Валерій Головко. Про шпроти, хамон та який має бути автомобіль у «солідних підрядників»

Автор: Максим Самойдюк, 10 січня, 17:30

Фото: Валерій Головко розповів своє бачення історії про "корупційно-шпротний" скандал


Колишній очільник Полтавської ОДА розповів журналісту Владиславу Сидоренку свою історію щодо кримінального провадження, в якому фігурує експосадовець. Ми ж зробили аудит (фактчекінг) його заяв.

Напередодні Нового року на YouTube-каналі «Свободный» (Владислав Сидоренко) вийшло інтерв’ю підприємця Альберта Уварова. Підприємець детально розповів, як минуле керівництво області систематично вимагало в нього хабарі, аби він отримав підряд на 90 млн грн щодо утримання доріг.

Для тих, к̶о̶г̶о̶ ̶з̶а̶м̶о̶р̶о̶з̶и̶л̶и̶ ̶в̶ ̶к̶а̶м̶е̶р̶і̶ ̶2̶1̶ ̶л̶ю̶т̶о̶г̶о̶ ̶2̶0̶1̶9̶ ̶р̶о̶к̶у̶ ̶й̶ ̶в̶і̶н̶ ̶л̶и̶ш̶е̶ ̶п̶р̶о̶к̶и̶н̶у̶в̶с̶я хто не в темі: 21 лютого минулого року детективи НАБУ провели обшуки в тодішнього керівництва ОДА. Згідно з матеріалами кримінального провадження, очільник ПОДА Валерій Головко, його радник Олександр Літвінов та заступник Андрій Пісоцький, та п̶р̶і̶м̶к̶н̶у̶в̶ш̶і̶й̶ ̶к̶ ̶н̶і̶м голова департаменту капітального будівництва Тимофій Голбан систематично вимагали в Альберта Уварова хабарі.

Хабарі підприємець з Азербайджану мав дати за те, щоб його консорціум «Алві род» отримав підряд без тендеру на 90 млн грн щодо прибирання та утримання доріг області у 2018 році. І, за його словами, підприємець справно платив, а саме:

  • подарував «Гелендваген» Валерію Головку (записав на помічника останнього В’ячеслава Кременчуцького);
  • позичив 50 тис. доларів Андрію Пісоцькому;
  • звозив Пісоцького, Головка, Літвінова та ексдиректорку департаменту залучення інвестицій ОДА Інну Іщенко відпочити в Малагу (Іспанія) на 70 тис. євро;
  • на вимогу керівництва області перерахував 200 тис. доларів на рахунок британської «Profit media group LP»;
  • подарував посадовцям 12 айфонів на 16 тис. євро.

Далі «Алві род» дійсно отримав підряд, але були проблеми з оплатою за виконані роботи й коли Альберт Уваров знову звернувся до очільників області, то йому повідомили, що треба 50% «відкату».

Тоді підприємець написав заяву до НАБУ, а з його підприємством розірвали договір. Детективи під час обшуків дійсно знайшли припаркований «Гелендваген» у гаражі поруч з будинком Валерія Головка, а також айфони. На автомобіль наклали арешт.

У розмові з Владиславом Сидоренком Альберт Уваров (який був представлений німецьким підприємцем) розповів детальніше свою історію. Так, за його словами:

  • Валерій Головко має трьох коханок, яким підприємець передавав золоті прикраси;
  • подарував Пісоцькому золотий підсклянник, оздоблений діамантами;
  • компанія ексчиновників після відпочинку в Іспанії намагалася вивезти велику кількість хамону й в них виникли проблеми на митному контролі в аеропорту;
  • Головко просив його привезти шпрот з Риги;
  • фігуранти мали зв’язки в СБУ й тому були впевненні, що проблем в них не буде.

Загалом, корупційний скандал вартував фігурантам їх посад. Головка й Пісоцького звільнили одразу після обшуків, а Голбан і Іщенко пішли самі наприкінці 2019 року. Весь рік після обшуків Валерій Головко немов зберігав обітницю мовчання, відбувшись лише пресрелізом (до якого були питання) й прес-конференцією Тимофія Голбана.

І ось у 2020 році т̶р̶а̶п̶и̶л̶о̶с̶ь̶ ̶р̶і̶з̶д̶в̶я̶н̶е̶ ч̶у̶д̶о̶  він розповів свою версію. Ми будемо говорити тезами, адже всі 45 хвилин його повісті не викладеш. Проте одразу заспойлеримо: в нас є питання.

За словами колишнього голови ПОДА, на необхідності знайомства з Альбертом Уваровим наполягали з адміністрації тодішнього президента України Петра Порошенка. Також про це прохали з Азербайджанського посольства.

За словами Валерія Головка, Уварова тоді представляли як Альберт Ямпольский. Зауважимо, що це прізвище збігається з прізвищем тодішнього засновника консорціуму «Алві род» Оленою Ямпольською. Також зауважимо, що в пресрелізі ОДА щодо цієї справи чомусь писалося, що його називали Альберт Яновський.

Коли Валерій Головко був у відпустці, йому подзвонив Пісоцький й сказав, що їх запрошують подивитись на зведені компанією Уварова об’єкти за кордоном, а саме в Малазі. Туди група полтавських посадовців полетіла за власний рахунок, проте в самій Іспанії їм запропонували жити в будинку Уварова. Валерій Головко наголошує, що вони все одно залишили кошти за проживання готівкою.

