Наука – це цікаво: у Полтаві відбулися «Наукові пікніки»

Автор: Анна Єгорова, 1 жовтня, 11:13

Фото: Перші наукові пікніки відбулися в Полтаві


Цього року, 30 вересня, Полтава вперше приєдналася до Всеукраїнського фестивалю «Наукові пікніки», який ставить собі за мету популяризувати науку.

Наукові пікніки – це інтерактивні експерименти для жителів міст України, до яких долучаються спеціалісти в різних галузях та ентузіасти. А головна ідея таких пікніків – не подати теорію, а захопити прикладами, дослідами та експериментами.

Час експериментувати!

Перші наукові пікніки пройшли в 2013 році. Тоді до заходу приєдналися п’ять міст: Тернопіль, Львів, Київ, Луганськ і Харків. Щороку кількість міст, у яких проходить науковий фестиваль, збільшується. І лише в 2017 році «Наукові пікніки» пройшли і в Полтаві. Ініціаторами їх проведення став Обласний молодіжний центр.

«Вперше наукові пікніки відбуваються в Полтаві. Це Всеукраїнський фестиваль науки. В різний час подібні заходи пройшли в багатьох містах країни, загалом в Україні вони проходять вже п’ять років. Навіщо це все – для того, щоб популяризувати науку серед дітей та молоді. З одного боку, це профорієнтаційний захід, з іншого – показ різних наукових і технічних розробок жителям міста будь-якого віку. Окрім цього, це чудова можливість переконатися, що наука може бути цікавою і спробувати щось зробити власноруч», – розповіла  Світлана Матяш, координаторка заходу в Полтаві від ОМЦ.

Кожен юний науковець знайшов павільйон до снаги

Підготовка до заходу тривала близько двох місяців, зізнається координаторка. Найважче, за її словами, було знайти невеличкі намети для кожної з локацій. У цьому допомогли організації та підприємства міста. Загалом, організатори задоволені результатом і сподіваються, що такі наукові пікніки в Полтаві проходять не востаннє:

«Було б гарною традицією проводити такий фестиваль щороку. Сьогодні, мені здається, все вдалося. Дивлячись на ці всі емоції і дітей, і дорослих, я гадаю, що все вийшло, так як ми й хотіли».

Задоволення від наукового пікніка неможливо сховати

Учасниками фестивалю є вищі навчальні заклади Полтави. Також до заходу долучився Кременчуцький національний університет, позашкільні заклади, поліція та представники бізнесу.

«Ми сьогодні показуємо полтавцям вибухотехнічну службу, спецпідрозділ особливого призначення, патрульну поліцію, слідче управління та експертно-криміналістичний відділ. Всі наші локації несуть за мету показати особливості роботи правоохоронців. Ми хочемо, щоб у дітей була довіра до поліції, а не страх. Навіть дорослі, після спілкування з правоохоронцями в такій неформальній ситуації, більше довіряють поліції, а знаючи про особливості роботи кожного підрозділу, відчувають себе захищеними», – розповіла Ірина Карюк, начальник відділу ювенальної превенції обласної поліції.

Правоохоронці діляться лайфгаками з полтавцями

Крім участі в справжніх хімічних та фізичних дослідах, маленькі полтавці мали змогу навчитися основам надання першої допомоги. Такі майстер-класи проводили представники Української стоматологічної академії.

«Наша академія не вперше бере участь в таких заходах. Ми постійно розповідаємо всім бажаючим про домедичну допомогу та вчимо, як треба діяти в разі невідкладних станів. Зараз такий час і всі люди повинні знати, як рятувати життя», – говорить Дмитро Марченко, лаборант УМСА.

Волонтери медакадемії діляться досвідом спасіння життя

За його переконанням, вчитися базовим навикам домедичної допомоги потрібно вже з самого малечку, так як це роблять в країнах Європи. Там діти з початкових класів вже мають навики зупинки кровотечі, дій при втраті свідомості та багато іншого.

Макет для тренувань

А Валентина Титаренко, декан факультету технологій та дизайну Полтавського педуніверситету наголосила, що такі заходи потрібно робити традиційними і залучати до них якомога більше школярів. Цю ідею підтримала й Олена Харченко, начальник департаменту освіти Полтавської ОДА.

Суперцікавий досвід

Про особливості кавоваріння та про процеси, які відбуваються з кавовим зерном, до того, як воно потрапляє до чашки, розповів Артем, бариста «Львівської кав’ярні». Крім того, фахівець з кави показав гостям фестивалю різні способи її приготування.

Цікавий майстерклас

Не зважаючи на прохолодну погоду, всі гості фестивалю отримали масу позитивних емоцій. Так Олена, мама п’ятирічного Андрійка зізналася, що давно не бачила свого сина таким зосередженим і зацікавленим:

«Я просто в захваті від такого наукового фестивалю під відкритим небом. Ми з сином відвідали практично всі локації. Найбільше сподобалися хімічні досліди, «виверження» вулкану та розпис пряників. Андрій навіть зізнався, що тепер хоче бути винахідником. Сподіваюся, що такі заходи у місті проводитимуть постійно і, можливо, саме на одному з таких наукових пікніків, школярі зрозуміють, яка професія їм до вподоби».

Експеримент у дії

Загалом, протягом трьох годин на вулиці Соборності працювало 24 локації: міні-лабораторії, дослідницькі та винахідницькі центри. Щороку ж до наукових пікніків по всій Україні долучається понад 20 тисяч дітей та дорослих.

Схема успіху

 

Марина Левчук

 

Опублікована: 1 жовтня 2017


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація