«PROMKA» ‒ хроніка воєнних сповідань. У Полтаві презентували фотопроект кореспондента та добровольця

bLrqZeBdfWo3Ff40

«Сувора чорно-біла правда» ‒ так лаконічно характеризує свої світлини доброволець та воєнний кореспондент із Полтавщини. «PROMKA» ‒ про події на промзоні міста Авдіївка, про буденність та життя українських солдатів. Презентували проект 4-го квітня у Полтавській галереї мистецтв імені М. Ярошенка.

Фотопроект про події на промзоні міста Авдіївка увійшов у 50 кращих проектів, що висвітлюють події на Сході України. На 50 чорно-білих світлинах і полароїдних знімках зображені захисники на військових позиціях. Ці роботи були зняті Олесем Кромплясом протягом жовтня-листопада 2016 року.

Він – активіст, доброволець, журналіст та воєнний кореспондент, був учасником Революції Гідності. Весною 2014 року перебував у полоні російських сил у Криму. Із початком війни на Донбасі вступив до добровольчого батальйону «Азов», брав участь у звільненні та подальшій обороні Маріуполя. Із підписанням Мінських угод остаточно замінив зброю на фотоапарат.

Олесь Кромпляс - воєнний кореспондент

«Світлини всі живі та спонтанні, вони несуть правду та емоції, які панують у промзоні. Лише на декількох мені позували ‒ такі фото я роблю тоді, коли мене вражає історія людей», ‒ говорить Олесь.

Серед таких фото 64-річного чоловіка, що приїхав на фронт як військовій лікар.

«Я його запитав: "Що ви робите тут у такому поважному віці?" Він просто показав фото онуків, що завжди із ним. Говорить, що з Черкас, а це зовсім поряд до локалізації військових подій, і хто, як не він має подбати про майбутнє своїх онуків. Такі історії дійсно вражають», ‒ згадує фотограф.

Фото 64-річного чоловіка, зроблене Олесем Кромплясом у промзоні

Своїми світлинами Олесь намагається передати війну такою, якою вона є. Без зайвих прикрас та спростувань.

«Війна, насправді, зовсім не така, якою її зображують у фільмах. Вона набагато жорстокіша та не гарна. Вона навіть більш брудна, ніж її можуть зобразити у документальних стрічках. Це просто необхідно бачити, щоб відчути», ‒ розповідає автор світлин.

Багато із тих, кого зобразив на світлинах Олесь, уже загинули. Кожного героя зі своїх фото автор знає особисто.

Як говорить фотограф, чорно-білий ефект використовує не випадково. Адже тільки так можна сповна передати емоції та не відволікатися на незначні деталі. Такий ефект є більш документальним та змістовним, переконаний Олесь.

Світлини проекту PROMKA

Присутній на презентації Віктор Лебедев, який у 2015-2016 роках протягом 9 місяців, у складі свого підрозділу також був у промзоні:

«Я не бачив промзону такою, якою її побачив та передав Олесь. Наш підрозділ зайшов до промзони 16 лютого 2016 року, тоді вона була майже неушкодженою, були цілими всі будівлі. Але вона була страшною – все навколо було замінованим. Ми займались розмінуванням. Нам було складно, бо не можна було навіть розпалювати костри. А на фото я бачу побут, але побут у воєнних умовах».

Віктор Лебедев протягом 9 місяців перебував на промзоні

Мета фотопроекту ‒ нагадати українцям та світовій спільноті, що в Україні триває війна з російським агресором. Ще нічого не завершилось, і щодня гинуть солдати.

«PROMKA» побувала вже у багатьох містах України та закордоном. Нині вона тимчасово оселилася у Полтаві. Виставка триватиме до 14 квітня у Полтавській галереї мистецтв імені М.Ярошенка (вул. Європейська, 5).

Проект PROMKA в Полтаві
Проект PROMKA в Полтаві
Проект PROMKA в Полтаві
Проект PROMKA в Полтаві

Фото Олега Журавльова