П’єсі «Наталка Полтавка» Котляревського виповнилося 200 років: цікаві факти про твір

Автор: Ресурс ЗМІСТ, 10 листопада, 11:05

Фото: П’єсі «Наталка Полтавка» Котляревського виповнилося 200 років


Цьогоріч свій ювілей святкує відома п’єса земляка Івана Котляревського – «Наталка-Полтавка». ЗМІСТ підготував цікаві та маловідомі факти про драму, оточену свого часу різними авантюрами й навіть крадіжками.

Факт 1

У далекому 1816 році директором Полтавського театру стає Котляревський. Але тодішній репертуар театру був настільки далеким від звичайного життя, що Іван Петрович вирішив написати народну п’єсу, де розповідалося б не про абстрактних героїв із подвигами та стражданнями, а про звичайних людей. І йому це вдалося. 1819 року на сцені Полтавського театру з’являється нова для української літератури драма – «Наталка-Полтавка».

Попри заборони та контроль п’єса швидко набрала популярності саме завдяки тому, що вона була нешаблонно жива, дотепна і сумна водночас. Пройшло двісті років, а Полтавський театр імені Гоголя так само збирає повні зали глядачів на цю п’єсу.

П’єсі «Наталка Полтавка» Котляревського виповнилося 200 років

Факт 2

Як зазначає медіа портал «Ukrainky.com», у рік написання «Наталку Полтавку» ставили лише у Полтавському театрі – з цензурного дозволу князя Рєпніна, який поширювався лише на Полтавську губернію. Одну з головних ролей – Виборного – тоді зіграв відомий актор Михайло Щепкін.

Факт 3

Два роки п’єсу через цензуру не брали в жоден інший театр. Аж у 1821 році її завдяки хитрості Григорія Квітки-Основ'яненка поставили у Харкові. Трупа спершу проанонсувала якусь дозволену п'єсу, а в останній момент під приводом «хвороби» когось із артистів терміново зробила заміну на «Наталку Полтавку» (яку вже потайки готували). Авантюра вдалася, і «Наталка» пройшла з великим успіхом.

Факт 4

Вистава виявилася такою популярною, що власник Полтавського театру Іван Штейн викрав текст п’єси з нотами і без дозволу Котляревського ставив її в багатьох містах України.

П’єсі «Наталка Полтавка» Котляревського виповнилося 200 років

Факт 5

Серед тодішньої української еліти вважалося модним і прогресивним знати «Наталку Полтавку» напам'ять і влаштовувати «битви цитат»: один починав читати довільний фрагмент п’єси, а другий мав продовжити.

Факт 6

Наталку Полтавку грали найкращі акторки своїх часів – знаменита Марія Заньковецька, Марія Садовська-Барілотті, Єфросинія Зарницька, Оксана Петрусенко. П'єсу вважали за честь режисерувати такі велетні театрального мистецтва, як Марко Кропивницький, Михайло Старицький, Микола Садовський і Панас Саксаганський.

Марія Садовська-Барілотті у ролі

Факт 7

Саме опера нашого земляка Миколи Лисенка стала найвдалішою до «Наталки Полтавки» і перетворилася на класику музичного мистецтва.

Факт 8

Вистава завжди йшла у найбільших театрах – від Петербурга до Кавказу. У Варшаві навіть двічі на день і завжди при переповненому залі. Як говорить науковий співробітник музею Котляревського Лариса Лобінцева:

«Газети писали, що, якщо немає в театрі збору, став «Наталку Полтавку» – буде аншлаг. Наш Полтавський театр починає свій театральний сезон «Наталкою Полтавкою», і закінчує нею».

Саме тому в Полтавському академічному обласному музично-драматичному театрі імені Гоголя вистава «Наталка Полтавка» вже понад 80 років є незмінним відкриттям кожного сезону. За 75-річну історію нашого театру опера нараховує 5 постановок. Прем’єра останньої – 22 березня 2012 року.

Вікторія Кузурман

Опублікована: 10 листопада 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація