IMG_6758 copy

Голова Полтавської облдержадміністрації Олег Синєгубов представив бачення розвитку ансамблю у центрі міста. Щоб втілити ці плани необхідно знайти 2 млрд грн, але й це не головна проблема.

Ансамбль Круглої площі заклали у період 1802-1810 років коли звели перші сім будівель навколо Круглої площі. Серед них Полтавський Петровський Кадетський корпус, Будинок генерал-губернатора та Будинок Полтавського дворянського зібрання, які наразі потребують реставрації. Як виявилося, обласна влада має власне бачення розвитку цих споруд:

  • у Кадетському корпусі хочуть відкрити військовий ліцей. Для цього попередньо необхідно 1,3 млрд грн.
  • у Будинку Полтавського дворянського зібрання хочуть відкрити малу оперу. Для цього попередньо необхідно 450 млн грн.
  • у Будинку генерал-губернатора хочуть відкрити балетні та танцювальні школи й створити IT-простір для учнів. Для цього попередньо необхідно 160 млн грн.

Громадська організація Save Poltava займається збереженням історичної спадщини Полтави, зокрема ансамблем Круглої площі. Її керівник Віктор Трофименко каже, що ці ідеї можна вважати конструктивними, але говорити про втілення складно:

«Це ідеї, що відповідають законодавству з охорони спадщини та використання пам’яток. Які плани, як це може бути. Я погоджуюся, що занедбаний ансамбль і його потрібно приводити до ладу точно. І ідея, я так кажу, бо це поки тільки бачення, непогана. Наша мета – збереження спадщини шляхом відновлення, оживлення пам’яток, щоб зберегти їхній стиль».

Віктор Трофименко

Кожна з будівель, про які згадував голова Полтавської ОДА Олег Синєгубов на презентації, наразі має власника. Для Кадетського корпусу – це Державна судова адміністрація. Віктор Трофименко каже, що на цей час цю будівлю не передавали на баланс області.

Полтавський Петровський Кадетський корпус

ДСА має власні плани на Кадетський корпус і хоче перетворити його на будинок правосуддя. На цей рік у бюджеті держави не заклали кошти на реставрацію будівлі, як це планували, але продовжують шукати. Якщо аналізувати заяви ексголови ДСА та дії нинішнього керівництва, то наразі передавати будівлю області не планують й намагаються розв'язувати проблему з реставрацією.

 У Будинку генерал-губернатора наразі працює теруправління Державного бюро розслідувань. Олег Синєгубов каже, що цій структурі незручно у цій будівлі, тому там можна відкрити заклад для школярів. Як відомо ЗМІСТу, ДБР досі не визначилося чи залишатися їм у цій будівлі і реставрувати її, чи будувати нову.

Наразі будинок не в аварійному стані, але потребує реставрації. Тут потрібно укріпити фундамент, реконструювати стіни. Також є проблема з дерев’яним перекриттям й необхідно облаштувати нові міжповерхові перегородки.

Будинок генерал-губернатора

Наразі розглядається 3 варіанти розв’язання питання з розташуванням ДБР у місті:

  • реставрація історичної будівлі на вул. Соборності, 37;
  • будівництво нової споруди;
  • переїзд до збудованої будівлі.

Хоча визначитися з майбутнім ДБР і Будинку генерал-губернатора мали у 2020 році, переговорний процес триває досі, а отже кінцевого рішення досі не ухвалили. У цій ситуації мова не йде про зручність для ДБР, адже головним фактором для бюро розслідувань є економія коштів на будівництві нової споруди, чи реставрації нинішньої. Це означає, що ДБР теж не заявляло про готовність передавати будівлю Полтавській ОДА.

Будинок Полтавського дворянського зібрання належить Полтавській громаді. Міський голова Полтави Олександр Мамай говорив про плани відреставрувати його й перетворити на культурний центр. Це означає, що місту теж не байдужа доля цієї споруди і влада шукає на неї кошти. Поки ж будівлю екскінотеатру планують консервувати і паралельно виготовлятимуть проєкт реставрації. Такі плани міської влади можуть свідчити про намір самостійно вирішувати долю цієї пам’ятки і власноруч її відновлювати. Поряд з цим Віктор Трофименко каже, що для цієї будівлі плани зі створенням малої опери мають право на існування, але поки це тільки плани.

Будинок Полтавського дворянського зібрання
Loading...