Макухівське сміттєзвалище – майбутня #переможенька Полтави

Автор: Микола Рябика, 28 лютого, 15:45

Фото: Вид із Макухівського сміттєзвалища в бік Полтави (Джерело - ІВ «Коло»)


Макухівка – невеличке село неподалік Полтави. Мешканці цього населеного пункту тихо-мирно жили б собі і не задумувалися про всеполтавську славу та привернення уваги до себе, якби не одне «але» – сміттєзвалище, що утворилося багато років тому прямо під боком.

 

Історія

Макухівське сміттєзвалище – це сміттєзвалище. яке розташоване на сході від Полтави (на відстані 1,5 км) та на півдні від села Макухівка (на відстані 600 м). Воно є саме сміттєзвалищем, а не полігоном твердих побутових відходів (!), адже згідно з ДБН В.2.4-2-2005 («Полігони твердих побутових відходів. Основні положення проектування») – «…полігони ТПВ є інженерними спеціалізованими спорудами…».

У нашому ж випадку сміттєзвалище під Макухівкою не проектувалося й не перебудовувалося згідно зі стандартами, адже у післявоєнний період (50-ті роки XX ст.) місцеве населення не турбувалося про те, куди вивозити сміття і що з ним далі буде.

Після визволення Полтави від німецьких окупантів місто почали відбудовувати, пісок брали з Білої гори (територія сучасного сміттєзвалища), а натомість завозили будівельні уламки та інший непотріб із зруйнованого міста. Далі почали складувати тут відходи з заводів, а також стоки, адже на той час у Полтаві не було каналізації. От так із гори піску утворилася сміттєва «прірва».


Відео: Макухівське сміттєзвалище з висоти пташиного польоту. Джерело: Полтавське ТБ

На даний момент сміттєзвалище займає близько 17,4 га (згідно з документацією, КАТП-1628 має право розміщувати сміття на 15 га (!)), при цьому об’єм нагромаджених відходів становить понад 6 млн тонн. За більш ніж 60 років експлуатації території (що є катастрофічним показником, адже на початку 2000-их років був припис обласної СЕС про те, що звалище переповнене і його потрібно рекультивувати) кар’єр повністю заповнився, його кромки перевищують абсолютну відмітку в 10 метрів (!).

У 2006 році полтавські екологи тривожно заявляли, що сміттєзвалище переповнене на 107% та за підрахунками поповнюється 100 тисячами тонн сміття щороку.

На даний момент МС переповнене більш, ніж на 135 % (!).

 Макухівське сміттєзвалище (Джерело - Kolo News)

 

Ризики

Коли говорити про сміттєзвалище такого масштабу як Макухівка, необхідно, насамперед, звертати увагу на фактори, які спричинюють небезпеки.

Основним фактором впливу Макухівки на навколишнє середовище є фільтрат. Фільтрат – це стічні води, що виникають в результаті проходження атмосферних опадів через товщу полігону, які концентруються на його дні. Це складна за хімічним складом рідина з яскраво вираженим неприємним запахом біогазу. Головними джерелами утворення отруйного фільтрату стають викинуті батарейки та акумулятори, побутова хімія, будівельні матеріали (залишки фарб, лаків, клеїв), «економні» лампи, які в собі містять ртуть.

Після проникнення крізь товщу відходів, фільтрат збагачується токсичними речовинами, що входять до складу сміття або є продуктами їх розкладання (важкими металами, органічними та неорганічними сполуками). Без протифільтраційного екрану, системи відводу та очищення, фільтрат із Макухівки вільно стікає по рельєфу та потрапляє до ґрунту, ґрунтових та підземних вод, а потім і до річок Коломак, Ворскла. Проникнення фільтрату до ґрунту та ґрунтових вод призводить до значного забруднення довкілля не лише органічними та неорганічними сполуками, а ще й яйцями гельмінтів та патогенними мікроорганізмами. Все це п’ють жителі села Макухівка, адже вони споживають воду з колодязів.

Макухівське сміттєзвалище (Джерело - Kolo News)

З органічних складників відходів Макухівки (харчових, макулатури, листя та гілок) з часом утворюється звалищний газ – переважно це метан. Він накопичується у товщах сміття, звідки з часом проривається нагору, а тоді може вибухати та горить.

Метан (СН4) – це газ без кольору й запаху. У природі метан утворюється внаслідок гниття рослинних решток без доступу повітря. Звідси походить його назва «болотний» газ. У суміші з повітрям або киснем метан утворює вибухову суміш.

Щороку полтавці можуть спостерігати одну й ту ж картину в ЗМІ та з Білої Альтанки: горіння Макухівського сміттєзвалища. І завжди виникають дискусії на тему «хто підпалив сміттєзвалище?!». А от і відповідь, що не хтось підпалив, а щось стало причиною горіння – газ. Наприклад, сміттєзвалище взимку декілька днів не може горіти без допоміжного фактору, як це відбувається натепер:


Відео: Сміттєзвалище в Макухівці ще димить. Джерело: Полтавське ТБ

Не меншою проблемою є й розповсюдження зі сміттєзвалища небезпечних хвороб. Харчові відходи, які складають 25-40% всього сміття, є поживою для комах, щурів, собак і птахів. У сприятливих для розвитку умовах збудники хвороб розмножуються, а тоді зі звалища переносяться в місця проживання людей. Так, сміттєзвалище є розплідником бактерій, що можуть викликати холеру, черевний тиф, дизентерію, туберкульозну та стовбнякову палички тощо.

Про кількість переносників хвороб можна зрозуміти просто проглянувши відео.


Відео: Зйомки «Кола» на Макухівському сміттєзвалищі. Джерело: Kolo News

 

Чому все так? Чому не закрити сміттєзвалище?

Розуміючи всю небезпеку від просто лежачого під відкритим небом сміттям на неорганізованій території, місцева влада не поспішає реагувати. «Чому?!» – запитає кожен. Відповідь проста: власні бізнес-вигоди. Свого часу всі мери Полтави, та навіть очільники ОДА, обіцяли вирішити проблему Макухівки. Але – маємо те, що маємо. Макухівка як слугувала, так і продовжує слугувати «золотою жилою» полтавських можновладців, в першу чергу – мера, який свого часу зізнався в тому, що його зять заробляє на вторинній сировині зі сміттєзвалища:


Відео: Зять Мамая заробляє на сміттєзвалищі в Макухівці. Джерело: Полтавське ТБ

Так, без зайвих витрат ресурсів і повз державний бюджет, «чорним методом» до кишень представників «еліти» Полтави потрапляють сотні тисяч сміттєвих гривень (дивитися з 20-ї хвилини).


Відео: Звалища-вбивці (дивитися з 20 хвилини). Джерело: СТБ

Жителі Макухівки і громадськість Полтави неодноразово спонукала мерію вирішити проблемне питання, але, що 15, що 10, що 5 років тому і наразі воно є відкритим. А сценарій завжди один і той самий: безхатченки, які мешкають у антисанітарних умовах в лісовому масиві поблизу сміттєзвалища, відсортовують вторинну сировину, здають її «смотрящим», далі все транспортується і відвозиться на переробку, але все це відбувається нелегально:


Відео: Полтавське сміття таки сортується, проте не на користь міста. Джерело: Полтавське ТБ

 

Висновки: подальша доля сміттєзвалища під Макухівкою

З огляду на всі негативні моменти Макухівське сміттєзвалище вимальовується #зрадонькою Полтави, але насправді, за логічного і послідовного порядку вирішення цієї проблеми, воно може стати #переможенькою нашого міста.

По-перше, цьому сприятиме встановлення сортувальної лінії поблизу сміттєзвалища. Це дозволить зменшити об’єми сміттєзвалища, яке вже й без того вичерпало свої потужності з прийому сміття.

По-друге, якщо буде дотримане виконання Стратегії поводження з відходами для Полтавського субрегіону, то новостворені потужності з накопичення, сортування та переробки відходів «витіснять» Макухівку і її все ж буде закрито. Але, вартує зазначити, що закриття сміттєзвалища під Полтавою наразі неможливе, адже відходи в іншому випадку нікуди буде звозити.

І – найголовніше: Макухівське сміттєзвалище може стати родзинкою Полтави років так через 20-30 у вигляді парку для відпочинку, або велотреку, або місця, де стоятиме поле сонячних панелей, які живитимуть місто та навколишні села енергією від сонця. І це не футуристичні мрії, все це – реальність. Цьому сприяє технологія рекультивації звалищ, завдяки якій змогли навіть з найбільшої купи сміття у світі «Фреш Кіллз парку» (США) зробити природній резерват.

Проект Фреш Кіллз парку в Нью-Йорку (Джерело - thecivilengineer.org) 

Макухівка – це майбутня #переможенька Полтави та її гордість. Але щоб досягти цього, зараз треба викорінити всі #зрадоньки.

 

Авторський матеріал Миколи Рябики

Опублікована: 28 лютого 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація