586grqhnxrvw1qom

Земська школа у селі Харсіки є пам’яткою архітектури місцевого значення і знаходиться під захистом громади і керівництва програми «Школи Лохвицького земства». Днями завершили роботу по консервації будівлі.

Земська трикомплектна (трикласна) школа Лохвицького земства побудована у 1913 році в стилі українського модерну за проєктом відомого архітектора і художника Опанаса Сластіона. 

Школа дерев'яна, обкладена цеглою, одноповерхова, П-подібна в плані. Сама будівля прикрашена мереживом цегляного декору на основі народних орнаментів, має шестикутні двері та вікна і дві високі декоративні башточки.

Законсервували школу, аби запобігти руйнуванню

У 2015 р. місцевий мешканець незаконно захопив покинуту будівлю та намагався перетворити її на гаражний бокс для вантажівок. Лише після втручання активістів знищення пам'ятки вдалося призупинити, але подальша її доля невідома. Як пише у фейсбуці керівниця програми Ольга Герасим’юк, зараз сільрада взяла будівлю на баланс, але ніяких заходів зі збереження будівлі немає:

«Ми довго терпіли й чекали, що це зроблять місцеві люди, місцева влада... Але не витерпіли й поїхали та законсервували нашу улюблену серед 53 Шкіл Сластіона - в Харсіки! Це дивне слово «законсервували» означає, що закупили матеріал та закрили від руйнівних дощів понад 50 її розбитих вікон, затулили щілини й одвірки, з яких мародери повиривали двері...».

56 вікон закрили плівкою, вивалену стіну закрили плитами. Роботи проводили з дотриманням карантинних вимог. Активну участь у консервації брав Сергій Путилов (переїхав у село Христанівка, що неподалік, кілька років тому і активно допомагає школам Сластіона). 

Сергій Путилов

Він на місцевих ринках знайшов потрібні матеріали, інструменти, виміряв довжину, нарізав, усе довіз. Також розділив фронт робіт серед учасників.

«На питання “навіщо це робить?” – а питали всі й навіть Ukrainer, сказав, що не все в житті заради грошей, а комусь це треба рятувати...», – написала Ольга Герасим’юк.

Вікна закрили плівкою

Також приїхали допомагати: з Одеси – Анатоль Ізотов,  його учень Влад, художниця Аня, з Полтави – Віктор Трофименко з ГО SavePoltava. Також приїхала Ольга Лищенюк й привезла хлопців на підмогу.

За процесом консервації слідкували і фільмували Ukrainer, які зараз перебувають в експедиції Полтавщиною.

117176071_10214185157703441_1265019139222227889_n
Гуртом вдалося завершити усі роботи

Загалом, на Полтавщині знаходяться близько 40 шкіл Сластіона, 20 з них майже не використовується, 15 – у стані руйнації, а декілька вже знищено. І для того, щоб передати всі об’єкти ЮНЕСКО, їх потрібно було внести до Державного реєстру та надати їм практичну охорону.

Довідка

Упродовж 1910-1916 років на території Лохвицького повіту Полтавської губернії було збудовано понад 50 шкіл за 8 типовими проєктами відомого архітектора Опанаса Сластіона. Зараз ті з них, що збереглися, розташовані переважно на території Полтавської області. До останнього часу більшість із цих унікальних споруд були занедбані. Їхнім порятунком опікується громадський рух «Школи Лохвицького земства». Комплекти облікової документації з кожного об’єкта виготовила Майстерня архітектора Івана Бикова.

Фото зі сторінки Ольги Герасим'юк у фейсбук

Loading...