Валерій Головко кілька разів наголошує, що Уваров їздить Іспанією на орендованому автомобілі і також сміється, що підприємець катав їх на моторному човні, а не на яхті, як той розповідав. Справді, весела історія.

При цьому, коли Уваров показував зведені об’єкти в Іспанії, то Головко пригадує, що почав ставити собі питання: «Чому солідна людина немає автівки та належного офісу?».

А мав би ставити собі питання, «чи є належна документація» та пошукати більше про його бізнес, адже на кону стояли гроші платників податків. При цьому Валерій Головко все інтерв’ю вперто називає Уварова інвестором, хоча останній планував заробляти на підрядах, а не інвестувати.

Далі ексголова області розповідає про те, що утримувати дороги – це збитково і тому на тендер щодо прибирання та утримання (ямковий ремонт) доріг області у 2018 році двічі ніхто окрім «Алві род» не заходив. Тому далі область мала право укласти договір напряму без тендеру й вона це зробила з підприємством Альберта Уварова.

При цьому Валерій Головко нібито говорив Уварову, що останній є будівельником і не має досвіду й тому це не його тема, але підприємець не послухав. Заборонити ж брати участь на тендері область не може.

Отут цікаве. Річ у тім, що так, не може. Але може вимагати підтвердження аналогічного досвіду. Якщо ж Головко сам говорить, що вони знали, що в «Алві род» немає такого досвіду, то дивно що на тих торгах його і не вимагали. Якби вимагали, то пропозицію «Алві род» могли відхилити.

Також дивно, що сам консорціум знайшов субпідрядників по договору, а область не змогла знайти охочих конкурувати на тендері. Ба більше, вже у червні ОДА уклала новий договір на утримання доріг з новоствореною ТОВ «БК «Старт-інвест». Торги відбуваються з двома учасниками без нарікань. Йдемо далі.

За словами Валерія Анатолійовича, договір розірвали після неякісних робіт по утриманню доріг. Апогеєм став випадок, коли Головко побачив, як азербайджанці лопатами з стареньких «жигулів» кидали пісок з причепу.

Проплати від ОДА на рахунок «Алві род» йшли по травень 2018-го (саме у травні Альберт Уваров й звернувся в ОДА), отже піском азербайджанці посипали дороги у травні.

Далі Валерій Головко заявив, що обшуки нічого не виявили і не могли виявити, адже ця історія – нісенітниця. Проте ведучий нагадав, що був виявлений «Гелендваген» поблизу будинку Валерія Головка. На це ексочільник ОДА почав вдаватися в юридичні нюанси, заявивши «нєвозможно подаріть то, что нєвозможно подаріть».

Ми не змогли пройти повз

За словами експосадовця вона просто стояла в гаражах поблизу його будинку. До того ж, в нього не знайшли ключі й документи. Знайшли їх у власника цієї машини, і це не він.

Валерій Головко забув повідомити, що за матеріалами слідства цим хазяїном є В’ячеслав Кременчуцький – його помічник та бізнес-партнер його сина Володимира Головка.

У цілому цю історію Валерій Головко пов’язав з адміністрацією президента, яка не давала йому працювати, адже він очолив область по квоті «Народного фронту», а не «БПП». При цьому Валерій Головко мав намір провести в області чесні вибори президента, і саме тому його прибрали.

Щоправда, президент міг просто звільнити Валерія Головка, адже корупційні скандали не дуже добре впливають на рейтинг перед виборами. Не кажучи вже про те, що справа відрита у травні 2018 року, майже за рік до виборів. Та і в цій історії фігурує Андрій Пісоцький, який був головою фракції БПП в облраді.

Наприкінці розмови Головко повідомив, що програв суд щодо свого безпідставного звільнення та заявив, що очікує публічних вибачень від Артема Ситника – директора Національного антикорупційного бюро.

Умовивід

Ну звичайно, що ми маємо повністю різні історії. Збігаються вони лише на тому, що Головко з командою дійсно були в Малазі (він навіть підтвердив історію з хамоном, щоправда, зауважив: скандалів в аеропорту не було і купляв він м'ясо за свої гроші).

Обидві сторони малювали свої образи. Альберт Уваров грав в наївного інвестора, який був шокований варварською поведінкою місцевих вождів. Альберт Уваров проявив амнезію й забув про власний будівельний бізнес у Полтаві (в одному зі зведених ним будинків має квартиру родина Андрія Пісоцького) й удавав, що платив хабарі не заради вигоди, а через цікавість, як далеко це зайде.

Валерій Головко відіграв роль ворога колишнього президента, якого покарали за чесність. Він визнає, що під тиском «повівся» на «афериста», якого навіть не перевіряли. Проте, не може пояснити наявність дорогої автівки свого помічника в сусідському гаражі, та і є нарікання до інших пояснень. Тобто, фактично Валерію Головку краще розписатися у некомпетентності, ніж стати корупціонером (така вона – дія кримінального кодексу).

Ми ж можемо лише сказати «істина десь поруч».

Обкладинка Єлізавети Куриленко

Опублікована: 10 січня 2020


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація