Експертиза #30. Ринок землі

Автор: Віталій Крицький, 4 грудня, 15:25

Фото: ЗМІСТ розпитав полтавських підприємців і політиків, як вони ставляться до законопроєкту про ринок землі


Замітки експертизи – рубрика, яка висвітлює думки полтавців щодо актуальних подій в місті. Всі герої рубрики відповідають на важливе питання, обране нашою редакцією. Мета експертиз – показати різні точки зору на одну подію, а не зіставляти кількість позитивних чи негативних думок.

13 листопада Верховна рада підтримала в першому читанні законопроєкт про відкриття ринку землі. Відповідне рішення на засіданні Верховної ради підтримали 240 народних депутатів. Народні обранці з Полтавщини, які входять у фракцію «Слуги народу», одноголосно підтримали законопроєкт.

За задумом, із 1 жовтня 2020 року скасовується заборона на відчуження земель сільськогосподарського призначення усіх форм власності.

До слова, у середу, 4 грудня, о 15 годині, в сесійній залі ВР розпочалися парламентські слухання «Земельна реформа: вітчизняна модель обігу земель сільськогосподарського призначення». Законопроєкт активно обговорюють: до нього внесли майже 3 тисячі правок. Це викликано тим, що запровадження ринку землі викликало бурхливе обговорення в суспільстві. Особливо гострою є тема можливості заходити на ринок іноземним інвесторам.

Ми запропонували експертам проаналізувати ініціативу відкрити ринок землі, а також висловити свою думку стосовно законопроєкту.

Віктор Скочко 

«Я ставлюся позитивно до завершення земельної реформи, її вже давно потрібно закінчити. Я виступаю за приватну власність на землю. Однак не так, як зараз пропонує “Слуга народу”. Вважаю, що треба дати можливість саме українцям не лише продавати, а й купляти. Землю має купляти той, хто працює на ній, у кого є техніка, досвід».

 

Олег Бєлоножко 

«Відкриття ринку сільськогосподарської землі, яке протягує влада, – катастрофа. І наслідки вже неможливо буде виправити. Земля – не товар. Закон про введення ринку землі в Україні вбиває українське село. Тільки на референдумі українці можуть вирішити, чи потрібно відкривати ринок сільськогосподарської землі».

 

Андрій Боблях 

«Я підтримую вільний обіг земель, але головна умова – заборонити іноземцям її купувати та зменшити концентрацію в одні руки. І хочу, щоб люди знали, що це не лише продаж землі, а й оренда та застава. А всі говорять лише про продаж землі. Вважаю, що громадянин має сам розпоряджатися своєю власністю».

 

Ігор Петріченко 

«75% сільськогосподарських земель – це ніяке не народне надбання, а приватна власність 6 млн українців. На дворі 21 століття, а в Україні йде дискусія, чи можуть ці люди розпоряджатися своєю власністю. Подібна заборона є тільки в 5 країнах: Куба, Венесуела, Північна Корея, Конго, Таджикистан.

Що стосується державної землі, то більшість державних підприємств в АПК – збиткові. Наприклад, у НААНУ (Національна академія аграрних наук України – прим. автора) є 430 тис. га, але при цьому фінансовий результат негативний. При цьому в середньому EBITDA (аналітичний показник) у холдингів близько 300 доларів із га. Тобто там, де бізнес заробляє, держава генерує збитки, які ми сплачуємо зі своєї кишені. При цьому йде дискусія, а чи не викупляти землю державі. Навіщо? Щоб було більше збитків?

Аргументи проти ринку землі, мовляв, суди не такі, власник не захищений тощо, не витримують жодної критики. Бо якщо це так, то мораторій потрібен на продажу будь-якої власності. Адже вона ж в небезпеці!

