Прийшов час для правди: полтавцям показали архівні матеріали про Пушкарівський Яр

Автор: Аліса Куценко, 21 червня, 17:29

Фото: Полтавцям показали архівні матеріали про Пушкарівський Яр


На виставці про територію колишніх артскладів, що відбулася в рамках виставки «Тріумф людини. Мешканці України, які пройшли нацистські концтабори», показали унікальні архівні матеріали, інсталяцію та театральну виставу єврейського «Аидеше мазл» імені В.Бурлаки.

Захід «Пушкарівський Яр» – «Прихована правда» відкрився в краєзнавчому музеї в п’ятницю, 21 червня.

Полтавцям показали архівні матеріали про Пушкарівський ЯрКерівниця громадської організації «Пушкарівський Яр» Олександра Супряженко вкотре підкреслила, що будувати багатоповерхівки на території, що є місцем масових захоронень (адже там розстрілювали не тільки євреїв під час німецької окупації, а й військовополонених і цивільних), межі яких досі не визначені, є неприпустимим:

«Ми зробили інсталяцію, виклали карти, матеріали, щоб люди дізнавалися, що відбувалося тут – на території, яка досі не досліджена і занедбана».

Полтавцям показали архівні матеріали про Пушкарівський Яр

Полтавцям показали архівні матеріали про Пушкарівський Яр

За її словами, вони разом із релігійною громадою прогресивного іудаїзму ініціювали пошукові роботи, які зараз знаходяться на етапі затвердження в Міністерстві культури.

«Вони вже погоджені в Полтавській ОДА, і останнім кроком буде погодження з полтавським виконкомом. Учора ми передали звернення депутатам, де закликаємо зняти це питання з аукціону і натомість включити питання пошукових робіт на сесію. І це буде єдиним шляхом, щоб вийти з гідним обличчям. Тому що якщо аукціон буде оголошений – то це ганьба для Полтави на весь світ».

На другому поверсі музею можна переглянути фотовиставку про воєнну Полтаву та виставку плакатів «Тріумф людини. Мешканці України, які пройшли нацистські концтабори». Вона була підготовлена науковцями Українського інституту національної пам’яті з широким використанням архівних документів і матеріалів – як тих, що знаходилися в фондах державних архівів, так і донедавна закритих, зокрема архівів СБУ.

Полтавцям показали архівні матеріали про Пушкарівський Яр

Після відкриття виставки відбулася театральна вистава полтавського єврейського театру «Аидеше мазл» імені В.Бурлаки. Актори, доповнивши костюми «жовтими зірками» з паперу (аналогічні були змушені носити євреї на підконтрольній владі Німеччини території), читали пронизливі листи з фронту – ті, що з затримкою в кілька місяців, але приходили до рідних. Серед них був і лист Павла Трутовського, дідуся Олександри Супряженко.

Полтавцям показали архівні матеріали про Пушкарівський Яр

Полтавцям показали архівні матеріали про Пушкарівський Яр

Полтавцям показали архівні матеріали про Пушкарівський Яр

Полтавцям показали архівні матеріали про Пушкарівський Яр

Додамо, що в Полтаві було два транзитних табори – Дулаг-151 і 205, та один стаціонарний табір для військовополонених рядового та сержантського складу – Шталаг 357. Вони були ланками мережі таборів смерті для військовополонених, розташованих по всій Україні (всього їх було 808).

Слідкувати за перебігом подій можна на сторінці ГО в фейсбук.

Нагадаємо, міжвідомча обласна комісія не рекомендували забудовувати територію колишніх артскладів до проведення пошукових робіт

Зауважимо, ІВ «Полтавщина» повідомляло, що посол Ізраїлю попросив Полтавську міську владу не забудовувати територію артскладів.

Нагадаємо, що про поховання широкому загалу стало відомо у травні 2017 році, коли «Полтававодоканал» прокладав траншею для колектору. 

25 квітня 2019 року на сесії міськради депутати не виставили на аукціон спірні земельні ділянки, поки там не проведуть пошукові роботи.

Олександра Супряженко зазначала, що вона разом із однодумцями ініціюватимуть створення Пушкарівського Яру, щоб увічнити пам’ять про всіх, кого розстріляли на тій місцині.

Раніше ЗМІСТ розповідав про історію цього місця під час Другої світової війни.

Фото Богдана Проскурова

Опублікована: 21 червня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація