Від ДТП до передачі справи Саєнко до суду: що маємо на сьогодні

Автор: Вікторія Баберя, 5 липня, 09:58

Фото: Від ДТП до передачі справи Саєнко до суду: що маємо на сьогодні


Травень: прокуратура Полтавської області завершила досудове розслідування за фактом вчинення ДТП у центрі міста, внаслідок якої загинув велосипедист Артем Левченко.

Червень: прокуратура скерувала до суду для розгляду по суті обвинувальний акт щодо підозрюваної у наїзді Наталії Саєнко.

Кінець червня-початок липня: розгляд справи розпочали в суді. Ну, як «розпочали» – перше підготовче засідання вже перенесли.

Наступне – вже сьогодні, 5 липня.

Тож підсумуємо/підготуємо/аналізувати, правда, не будемо (це вже вирішує суддя) – з чим йдемо до суду.

 

Передісторія/хронологія

На початку листопада 2018-го Полтаву сколихнула жахлива трагедія – аварія в центрі Полтави. Тоді ще 14-ти річного велосипедиста Артема Левченка збили на пішохідному переході на вулиці Соборності, навпроти Малої академії мистецтв.

Автівка – чорний Mercedes-Benz, за кермом якої була Наталія Саєнко. Жінка в Полтаві займається ресторанним бізнесом – є власницею закладів WOKA й TAU.

16 листопада суд вирішив арештувати автівку, тож її направили на зберігання на територію Полтавської філії ДП МВС України «Інформ - ресурси». У той же час наклали арешт і на вилучені наступного дня після аварії відеореєстратор та карту памяті.

Надалі розпочався етап проведення різноманітних експертиз. У листопаді призначили судмедекспертизу Артема Левченка, який на той момент знаходився у лікарні. Потім – комп’ютерну експертизу вилучених із автівки Саєнко вищезазначених доказів.

Наступного місяця, у грудні, суд вирішив провести медико-криміналістичну експертизу, оскільки виникла необхідність встановити, які пошкодження виявлено на одязі та взутті Артема, а також характер цих пошкоджень. Автотехнічна експертиза також стала необхідністю – потрібно було перевірити характер пошкодження автомобіля, чи був він справний на момент аварії тощо.

Автівка Наталії Саєнко під час слідчого експерименту

Під час проведення експертиз Артем Левченко перебував у реанімації.

7 січня хлопець помер, не приходячи до тями.

Тож Наталії Саєнко вручили підозру та обрали запобіжний захід у вигляді домашнього арешту. Паралельно з цим, 16 січня, суд ухвалив обмежити право користування автомобілем і вилучити на час тимчасового обмеження водійське посвідчення.

Далі – знову експертизи. Цього разу вже посмертна судово-медична експертиза Артема Левченка. Її провели по особистим речам хлопчика та записам у медкартці.

У ході досудового розслідування провели слідчі експерименти на місці пригоди за участю двох свідків, в ході яких отримали дані для проведення автотехнічної експертизи. Зокрема, як зазначав по закінченню експерименту адвокат Богдан Глядик, свідки повідомили, що Артем Левченко рухався на велосипеді (а не йшов пішки), й до того на великій швидкості. Також провели ще один слідчий експеримент із самою підозрюваною в наїзді Наталією Саєнко.

У лютому суд наклав арешт на нерухомість Саєнко (сторона захисту намагалася оскаржити це рішення та не вийшло, Полтавський апеляційний суд залишив ухвалу суду першої інстанції без змін).

Причина арешту – цивільний позов родини Левченків щодо стягнення з Наталії Саєнко 300 млн грн як компенсацію за спричинену моральну шкоду у зв’язку зі смертю Артема Левченка.

Паралельно потерпілі разом зі своїми адвокатами неодноразово подавали до суду на бездіяльність то слідчого, то прокурора. Але їм відмовляли в задоволенні цих клопотань.

У березні фахівцям призначили проведення додаткової комп’ютерно-технічної експертизи відеореєстратора з автівки Наталії Саєнко. Аби перевірити, чи дійсно так і було, і відтворити події та розмови, слідчі отримали дозвіл на доступ до телефонних дзвінків Саєнко та її чоловіка з 06.11.2018 року по 11.03.2019 року.

Далі, у квітні, потерпіла Наталія Левченко звернулася до суду з клопотанням про доповнення ухвали від 19 березня про призначення судової комісійної комплексної транспортно-трасологічної та автотехнічної експертизи. Оскільки, на її думку, перелік питань, винесених на розгляд експертів, потрібно доповнити, спираючись на додаткові дані.

Велосипед під час слідчого експерименту

Зокрема, вказано, що експерту надані фактичні дані обставин справи в неповному обсязі. Потрібно доповнити інформацією про швидкість автомобіля підозрюваної, спираючись на покази двох свідків 50-60 км/год та 60-70 км/год. Та суддя відмовив у винесенні додаткових питань.

Прокуратура Полтавської області завершила досудове розслідування в кримінальному провадженні за фактом ДТП 8 травня. Адже висновки комплексної судової транспортно-трасологічної, автотехнічної та судово-медичної експертиз надійшли лише наприкінці квітня.

Тож, на підставі отриманих висновків, прокуратура отримала усі докази вини Наталії Саєнко, що стало підставою для оголошення останній остаточної підозри.

І вже в червні прокуратура затвердила та скерувала до суду для розгляду по суті обвинувальний акт щодо Саєнко. Згодом стала відома дата першого підготовчого засідання.

Додамо, на час розслідування підозрювана продовжувала перебувати під домашнім арештом: спершу до 9 травня (з 22.00 вечора по 6.00 ранку), а в травні домашній арешт продовжили до 9 липня.

 Графіка ЗМІСТ

 

Покази підозрюваної та свідків

Свої покази свідків і сама підозрювана Саєнко озвучували в ході слідчих експериментів. За матеріалами судових ухвал, де зазначені покази, наразі достеменно відомо, що ДТП скоєно в світлий час доби на нерегульованому пішохідному переході, позначеному дорожнім знаком 5.35 ПДР України та дорожньою розміткою «зебра».

Також встановлено, що і велосипед, і автівка на момент ДТП знаходилися в технічно справному стані. Швидкість руху за показами свідків становила: 50-60 км/год, 60-70 км/год, а за показами Наталії Саєнко – 50 км/год. Зіткнення відбулося передньою лівою частиною автомобіля Mercedes-Benz Наталії Саєнко та правою боковою частиною велосипеда СARVER Артема Левченка.

Підозрювана Наталія Саєнко

Вчинивши ДТП, одразу зателефонувала своєму чоловікові Сергієві, котрий приїхав на місце пригоди та з дозволу працівників управління патрульної поліції забрав особисті речі з автомобіля та відеореєстратор.

Пізніше чоловік повідомив їй, що відвозив відеореєстратор до спеціалізованого магазину, де його придбали, з наміром завантажити можливо записану інформацію.

Працівники магазину оглянули його та повідомили, що він містить записувану інформацію, але відкрити ці файли та скопіювати їх вони не можуть. Ніхто у відеореєстратор не втручався і жодних відеофайлів не видаляв, – ні вона, ні члени її родини.

Щодо відстані, часу та швидкості її автівки та велосипедиста зазначає наступне:

  • відстань, яку проїхав Артем Левченко з моменту виїзду на пішохідний перехід до моменту наїзду, складає 6,5 м;
  • час руху велосипедиста з моменту виїзду на пішохідний перехід до моменту наїзду складає : 0,8 с, 0,88 с, 0,8 секунди;
  • місце наїзду розташоване на відстані 6,05 м. від лівого краю проїзної частини вул. Соборності по напрямку руху автомобіля та 5.30 м. від ближнього краю проїзної частини вул. Лідова;
  • при швидкості руху автомобіля 50 км/год велосипедиста, який виїжджає з парку, з місця водія автомобіля «Мерседес» стає чітко видно на відстані 17,4 м. до місця наїзду. На відстані 19,1 м із місця водія видно частину переднього колеса велосипеда.

Наталія Саєнко під час слідчого експерименту

Свідок Сергій Саєнко, чоловік підозрюваної

6 листопада йому зателефонувала дружина Наталія та повідомила, що вона збила людину «на кругу». Відразу після телефонного дзвінка поїхав на місце події. На цей час там знаходилася дружина, співробітники патрульної поліції, підлітки, які перебували біля велосипеду і з якими розмовляли працівники патрульної поліції.

Він попрямував до автомобіля дружини, візуально оглянув автомобіль і побачив, що на передній частині є пошкодження. У цей час згадав, що на лобовому склі у салоні автомобіля був встановлений відеореєстратор. Він зняв його з лобового скла, оскільки пристрій звисав на проводі. Коли намагався увімкнути, то на екрані висвітився напис, що «батарея розряджена», і він одразу вимкнувся.

Тому Сергій Саєнко, взявши реєстратор і наявну в ньому картку пам’яті, поїхав до спеціалізованого магазину на авторинок із наміром завантажити можливо записану інформацію. Проте після ввімкнення виявилося, що відтворити запис не можна, адже «Карта пам'яті пуста». Спробувавши переглянути дані на комп'ютері, виявилося, що ніяких відеозаписів вона їх не містить.

