YQ8mRnWTuc0zZ3UZ

Щорічно 22 червня в Україні відзначають День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни. ЗМІСТ озброївся книгою Віктора Ревегука «Полтавщина в роки радянсько-німецької війни» і вирішив нагадати читачам про тогочасні знакові місця в Полтаві.

Замість школи – клуб

Полтавський міський багатопрофільний ліцей №1 розпочав діяльність у 1898 році як приватне училище 2-го розряду. З початком війни школа перетворилася на клуб для німецьких офіцерів.

Полтавський міський багатопрофільний ліцей №1 (Джерело – wikimapia)

У жовтні 1943 року, після визволення Полтави від окупантів, школа №1 відновила роботу. У післявоєнний час вікна були забиті фанерою, а учні і батьки приносили з дому стільці, лави та столи, щоб навчатися. Опалення не було також, тому взимку діти і вчителі знаходилися в класах одягненими.

На сайті Полтавського міського багатопрофільного ліцею №1 згадують про родину Дудникових, які працювали та жили у школі з дореволюційних часів

Під час окупації Яків Дудников працював двірником, а Марія Дудникова прибирала в школі. На щастя, подружжю вдалося зберегти різні наочні навчальні матеріали та приладдя, що допомогло у відновленні навчального процесу.

Місця, де бував Гітлер

До Полтави Адольф Гітлер приїздив двічі: 3 грудня 1941 року та 1 червня 1942 року. Під час першого візиту він провів нараду з вищим командним складом Вермахту, де обговорювали плани літнього наступу німецьких військ у різних напрямах, а тоді відвідав Хрестовоздвиженський жіночий монастир. Як йдеться у книзі Віктора Ревегука, після поїздки до монастиря Гітлер вийшов з автомобіля на вулиці Гоголя і пригощав дітей цукерками.

Балкон, на якому виступав Адольф Гітлер (Джерело – tribuna.pl)

Також відома історія виступу Адольфа Гітлера з балкону будівлі по вул. Європейській, що наразі є дитячим садочком №14. Одразу в цій будівлі відбулася робоча нарада з генералами. Після неї Гітлер виступив з балкону перед місцевим населенням з промовою.

Шпиталь на ентузіазмі

За часів окупації освітянські заклади були або напівзруйнованими, або з них робили клуби, конюшні, шпиталі. Відтак, у приміщенні напівзруйнованої Полтавської школи № 27 (завдяки ініціативі благодійниць Полтавського комітету Українського Червоного Хреста) 26 листопада 1941 року було відкрито шпиталь для військовополонених.

Після відкриття у ньому перебувало 350 людей, а з 1942 року там лікували майже 1тисяча 300 пацієнтів. У цьому шпиталі наглядали за хворими, надавали медичну допомогу та годували гарячими стравами.

Полтавська загальноосвітня школа № 27 (Джерело – poltavaschool27.ucoz)

Цікаво, що установа не отримувала жодної допомоги від німецької окупаційної адміністрації, а існувала виключно завдяки пожертвам населення. У перші п’ять днів після відкриття благодійні внески для закладу зробили 160 людей, загальна сума яких склала більше 2 тисяч карбованців. Місцеві жителі привозили борошно, пшоно, квасолю, горох, олію та інші продукти харчування. Люди жертвували одяг, взуття та чисту білизну, яку використовували для перев'язки ран.

У результаті дбайливого догляду й харчування смертність серед військовополонених у полтавському концтаборі скоротилася до 80, а згодом – до 22-30 чоловік на день.

Перебування в шпиталі для багатьох полонених часто ставало шляхом на волю. З цією метою на вулиці Пролетарській був влаштований свого роду «готель», у якому тимчасово перебували полонені, що вилікувалися. Лише протягом грудня 1941 року Полтавський комітет УЧХ допоміг вийти на волю більш як 300 полоненим-українцям.

Місця смертей

Як йдеться у тій же книзі Віктора Ревегука, в роки окупації на території Полтавщини німці знищили 221 тисячі 815 мирних жителів і військовополонених, а зокрема в Полтаві – 20 тисячі 237. До прикладу, в одному з таборів, що знаходився у Слюсарному провулку, було 15 тис. полонених, а щоденна смертність сягала до 300 чоловік.

Територія артскладів (Джерело – poltava.to)

На вулицях Навроцького та Гребінки, за даними архіву СБУ, з вересня 1941р. по вересень 1943р. знаходились концентраційні табори для військовополонених «Дулаг №151» та «Дулаг №205».

До речі, сьогодні про це можна буде дізнатися більше. Як повідомляє ГО «Пушкарівський Яр», рівно о 16 годині в приміщенні краєзнавчого музею відбудеться виставка «Тріумф людини. Мешканці України, які пройшли нацистські концтабори», в рамках якої також презентують виставку «Пушкарівський Яр» – «Прихована правда», театральну виставу, інсталяцію та архівні матеріали. Вхід вільний.

Loading...