Школи Сластіона на Полтавщині: чому вони унікальні і визнані пам’ятками
Школи Сластіона на Полтавщині: чому вони унікальні і визнані пам’ятками

(Фото – kutovyi.com.ua)

Три школи Опанаса Сластіона на Полтавщині отримали статус пам’яток місцевого значення.

Школи у селах Степуки, Лучка та Млини Лохвицького району занесено  до Державного реєстру нерухомих пам’яток місцевого значення.  Відповідний наказ підписав міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко. Про це повідомила на своїй фейсбук-сторінці керівниця проєкту «Школи Лохвицького земства» Ольга Герасим’юк 12 січня.

«Список шедеврів українського архітектурного модерну продовжився. І це чи не найчудовіша новина року, що почався».

(Фото – фейсбук-сторінка Ольги Герасим'юк)
(Фото – фейсбук-сторінка Ольги Герасим'юк)
(Фото – фейсбук-сторінка Ольги Герасим'юк)

Відомо, що упродовж 1910-1916 років збудували 93, або 98 таких шкіл (за різними джерелами). Своєю чергою на території Лохвицького повіту Полтавської губернії спорудили понад 50 шкіл за 8 типовими проєктами архітектора Опанаса Сластіона. 

Зараз ті, що збереглися, розташовані переважно на території Полтавської області. Усі навчальні заклади побудовані в стилі українського модерну. Для нього характерні шестикутні вікна, цегляне оздоблення у формі полтавської мережки та вишивки також розкладні дерев’яні перегородки, що у разі потреби об’єднували класи між собою в одну велику залу.

Раніше ЗМІСТ писав, що загалом, на Полтавщині знаходяться близько 40 шкіл Сластіона, 20 з них майже не використовується, 15 – у стані руйнації, а декілька вже знищено. А для того, щоб передати всі об’єкти ЮНЕСКО, їх потрібно було внести до Державного реєстру та надати їм практичну охорону. Порятунком цих шкіл займається громадський рух «Школи Лохвицького земства». Головна мета цього руху – консервація шкіл та поступове їх відновлення.

Також відомо, що від 3 квітня 2019 року 28 шкіл на Полтавщині мають охоронні номери та статус пам’ятки. 

Loading...