Свідки аварії №1/№2/№3

  • відстань, яку проїхав Артем Левченко з моменту виїзду на пішохідний перехід до моменту наїзду, складає 10, 45 м/10 м/7,54 м.
  • час руху велосипедиста з моменту виїзду на пішохідний перехід до моменту наїзду складає : 1.98 с, 2.13 с, 2.22/ : 2.23 с, 2.3 с, 2.44 с / 1.08 с, 1.04 с, 0.97 с.
  • місце наїзду на велосипедиста розташоване на відстані 8.05 м / 10 м /7,54 м від лівого краю проїзної частини вул. Соборності по напрямку руху автомобіля та 13.90 м / 7, 9 м від ближнього краю проїзної частини вул. Лідова.

Результати експертиз

Вихідні дані для призначення та проведення у справі судових експертиз отримали за показами свідків в ході слідчих експериментів.

Судово-медична експертиза

Згідно з висновками судово-медичної експертизи, яку провели на 12 лютого 2019 року, встановили, що смерть Артема Левченка настала в результаті відкритої черепно-мозкової травми з переломом кісток склепіння та основи черепа, забоєм головного мозку тяжкого ступеню.

І встановлено експертами, що між тілесними ушкодженнями та його безпосередньою причиною смерті мається прямий причинно-наслідковий зв'язок.

Судова автотехнічна експертиза

Підозрювана Наталія Саєнко могла уникнути зіткнення з Артемом Левченком, якби екстрено загальмувала з моменту виникнення небезпеки. Згідно з висновками судової автотехнічної експертизи, причиною ДТП та її наслідків є порушення Наталією Саєнко правил дорожнього руху. Зокрема, Саєнко порушила:

  • п. 12.3. Правил дорожнього руху України. У разі виникнення небезпеки для руху або перешкоди, яку водій об’єктивно спроможний виявити, він повинен негайно вжити заходів для зменшення швидкості аж до зупинки транспортного засобу або безпечного для інших учасників руху об’їзду перешкоди.
  • п. 12.4. Правил дорожнього руху України. У населених пунктах рух транспортних засобів дозволяється із швидкістю не більше 50 км/год.
  • п. 12.9 (б). Правил дорожнього руху України. Водієві забороняється: б) перевищувати максимальну швидкість, зазначену в пунктах 12.4-12.7, на ділянці дороги, де встановлено дорожні знаки 3.29, 3.31,або на транспортному засобі, на якому встановлено розпізнавальний знак відповідно до підпункту «и» пункту 30.3 цих Правил.

Також встановлено, що і велосипед, і автівка на момент ДТП знаходилися в технічно справному стані. Швидкість руху за показами свідків становила: 50-60 км/год, 60-70 км/год, а за показами Наталії Саєнко – 50 км/год. Зіткнення відбулося передньою лівою частиною автомобіля Mercedes-Benz Наталії Саєнко та правою боковою частиною велосипеда СARVER Артема Левченка.

В умовах даної дорожньої події водійка мала технічну можливість запобігти наїзду на Артема Левченка екстреним гальмуванням з моменту виникнення небезпеки.

Тепер суд?

Розгляд справи розпочали в Октябрському райсуду Полтави наприкінці червня.

Суддя: Анатолій Савченко.

Потерпілі у справі: батьки загиблого річного велосипедиста Артема – Наталія та Олег Левченки, бабуся хлопчика Вікторія Чазова, також Тетяна Плащенко та Ірина Сердюк.

Представники потерпілих: адвокати Геннадій Олейніков та Дмитро Семеха.

Підозрювана: Наталія Саєнко

Захисники підозрюваної: адвокати Богдан Глядик та Олег Губа.

Прокурор: Валентин Болгар.

Під час першого підготовчого судового засідання

Перше підготовче засідання мало відбутися 25 червня, та його перенесли – не з’явилися адвокати Наталії Саєнко, до суду подали відповідні заяви про участь в інших судових процесах. Тож, аби не порушувати права Наталії Саєнко на захист, суд ухвалив рішення перенести підготовче судове засідання на 5 липня 11:00. 

Тому далі буде. Якщо суд визнає Наталію Саєнко винною, то їй загрожує покарання у виді позбавлення волі строком до 8 років.

UPD. ЗМІСТ написав про перебіг засідання 5 липня.

Обкладинка і графіка Юлії Деркач

Опублікована: 5 липня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація