Стіни, замовкніть: досвід боротьби з нарконаписами

Автор: Ігор Мелюхнов, 17 січня, 16:29

Фото: Стіни, замовкніть: досвід боротьби з нарконаписами


Під час навчання в університеті активно цікавився контркультурою, де наркотичні препарати і тріпи від них були невід’ємною частиною всього руху. Захоплювали описи станів, які в деталях смакували в своїх творах літературні флагмани руху. Наприклад, Хантер Томпсон (батько гонзо-журналістики та автор всесвітньо відомого роману «Страх та огида у Лас-Вегасі») та Уільям Берроуз зі своїми працями «Сніданок голяк» та «Джанкі», від яких зриває дах. Ці автори описували героїв чесно, без пропаганди наркотиків та без зайвої демонізації явища. Таке собі «битопісатєльство» про людей із девіантною поведінкою. Умовно кажучи, людина, яка думає, що зможе зробити правильні висновки та вирішити, чи потрібні їй препарати для розширення свідомості. Під час читання час від часу мене охоплював страх від того, що ти можеш бути неконтрольованим, вживаючи наркотичні речовини. І, мабуть, саме цей захисний механізм або просто розуміння, що мені це не потрібно, відвели від спроб на практиці.

Звісно, наркотики – це зло, що руйнує свідомість людини, здоров’я, відносини, і багато кому не вдається встояти перед спокусою спробувати. На це є різні причини: протест або спроба щось комусь довести, бажання відгородитися від реального світу, надмірна впевненість, що ти «нєуязвім» і не підсядеш. Така собі яма, з якої дуже складно вилазити. Та чи необхідно при цьому перекладати переважну частину провини на споживачів? Доволі дивна логіка – звинувачувати кінцеву ланку цього дуже довгого ланцюга. Це як у прислів’ї: «Чим більше самогубців – тим менше самогубців». Як і до всього в нашому світі, потрібний системний підхід до вирішення проблеми.

Ось таким доволі загальним та розмитим вступом спробуємо зрозуміти, що робити з рекламою синтетичних наркотиків у месенджерах, що можна зустріти зараз майже на кожному будинку.

 

Поява написів у Полтаві

Десь 2 роки тому з’явилися перші трафарети на стінах з адресами наркошопів у месенджерах Viber та Telegram. Коли я це побачив, дещо розгубився, і довго не міг повірити, що це правда елемент наркоторгівлі. Логічне мислення допомогло зрозуміти, що, наприклад, скорочення AMF означало «амфетамін». «Фєн» – то взагалі відома назва «нюхальних» наркотиків. Але не одразу дійшло, що означають посилання та номери. Тобто просто не міг уявити, що ти просто заходиш на канал та обираєш, що хочеш. Усі знайомі мами та тати забили на сполох. Почали робити пости в соціальних мережах та викликати поліцейські патрулі для фіксації в протоколах. І виявилося, що недаремно. Проблема сягнула неймовірного масштабу. Копи такі виклики брали неохоче і дивилися на обурених батьків як на міських божевільних, яким нема шо робити. Кажу на власному досвіді, що проблема розповсюдження наркотиків є дещо не про тебе до тих пір, дитина не називає вголос написи на стінах, а хтось із твого кола спілкування починає розповідати в подробицях, як проходить закладка, закупка, у кого краще брати та описує «прихід». Наявний приклад дає зрозуміти весь жах впливу на людину та її оточення. Роззираючись довкола, бачиш ці неправильні графіті на кожному кроці. Виходжу з під’їзду – одразу три посилання потрапляє у поле зору. На щастя, вже замальовані.

Замальовані нарконаписи на вулицях Полтави

І про замальовування. Такий варіант боротьби має право на життя у випадку відсутності прямого впливу на можновладців та правоохоронні органи, із боку яких вирішення проблеми було би більш ефективним. Деякі місцеві політичні діячі, в яких не будемо тицяти пальцями, сказали б навіть, що така діяльність «створює нові робочі місця». Наприклад, за один такий напис можуть заплатити від 5 до 20 грн (все залежить від того, як добре його видно).

Рахунки, на які направляються гроші за замовлений товар, зазвичай оформлюються на студентів, які бачать свої картки тільки під час отримання у банках, і за користування якими отримують символічну суму в декілька сотень гривень. Нормальний підробіток для молоді, а шо? Чо його перед комп’ютером сидіти? А «закладчики» (ті, хто ховають дози для клієнтів – «закладки») і взагалі можуть побудувати карколомну кар’єру, заробляючи по кілька тисяч гривень за тиждень, і дотягнутися до посади «оптового закладчика» (того, хто залишає партії для розповсюдження дрібними дилерами), або «диспетчера» (особи, що займається, так би мовити, набором персоналу та розподіленням замовлень). Та все це вже частина шахрайських дій дещо іншого характеру. Щоб отримати першу партію для реалізації, потрібно зробити внесок розміром мінімум в тисячу гривень, який тобі запросто можуть не повернути і не відповідати в чаті після зарахування коштів. Ось такі оманливі перспективи.

