому розташуванні).

Віра Маслак говорить, що перший час, коли приїжджала додому зі Сходу, то 2-3 дні приходила до тями:

 «Через перенапруження навіть гіпертонія розвинулась за ці роки. Це дуже важко, хоча зараз вже трохи адаптувалася. Може, залежить від того як сам себе налаштуєш».

Тому фільм їй теж було дивитися не легко:

«Я вийшла з зали, коли показували жінку з нервовим зривом, бо в мене буває таке саме. Навіть коли сиджу вдома, просто дивлюсь телевізор чи дзвонить телефон, у мене може бути 10-15 хвилин «штопор». Починають навертатися сльози і я думаю: хоч би собі не “поїхати”».

Віталій Запека, автор книги «Батальйон Полтава», говорить, що намагається не дивитися фільми про війну, бо йому боляче:

«Коли подивився фільм «Війна химер» і там зняті люди, які ще були живі, а я про них вже писав як про загиблих». 

Віталій Запека

Проте зазначив, що фільм йому сподобався – попри всю його важкість.

ЗМІСТ дякує всім добровольцям, які боронять нас шостий рік війни. Встояти без вас було б неможливо.

Опублікована: 16 березня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація