8Jyouqqq2lNWQkUF

23 травня Третя Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя планує розглянути об’єднану дисциплінарну справу стосовно голови Октябрського районного суду м. Полтави Олександра Струкова та судді цього ж суду Лариси Гольник.

Невдовзі ВРП розгляне «дисциплінарки» двох полтавських суддів

Реагування на свої звернення суддя Гольник чекала довго. Ще 23 березня 2016 року вона подала заяву про притягнення до дисциплінарної відповідальності Струкова до Ради суддів України та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (тоді ще ВККСУ мала каральні повноваження).

Після змін законодавства 16 березня 2017 року Гольник спрямувала скаргу на Струкова до Вищої ради правосуддя. Туди ж ВККСУ переслала і перше її звернення.

  • ні прохання швидше покласти край безчинствам Струкова Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, надіслане торік 12 липня,
  • ні припис про усунення порушень головою Октябрського райсуду Закону України «Про запобігання корупції» та притягнення його до відповідальності, винесений 6 вересня Національним агентством з питань запобігання корупції,
  • ні, навіть, рішення Ради суддів України від 7 вересня, яким констатувалося допущення Струковим поведінки, що підриває авторитет правосуддя, а пункт 6 передбачав: «Звернутися до Вищої ради правосуддя щодо необхідності прискорення розгляду звернень судді Октябрського районного суду міста Полтави Гольник Л.В.».

Схоже, тільки напад на Ларису Гольник, що стався 22 листопада, змусив ВРП звернути увагу на ситуацію в Полтаві.

Дисциплінарна справа стосовно Струкова на підставі скарг судді Гольник, РСУ та НАЗК була відкрита 13 грудня 2017 року.

Далі знову почалися «нєпоняткі».

7 березня дисциплінарна палата продовжила строк розгляду справи Струкова. 11 квітня відклала розгляд. 18 числа на підставі скарг голови Октябрського райсуду відкрила дисциплінарну справу стосовно судді Гольник та об’єднала її зі справою самого Струкова. 25 квітня (нарешті!) дала хід і скарзі Гольник від 23 березня 2016 року, приєднавши нову справу до раніше розпочатих «дисциплінарок».

У провину Ларисі Гольник керівник суду поставив «порушення» трудової дисципліни, які за висновками робочої групи Ради суддів України, визнані проявом його власних зловживань. А ще – пости у Facebook та усні, нібито неетичні, висловлювання стосовно інших суддів Октябрського райсуду.

Уривок зі скарги Струкова

Заяви подібного змісту Струков подавав не раз. І до Вищої ради правосуддя, і до Ради суддів України. 14 грудня 2017 року всі вони були повернуті скаржнику за ухвалою члена ВРП Андрія Бойка.

16, 17 та 18 січня Струков надіслав три свої скарги повторно. ВРП напрочуд швидко відреагувала на них. Хоча ніяких нових фактів вони не містять.

Скажімо, Раді суддів України повідомлення Струкова про «негідницю» Гольник не завадили розібратися, «хто є ху». Вищий орган суддівського самоврядування чітко висловився про неприпустимість обрання на посади голів судів «осіб з низькими моральними, діловими та професійними якостями».

Я був одним із очевидців того, як 11 квітня після засідання Дисциплінарної палати суддя Струков відмітив на 1-му поверсі будівлі ВРП відрядження, потупцював біля виходу, а тоді розвернувся і разом зі своїм адвокатом Едуардом Давиденком (колишній суддя апеляційного суду) поїхав ліфтом нагору…

Повернувшись до Полтави, у вузькому колі «октябрят» Струков розповів: домовився – його не звільнять, обмежаться доганою.

Член ВРП, почесний консул Мальти Павло Гречківський (джерело – LB.ua)

Об’єднану справу Струкова / Гольник готує до розгляду член ВРП Павло Гречківський.

Відомий він тим, що з вересня 2016 року перебував під слідством, а тепер – під судом, у справі про вимагання 500 000 доларів США за незаконний вплив на судове рішення.

Слідчі дії здійснювали Департамент з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки Генеральної прокуратури України та Головне управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України.

Як доводить сторона обвинувачення, разом із посередником, ним був арбітражний керуючий Мін’юсту, Гречківський брався забезпечити в суперечці двох відомих в Україні підприємств потрібний результат на користь одного з них.

І не лише в суді першої інстанції. Гарантував «провести» потрібне рішення через апеляційну та касаційну вертикаль – звідси «космічний» розмір мзди.

Колишній член «молодої команди» одіозного екс-мера Києва Леоніда Черновецького і бізнес-партнер Миколи Мартиненка, підприємливий секретар Ради адвокатів України звик до розкішного життя.

Багатомільйонні статки, квартира площею понад 360 «квадратів», автомобілі Maybach 57S, Mercedes-Benz ML 55 AMG, BMW Alpina B6, незадекларована Audi A8 W12 з дипломатичними номерами (Гречківський встигає виконувати ще й обов’язки почесного консула Республіки Мальта в Києві), колекція коштовних годинників, серед яких є екземпляри вартістю 400 000 євро, привернули увагу багатьох журналістів-розслідувачів.

Та повернемося до Струкова. Над його головою хмари згущуються не вперше.