Замальовані нарконаписи на вулицях Полтави

 

Замальовування написів

Яким би донкіхотоподібним не здавалося це протистояння, все ж-таки воно є дієвим. Хоча б для тих людей, яким ліньки шукати наркотики на просторах даркнету (тіньової сторони інтернету). Тобто якщо це не потрапляє постійно тобі на очі – ти на це не звертаєш уваги. У першу чергу, це стосується дітей та підлітків. У всіх є смартфони, і замовити все це можна в один клік. А як не знаєш посилання – нема і замовлення. А той, хто дійсно цього дуже хоче, і старими методами дістане дозу.

Ветеран АТО, письменник та фотограф Віталій Запека розповідає, що раніше у фейсбуці небайдужі гуртувалися та разом виходили на акції з фарбою, пензлями та балонами. Зараз він самотужки в своєму районі ліквідує написи та говорить, що цілком доцільним є виділення коштів на балони з фарбою поліцейським патрулям та комунальникам. Де побачили – одразу замалювали. Особисто я вважаю, що, можливо, хтось із них відкриє у собі мистецький талант таким чином. :) Іншим дієвим методом впливу Віталій вважає зміну правил у месенджерах або безпосередні звернення до адміністрації того ж-таки Телеграму зі скаргами на те, що через той чи інший канал здійснюється торгівля наркотиками. Канал блокують одразу. І, хоч через деякий час вони з’являються знову, на поточний стан речей це впливає.

Цікавим впровадженням також є інтерактивна карта нарконаписів, яку почали створювати у Полтаві активісти на початку 2018 року. Реєструється адреса з написом, після чого ті ж-таки активісти або поліція вирушають на усунення графіті. При всьому неоднозначному ставленню інших до такого нововведення, це теж метод інформування та часткового вирішення питання.

 Straight Edge проти наркотиків

До речі, подібні заходи вже ініційовані Полтавським міськвиконкомом у рамках Міського плану заходів з питань протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів у співпраці з неурядовими організаціями «Світло надії» та «Вихід є!», що працюють із колишніми наркозалежними та долучають їх до громадської діяльності. От хто-хто, а люди, які побували в наркотичному полоні, багато чого можуть розповісти які смачні фєн-соль-бошкі і скільки тягнуть за собою проблем, якщо це затягує та відсуває далеко на задній план родину, близьких, кар’єру та звичайне життя. Дуже хотілося б, щоб даний план заходів не виглядав як перерізання стрічки на замальовуванні нарконапису і покладання квітів, а був повноцінною комплексною програмою протидії обігу наркотиків із залученням державних установ, правоохоронних органів, активістів та просто громадян, які відчуватимуть, що можуть впливати на ситуацію. Людям потрібна впевненість, що не кажіть! Контакти виконкому міськради та управління ЖКГ для оперативного реагування – тут.

 

Досвід протидії в інших містах України

Умовно кажучи, по всій країні ситуація подібна: жителі районів та домів знаходять написи та замальовують. Як самостійно, так і з залученням інших організацій. У Запоріжжі, наприклад, це акція «БошкиСтоп», до якої долучаються представники різних громадських об’єднань, виявляють написи та ліквідовують їх. Та не обмежуються тільки цим. Відбуваються засідання з представниками влади, поліцією, закладами освіти та бізнесом. Як зазначає засновник акції Денис Тарасов, правоохоронні органи, зокрема прокуратура, не виявляють особливого ентузіазму відносно вирішення питання, що породжує масу надумовувань та теорій змов відносно причетності цих установ до наркотрафіку. Взагалі-то, розвиток бізнесу із неймовірним попитом не може не обходитися без «кришування», тому тільки резонанс у ЗМІ дає змогу хоч якось впливати на те, щоб справа рухалася. Окрім замальовування, вважать активісти, важливим кроком буде зміна законодавства до осіб, причетних до збуту та розповсюдження (не споживачів!), а саме зміна внесення застави за підозрюваного на більш суворі покарання (безпосередньо кримінальна відповідальність). Так, це важко! Майже нереально! Та якщо не пробувати робити - то так все і буде. І обурення на кухнях та у соціальних мережах нічого не буде варте. Звичайний квасний патріотизм.

Спілкуючись із своїм приятелем з міста Кропивницький, фотографом, Володимиром Поповичем дізнався, що, окрім громадських організацій, таких як «Повернення до життя» та їх лідерського проекту «VIP-Kaif» неодноразово «користувався послугами» та викликав патрулі на вилучення наркотичних речовин екс-прокурор області Сергій Жолонко. Але, як він сам зазначає, заяви ці є безглуздими, так його жодного разу не викликали дати свідчення, прийняти як доказ листування з дилерами, не розшукували власників банківських карток. Вражає, що не опускає рук та продовжує виявляти факти, де на допомогу знову приходять скарги адміністрації месенджерів для блокування акаунтів.