Наостанок. Ринок землі Україні необхідний. Питання у тому, в якому вигляді. Законопроєкт пройшов тільки перше читання, тому важко говорити про те, яким його приймуть після всіх процедур. Але я не бачу проблем ні в іноземцях, ні в юридичних особах. Україна потребує інвестицій в АПК для того, щоб створювати продукцію з високою додатковою вартістю. Для цього потрібно не тільки вирощувати, але й переробляти. А цього дрібний фермер зробити не зможе».

 

Сергій Іващенко 

«Моє бачення наступне: будучи на селі я задавав питання людям: у вас є паї? Кажуть, що так. А я питаю: “А ви їх власник? А яке ви право на нього маєте?” Права і свободи громадян – перш за все. Ринок землі сільськогосподарського призначення має бути. Можливо, цей законопроєкт не допрацьований, але я думаю, що до другого читання його вдосконалять».

 

 

Олег Слизько 

«За нинішніх обставин ринок землі не можна відкривати в жодному разі.

Питання ринку землі слід розглядати не просто з точки зору приватної власності, а й з позиції державного суверенітету та з позиції розвитку агропромислової галузі. Після зняття мораторію дрібні агровиробники не зможуть викупити землю, їм доведеться продати техніку, а люди залишаться без роботи. Більшість просто виїдуть з країни. Розрив між багатими й бідними в Україні значно збільшиться.

Усі апеляції до світової практики щодо продажу землі в інших країнах безпідставні, бо там створені умови для людей і є суворий контроль. У нас умов для того, щоб люди нормально працювали на землі після відкриття ринку, не передбачили.

Найродючіша у світі земля – найдешевша в Європі. Якщо такі розбіжності, то чи варто відкривати ринок, хто стане основними власником української землі, коли вона нам не буде належати? Зеленський пообіцяв землю іноземцям на наступний рік, от вони й поспішають.

І дуже прикро, що полтавські депутати-мажоритарники від провладної партії пішли проти волі людей, які їх обрали, та проти аграріїв, які працюють на землях в їх округах. Зокрема Андрій Боблях. Фермери Полтавського району організували зустріч із депутатом, особисто я головував на ній. Висловили категоричну позицію, що в нинішніх умовах ринок не можна відкривати. Боблях проголосував проти волі людей.

Сьогодні потрібно об’єднатися тим, хто категорично не хоче продавати землю, і з тими, хто хотів би. Бо програють всі. Виграють тільки іноземні компанії та великі агрохолдинги, де працює значно менше людей на 1 га землі. Україна стане справжньою колонією».

 

Валерій Капленко 

«Я не проти ринку землі, але проти того законопроєкту, який пропонують Слуги народу. Держава має передати землі в громаду, створити держбанк, агентство по землі. І нехай держава купує землю у людей. Землю давати тільки фізичним особам, не більше 200 га у руки. Крапка.

Я категорично проти, щоб землю скупили в одні руки. Я проти юридичних осіб та іноземців. Юрособа – це слизькеділо, адже засновником може бути іноземець. Я проти цього бардаку. Спочатку взагалі треба дізнатися, скільки в нас землі. Крім того, є земельний кодекс, де чітко вказано, що і хто купляє. Навіщо ще закони? Не за це хлопці воюють, щоб ми просто так віддали нашу землю».

 

Олександр Ківшик 

«Я підтримую ринок землі, тому що люди повинні скористатися своїм конституційним правом. Але до цього потрібно зробити ряд речей.

Перше: навести порядок у земельному кадастрі. Друге: визначити кількість продажу в одні руки фізичним та юридичним особам.

Питання, хто надаватиме пріоритет – державна установа? У Канаді та США є державні земельні банки. Держава надає фермерам кредити, фермер прогорів – держбанк забрав землі, бо вона в заставі, і надає другим. Паралельно є земельна інспекція, без її погодження неможливо передати. Вона вирішує, кому можна продати земельний наділ. Його треба давати тим, хто працює і живе на цій території».

Графіка й обкладинка Юлії Деркач

 

Опублікована: 4 грудня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація