1111

Поява пам’ятника на місці відпочинку Петра I у Полтаві – наслідок міфологізації Полтавської битви.

Ця пам’ятка має охоронний номер, її встановили у 1849 році. З цим монументом пов’язаний один з міфів довкола битви. На пам’ятнику вказано, що він приурочений до 27 червня 1709 року, коли російський цар Петро I прибув після баталії. Натомість у тодішніх історичних джерелах згадують про приїзд Петра лише 29 червня, а не одразу після Полтавської битви.

Пам’ятник на місці відпочинку Петра I у Полтаві споруджений на локації, де раніше знаходився будинок козака Магденка. У ньому жив комендант фортеці Олексій Келін.

На другий день після Полтавської битви у цьому будинку, за переказами, зупинявся Петро I. 1817 року тут спорудили цегляний обеліск, а в 1849 році (часи правління Миколи I) встановили новий пам’ятник, який виготовили у Санкт-Петербурзі. Це прямокутний триярусний чавунний обеліск на гранітному стилобаті. Зверху щит і меч, а на щиті – шолом. Розташований поблизу Спаської церкви.

13 липня стало відомо, що невідома людина залишила на ньому червоною фарбою напис «Окупант» й облила фарбою зображених на пам’ятці двоголових орлів. Це не перший інцидент «народної дерусифікації». Напис «Окупант» натякає на те. що саме Петро І сприяв розбудові губернської Полтави, щоб затьмарити її як козацьке містечко.

За його ініціативою понад 300 років тому почала працювати потужна пропагандистська машина, що продукувала листи, реляції, картини й історичні праці, які мали донести до нащадків героїзм війська Російської імперії та грандіозність події – Полтавської битви.

Loading...