Тривалий час члени Вищої ради юстиції, так називалася попередниця ВРП, вивчали питання, що стосувалися голови Октябрського райсуду:

  • за результатами перевірки відомостей, викладених у заяві тимчасового адміністратора ТОВ «Укрпромбанк» Раєвського К.Є., 12 березня 2010 року член ВРЮ Володимир Колесниченко запропонував звільнити Струкова з посади судді за порушення присяги;
  • подання про звільнення останнього 26 липня 2010 року вносив і член ВРЮ Віктор Кудрявцев на підставі матеріалів, наданих заступником Генерального прокурора України Михайлом Гаврилюком;
  • до висновків про необхідність очищення від Струкова суддівських лав за порушення ним присяги дійшов і Голова Вищої ради юстиції Олександр Лавринович – за зверненням заступника голови Державної податкової адміністрації України Малікова В.О. від 11 січня 2011 року.

Чим Струков прогнівив тимчасового адміністратора ТОВ «Український промисловий банк» достеменно не відомо. У скарзі, яка надійшла до ВРП ще восени 2009-го, йшлося про порушення суддею норм законодавства при розгляді справи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, міжнародної компанії Jennison Trading Corp. (Британські Віргінські острови), третя особа – ТОВ «Ужгород-Петрол», про зобов’язання вчинити певні дії.

Заступник Генпрокурора вимагав позбавлення Струкова мантії у зв’язку з недотриманням норм законодавства при здійсненні правосуддя у кримінальних справах.

Невдоволення ж керівництва податківців голова Октябрського райсуду викликав рішеннями, які дозволили уникнути відповідальності керівникам «Полтава-банк».

13 серпня 2010 року місцеві фіскали почали розслідувати справу щодо виведення в офшори 21 мільйона гривень і 3-мільйонне ухиляння від сплати податків.

За рішеннями суддів Київського райсуду м. Полтави мали відбутися обшуки і вилучення документів. Та вже 13 вересня «колега» з Октябрського райсуду заблокував слідчі дії – для «вжиття заходів забезпечення позову» голови правління банку.

Струков заборонив Державній податковій інспекції проводити документальну перевірку фінансово-господарських взаємовідносин ПАБ «Полтава-банк» і компанії «Setarena Limited», віргінської офшорки, на яку були виведені кошти.

Строк дії заборони – «до розгляду справи по суті».

Потім дуже довго у «служителя Феміди» не доходили руки до справи.

30 березня 2011 року Струков нарешті згадав про неї. І відразу второпав, що позов банку – не в його юрисдикції. Тому передав справу до адміністративного суду.

Півроку виявилося цілком достатньо, аби банкіри ретельно попідчищали сліди.

Новобудови у провулку Першотравневому

Журналісти відшукали квартиру та нежитлове приміщення, що дісталися Струкову в 2010 році у комфортабельному будинку, спорудження якого фінансував «Полтава-банк», у провулку Першотравневому.

Навесні 2013 року в іще більш шикарному домі по сусідству, теж належному «Полтава-банк» і пов’язаному з ним ТОВ «Комфін», на матір співмешканки судді Струкова була оформлена квартира площею в понад 100 квадратних метрів.

Під кінець 2013 року владнались і проблеми з Вищою радою юстиції.

На засіданні, що відбулося 24 грудня, члени цього колегіального органу розглянули подання про звільнення Струкова з посади судді за порушення присяги у справі «Укрпромбанку». І відхилили цю пропозицію.

Потім звернулися до клопотання заступника Генпрокурора. На той час Михайло Гаврилюк став уже членом Вищої ради юстиції. Йому й доручалося проведення перевірки. У результаті «16 грудня 2013 року член Вищої ради юстиції відкликав свою пропозицію від 29 вересня 2011 року щодо внесення подання про звільнення Струкова О.М. з посади судді за порушення присяги». Відтак і ВРЮ в цілому не виявила в діях Струкова ознак такого порушення.

Уривок з ухвали Вищої ради юстиції

Подібне трапилося й зі скаргою Державної податкової адміністрації України у справі «Полтава-банку»: «12 грудня 2013 року член Вищої ради юстиції відкликав свою пропозицію від 29 червня 2011 року».

Доповідачем з цього питання виступав Голова Вищої ради юстиції Олександр Лавринович. Він і скріпив своїм підписом усі три рішення.

Зараз один із головних правників команди Януковича має великі проблеми. Улітку 2015-го Генпрокуратура повідомила йому про підозру в розтраті шляхом зловживання службовим становищем державних коштів у сумі понад 8,5 млн гривень. Печерський райсуд м. Києва призначив Лавриновичу заставу в розмірі 1,2 млн гривень, яка невдовзі була внесена. Розгляд справи по суті триває.

Олександр Лавринович у суді (джерело – УНІАН)

У вересні 2017 року у справі про захоплення державної влади клікою Януковича шляхом зміни діючої Конституції, що призвело до розширення повноважень Президента у незаконний спосіб, Печерський суд обрав колишньому міністру юстиції запобіжний захід у вигляді утримання під вартою. Проте Апеляційний суд Києва скасував це рішення. Недавно матеріали завершеного слідством кримінального провадження Генпрокуратура відправила до суду.

«Порішав» Струков свої питання з Вищою радою юстиції в останні місяці існування режиму Януковича.

Не хочеться вірити, що на п’ятому році перемоги Революції Гідності заплямовані з голови до ніг мантієносці на кшталт Струкова будуть виходити сухими з води.

Під гаслами «рішучого» й «безповоротного» очищення суддівських лав. В умовах широко розпіареної судової реформи.

Авторський матеріал Ігоря Гавриленка

Loading...