Сам Володя говорить, що якщо за це братися повноцінно, то зрушення можливі. І починати потрібно з правової бази: від заміни кримінальних покарань для споживачів на більш гуманні для подальшої соціалізації, направляючи всі сили саме на організаторів нелегального бізнесу, до прийняття заходів для декриміналізації легких наркотиків, спираючись на досвід таких країн, як Нідерланди, Німеччина, Португалія, Чехія. Що ж, здорова концепція впровадження саме лікування наркозалежних та протидія організованій злочинності – це вірний напрямок. Як казав колишній генсек ООН Кофі Аннан: «Наркотики знищили багато життів, але неправильна наркополітика – ще більше!». Наскільки можливе впровадження такої політики на тлі подій та соціальних негараздів в України – це вже інше, більш загальне питання. Причому до кожного.

 

Боротьба з наркообігом у світі

Переважна більшість інформації відносно боротьби з цим нелегальним трафіком здебільшого стосується саме легалізації наркотичних препаратів (в основному, це канабіс) та використання його у медичних цілях. Шо тут скажеш, «загнівающий Запад» (як приклад, Канада, що цьогоріч вже легалізувала марихуану), мабуть, буде загнивати ще більше. Основна проблема споживачів у тому, що вони стають маргіналами через відсутність елементарних умов, а саме:

1) санітарні умови – програми зменшення шкоди, у яких діє замісна терапія (відповідно зменшення вживання наркотиків із нелегальних каналів, прийняття препаратів контрольованим шляхом), надання чистих шприців, медичної та психологічної допомоги;

2) соціальні умови – робота з наркозалежними, психологічна підтримка, повернення до життя у соціумі, незасудження споживачів,оскільки вони почали вживати з різних причин (ми не можемо не помилятися).

Якщо говорити простіше і не так довго: усе веде до заміни більш репресивних заходів по відношенню до споживачів та більш ретельних розслідувань саме для організованих злочинних елементів. На прикладі Португалії, яка повністю змінила концепцію по відношенню до споживачів наркотичних засобів (ні! у них наркотики під забороною, але немає покарання для особистого вживання та адмінка за зберігання), де легальний обіг повністю контролюється, а спеціально утворені комісії спрямовують сили на інформування населення до зменшення вживання та направляють на примусове лікування, якщо потрібно. І це не відлякнуло, а згідно статистики, навіть зменшує загальний відсоток людей, що продовжують приймати, відповідно, кількість захворювань, що пов’язують з наркотиками (ВІЛ, гепатити В та С), скоротилася.

У 1994 році Федеральна Рада Швейцарії впровадила нову наркополітику, побудовану на ідеї «чотирьох принципів»: профілактика вживання наркотиків, лікування наркозалежності, зниження шкоди та робота правоохоронних органів. І це завядки навіть таким несподіваним експериментам, як реалізація програми рецептурного призначення героїну особам, які тривалий час були залежні від опіатів.

Може здатися, що я відволікся і несу якусь лібералістичну пургу замість того, щоб безжально карати тих , хто створює наркомережі та забруднює місто заразою, але все починається саме з глибокого розуміння проблеми. І у інших країнах прийшли до цього саме через законні дії. Я не лютий прибічник легалайзу, а людина, що поважає зважені рішення. Та і робота правоохоронних органів за кордоном злагоджена та у разі потреби об’єднує роботу різних відділів (наприклад, відділ по протидії наркотрафіку та відділ по боротьбі з кіберзлочинністю). Утворення робочих груп є звичайною практикою, якщо проблема є нагальною. Дещо кіношне кліше, але звідкілясь воно з’являється.

 

...

Замість висновку, я б зазначив, що небайдужість до проблеми реклами наркотиків на стінах з боку нас і з вами є головним фактором протидії. Бурчати на лавках like старі бабусі не варіант. У крайньому випадку, немає нічого важкого в замальовуванні напису чи запиту на блокування. А розуміння того, як діяти більш системно та впливово, прийде так чи інакше.

На завершення, історія від однієї знайомої з фейсбуку. Мешканці одного двору поставили камеру спостереження. Теж нормальний спосіб моніторингу. Після того, як на їхньому будинку зробили злощасну рекламу, визначити, хто ж її наніс, з якихось причин їм не вдалося. Та здивуванню не було меж, коли жителі будинку жваво почали шукати того, хто напис замалював. Бо, бачте, дуже нєкрасіво вийшло… Завіса.

Тож, якщо насилля породжує ще більше насилля, то тупість працює за тим самим принципом.

Будьте розумними та не полишайте боротьби! І хай способи будуть зваженими та дієвими.

 

 

Обкладинка Юлії Деркач.

Зображення надані автором тексту Ігорем Мелюхновим.

Опублікована: 17 січня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація