Будівля на вул. Гоголя, 7
Будівля на вул. Гоголя, 7

(Фото – savepoltava.city)

Якщо міська влада й депутатський корпус підтримують знесення історичної будівлі на вул. Гоголя, 7, то науковці й архітектори з громадської організації «Збережемо Полтаву» – ні.

Про це повідомили на сайті «Збережемо Полтаву» 25 листопада Оксана Бєлявська та Артур Ароян.

Згідно з матеріалами науковців, вулиця Гоголя є однією з найкраще збережених, в історичному плані, вулиць Полтави. На новішій ділянці її забудова репрезентує дохідні будинки, ресторани, торговельні ряди, а початковий відрізок має цілий ансамбль єврейських культових і освітніх будівель. Серед них – колишню Велику Хоральну синагогу (нині Полтавська обласна філармонія), будинок рабина, першу кам’яну синагогу та школу (сучасне медичне училище).

Протилежний бік вулиці займає ряд житлових будинків кінця ХІХ – початку ХХ ст.. Це пам’ятка місцевого значення будинок Лук’яновича (вул. Гоголя, 9) і два будинки на вул. Гоголя, 3 і Гоголя, 7. Вони зведені приблизно в один час у стилістиці цегляної історичної еклектики. Під час Другої  світової війни ці будинки збереглися майже непошкодженими.

Ці 2 споруди мають схожість. Споруда на вул. Гоголя, 7 має два повноцінні і один цокольний поверх. Між ними у 1960-х роках звели триповерховий житловий будинок, який отримав стриманий цегляний декор, нехарактерний для інших подібних будов «хрущовської епохи». Це свідчить про значну увагу, приділену проєктувальниками для цілісного фронту вулиці.

Архітектори пишуть, що  обґрунтування власника щодо знесення будівлі не дає зрозуміти, що саме мається на увазі у формулюванні «стіни будівлі вкрилися тріщинами і її дуже дорого опалювати»:

«Тріщини бувають як серйозні, що можуть свідчити про проблеми із фундаментами, так і невеликі, які скоріше демонструють неправильно влаштоване водовідведення з карнизів і декоративних поясків. Які там вони, власник не зазначив. Для конкретного розуміння проблематики потрібен технічний акт обстеження, складений фахівцем. Аналогічне питання і щодо вартості опалення, адже новий 4-поверховий будинок точно потребуватиме більших потужностей».

Власник будівлі вважає, що можна з легкістю її знести, бо вона не є пам’яткою, але  не маючи облікової картки і охоронного статусу, цей будинок не має видимих ознак аварійності:

«Натомість володіє якісною, характерною для межі ХІХ – ХХ ст. архітектурою, знаходиться в історичному ареалі й комплексній охоронній зоні, яка визначена Історико-архітектурним опорним планом міста. … За останні 6 років цей багатостраждальний квартал вже зазнав декількох втручань, які суттєво змінили масштаб забудови вулиці Стрітенської і на окремій ділянці розірвали складений історичний. З боку ж вулиці Пилипа Орлика маємо три будинки, які мають йти під забудову, але їх розділяє будинок Бахмутського. Навіть, якщо винести за дужки зруйнований 18-й номер Стрітенської і зазіхання на знесення Бахмутського, то основними претензіями до нової забудови є порушення висотного регламенту, зміна масштабності вулиці і вкрай невдалий благоустрій тротуарів. Історична забудова з боку вулиці Гоголя, навпаки, є здебільшого цінною фоновою забудовою, яка має витриманий двоповерховий масштаб і витончену архітектуру».

Якщо раніше Полтава мала більше старовинних будівель й на  старі житлові будинки звертали менше уваги, то тепер будинки на кшталт того, що на вул. Гоголя, 7, набули вагомості пам’яток архітектури.

«При заявлених 4-ох поверхах запланованого об’єкта по Гоголя 7, існуючий будинок вже має два повноцінних поверхи, ще один цокольній і можливість надбудови мансардного. А значна територія двору і доволі велика площа самої будівлі за рахунок її дворової частини відкриває можливості до тактовної прибудови необхідних об’ємів або розміщення споруд обслуговування. … Сподіваємося, що наше місто, зможе зберегти своє історичне обличчя і від необдуманих рішень щодо забудови центральних кварталів. Історична будівля – це не валіза без ручки, яка перешкоджає реалізації проєкту, це можливість надати їй нове життя, поєднуючи усталені цінності із новими перспективами», – підсумували архітектори.

ЗМІСТ писав, що ТОВ «Фінансово-промислова компанія “Єдінство”» вирішило знести будівлю в історичному центрі Полтави (навпроти обласної філармонії) й збудувати нову. Депутати подякували за чесність й рекомендували змінити цільове призначення землі, щоб на вул. Гоголя, 7 з’явився житловий будинок.

Голова Полтавської громади Олександр Мамай вважає, що столітні будинки в історичному центрі Полтави не мають такої культурної цінності як Біла альтанка, пам’ятник Петру І чи Монумент Слави. Тому до знесення споруди ставиться позитивно.

Напередодні власник будівлі на вулиці Гоголя, 7 заявив, що хоче її знести й побудувати багатоквартирку на її місці. Очільник Полтавської громади бачить у цьому тільки позитив й чекає, поки ТОВ «Єдінство» звернеться з листом до виконавчого комітету й процедуру зміни цільового призначення землі розпочнуть. Після цього хочуть, щоб забудовник назагал показав ескізи.

Loading...