Як бути бізнесу на карантині: 5 тез від Нати Ніколаєвої

Темою зустрічі, що відбулася 15 квітня, став «Бізнес на карантині. З офлайн онлайн» і вона була благодійною.
Вперше бізнес-сніданок «Толковий толк» пройшов онлайн. Спікерка – фахівчиня зі стратегічного маркетингу, засновниця і головний стратег у Adviser Communications, операційна директорка фітнес-клубу Ната Ніколаєва.
ЗМІСТ зібрав найголовніші тези Нати Ніколаєвої.
- Більшість бізнесу вже давно в онлайн.
Але питання зараз стоїть в тому, на скільки ефективно, важко і можливо помістити продукт діяльності в онлайн. Той бізнес, який зробив кроки на зустріч онлайн раніше, зміг запустити свою роботу швидше. Ті, хто не зробив ці кроки і не був морально готовим до того, що ситуація триватиме довго, не зробили нічого. Саме тому діяльність деяких підприємців досі є замороженою.
«Заробіток з цього є незначним. Але суть не в тому щоб заробити, а в тому щоб адаптуватися до ситуації, бути поруч з клієнтами і саме головне бути в інфополі», – вважає спікерка.
На її думку, цілком можливо, що продукт який зараз бізнес випускає дасть можливість не тільки виживати, а відкрити новий напрямок діяльності.
- Скорочення витрат чи скорочення кадрів.
Що стосується витрат, то Ната Ніколаєва зазначила: є види витрат від яких нікуди бізнесу не подітися, але є і такі, які можна скоротити. Тим хто займається щомісячним плануванням витрат, зараз потрібно переглянути, які з витрат є потрібними, а які ні. Якщо підприємець досі цим не займався, то це потрібно зробити саме зараз.
Вона вважає, що витрати на маркетинг не потрібно відміняти повністю, чи вагомо скорочувати. Оскільки той, хто зараз грамотно працює з маркетингом, буде більш успішним в усіх діях пов’язаних з продажами в майбутньому.
Як зазначила спікерка, зараз багато бізнесів пішли шляхом скорочення (або взагалі поставили на паузу) заробітних плат своїм працівникам. Деякі скорочують їх варіативно: тим, хто отримував меншу суму, скорочують на менший відсоток і навпаки. Але здебільшого виплати скоротили на 50% або видають 2/3 заробітної плати. Є і такі, які не видають її взагалі або звільняють працівників.
Проте, хто працює стратегічно, ставить роботу з деякими працівниками на паузу або працює з ними проєктним способом. Тобто працівник виконує певні проєкти і за них отримує обговорену суму коштів. Оскільки питання кваліфікованих кадрів є завжди актуальним.
- Нічого не робити – це не вихід.
Фахівчиня розповіла, що є бізнеси, які зараз не роблять взагалі нічого. На її думку, з точки економії ресурсів можливо це є непоганою стратегією. Проте залишається незрозумілим, як такі бізнеси будуть виходити потім з карантину і працювати з клієнтами. Оскільки в більшості випадків клієнт повернеться до тих бізнесів, які на час карантину «були на слуху».
«Бізнеси, то бізнеси, але грошима нас наповнюють люди. Це люди, які приходять до нас, щоб купити наш продукт чи послугу», – сказала спікерка.
Зі слів Нати Ніколаєвої, багато вчинків направлені на те, як бізнесу адаптуватися. Але зараз він може наштовхнутися на бар’єр того, що у людей просто не буде коштів на їх продукт чи послугу. І це потрібно розглядати в першу чергу.
- Будь-який бізнес – це люди, які працюють в цьому бізнесі.
Тому турбота про команду – це те, чим повинен починатися і закінчуватися робочий день роботодавця. Вона додала, що зараз важливо говорити зі своєю командою про їх внутрішній стан, бути максимально відкритим щодо того, в якій ситуації зараз знаходиться бізнес, ставити цілі на день/тиждень та обговорити умови оплати праці.
«Ті бізнеси, які сьогодні полюбили своїх людей, потім отримають таку лояльність, яку не заслужити жодним тімбілдінгом», – вважає фахівчиня.
- Комунікація в соцмережах на час карантину.
На рахунок цього, Ната Ніколаєва зазначила, що це є важливим аспектом в діяльності. Оскільки бренди, які вже зараз налаштували її, тримають тісний зв'язок з клієнтами:
«Їх цікаво читати, з ними залишатися корисно і вони не мовчать про те, що відбувається, і не говорять про те, що коли вийдемо, тоді все і буде. Вони поруч зі своїми клієнтами прямо зараз».
У кінці Ната Ніколаєва зазначила:
«Справа не лише в підтримці життєдіяльності бізнесу, не тільки в підтримці життєдіяльності групи людей, яка представляє цей бізнес. Річ у тому як цей бізнес поводиться щодо до оточуючих людей, до групи людей, яка зараз на передовій».
Бізнес-сніданок був благодійним. Вартувала участь в заході 150 грн. Всього були присутніми 13 людей. Із них 1 спікер, 2 організаторів, 5 учасників, які оплатили участь і 5, які були безкоштовно.
Виручені кошти будуть спрямовані до «Полтавської волонтерської групи» для закупівлі захисних засобів нашим медпрацівникам.
Нагадаємо, раніше ЗМІСТ розповідав про бізнес-сніданки, де спікерами були:
- ресторатор Дмитро Собакар;
- засновники рекламної агенції me.team Наталія Мостовенко та Микола Кириленко;
- стратег Руслан Юмагулов;
- блогерка Анна Корнієнко.