Бюджет перед Різдвом: на що планує жити Полтава у 2020 році

Автор: Максим Самойдюк, 19 грудня, 12:56

Фото: Коротко про бюджет Полтави на 2020 рік


ЗМІСТ писав про область, тепер поговоримо про місто. Грошей стало менше, але розвитку обіцяють більше.

У п’ятницю, 20 грудня, депутати міськради мають розглянути проєкт рішення «Про міський бюджет на 2020 рік». Ми розібрали основні показники та порівняли їх з відповідними показниками рішення міськради про бюджет на 2019 рік.

Інфографіка ЗМІСТу

Одразу зауважимо, що ми порівнювали нефінальний проєкт бюджету на 2020 рік з аналогічним нефінальним проєктом бюджету на поточний рік (задля справедливості). Адже в січні-лютому очікується перерозподіл т.зв. залишків з минулого року, й тоді бюджет отримає більш-менш остаточний вигляд.

Як бачимо, минулого року дохідна частина бюджету була більшою на 290 млн грн, але такий результат досягався шляхом більших субвенцій з державного бюджету. У той же час саме податків місто має отримати більше в наступному році.

З пояснювальної записки до обласного бюджету ми знаємо, що збільшення податкових надходжень спричинено переважно зростанням заробітної плати, в тому числі й мінімальної.

Окремо зауважимо, що в Полтаві очікуваний дохід від туристичного збору на цей рік становить 309 тис. грн, а наступного року планують отримати 1,1 млн грн. Що буде в наступному році?

Тепер до видатків. Наступного року місто збільшить витрати на освіту, спорт та охорону здоров’я. Зокрема в бюджеті планують витратити 48 млн грн на безкоштовне харчування учнів 1–4 класів.

Проте головним індикатором бюджету є так званий бюджет розвитку, адже просте збільшення видатків може говорити про збільшення заробітної плати працівників чи плати за утримання приміщень.

До бюджету розвитку входять капітальні видатки (будівництво, ремонт, інновація), які спрямовані на те, що можна «помацати». Наступного року очікувана сума бюджету розвитку складе 503 млн грн, що на 56 млн грн більше за цьогорічну.

Так, у разі ухвалення позитивного рішення фінансування отримають:

 • Будівництво (добудова) меморіалу воїнам АТО на центральному кладовищі – 1 млн грн;
 • Нові камери спостереження для системи «Безпечне місто» – 3 млн грн;
 • Реконструкція вулиць Колективна–Огнівська – 10 млн грн;
 • Реконструкція вулиці Симона Петлюри від вул. О. Гончара до вул. Огнівської – 10 млн грн;
 • Збільшення статутного фонду КП «Декоративні культури» – 800 тис. грн;
 • Збільшення статутного фонду КП «КАТП-1628» – 41 млн грн;
 • Збільшення статутного фонду КП «Полтавалектроавтотранс» – 20 млн грн;
 • Реконструкція дитсадка на вул. І. Мазепи, 57 – 1 млн грн;
 • Реконструкція з добудовою школи №9 – 1,5 млн грн;
 • Реконструкція електромереж ліцею № 3 – 1 млн 450 тис. грн;
 • Реконструкція дошкільного закладу № 6 («Чебурашка») – 6 млн 120 тис. грн;
 • Реконструкція терапевтичного відділення в 1-ій міській лікарні – 6 млн грн;
 • Реконструкція офтальмологічного відділення в дитячій міській клінічній лікарні – 6 млн грн;
 • Реконструкція відділення передчасно народжених в дитячій лікарні на вул. О. Бідного – 8,5 млн грн;
 • Реконструкція приймального відділення в 1-ій міській лікарні – 1 млн 270 тис. грн;
 • Реконструкція хірургічного відділення в дитячій міській клінічній лікарні – 2 млн 840 тис. грн; 
 • Будівництво футбольного поля зі штучним покриттям поблизу стадіону «Ворскла» – 3,5 млн грн;
 • Реставрація Палацу дитячої творчості – 5 млн грн;
 • Реставрація приміщення ліцею №1 імені І. Котляревського – 10 млн грн;
 • Реставрація садиби І. Котляревського – 2 млн 115 тис. грн;
 • Реставрація приміщення початкової школи № 43 (вул. Стрітенська) – 1 млн 250 тис. грн.

Збільшення статутних фондів КП «КАТП-1628» та КП «Полтаваелектроавтотранс» має піти на закупівлю техніки, зокрема нових автобусів для комунального перевізника. Першу партію автобусів місто придбало в цьому році.

Проте велику частину коштів планують витратити на «соціалізм». Зокрема на програму «Турбота»: на допомогу населенню в бюджеті передбачено 48,5 млн грн, що на 20 млн грн менше, ніж закладено цьогоріч.

Наступного року міська влада нарешті відмовилась від практики роздачі бюджетникам по 700 грн на професійні свята за цієї програмою. Така турбота від влади лише в 2019 році обійшлась місту в близько 30 млн грн. При цьому гроші отримували не лише соціально незахищені верстви населення, але й доволі заможні чиновники.

Майже 8 млн грн місто планує витратити на безкоштовну медичну діагностику для полтавців (що на 4 млн грн менше, ніж планували в поточному році).

2020 року міська влада має витратити 4,5 млн грн на висвітлення своєї діяльності, що вдвічі більше, ніж у поточному (можливо, діяльності стане більше – прим.ред.).

Крім цього, 6,5 млн грн заклали на програму оздоровлення дітей у дитячих таборах.

Майже 40 млн грн влада планує витратити на підтримку ОСББ. Результатом програми має стати перехід будинків під управління власників квартир й відхід від КП «ЖЕО №2». Згідно з цією програмою влада покриватиме 70% ремонту будинків, але тільки для ОСББ.

Раніше такої програми не існувало. Проте паралельно в бюджеті закладено 35 млн грн на підтримку та експлуатацію житлового фонду. Крім цього, майже 20 млн грн виділять на ремонт ліфтів у будинках міста.

З цікавого: на боротьбу з амброзією у 2020 році планують витратити 5 млн грн. Таку ж суму закладали й на 2019 рік.

500 тис. грн місто має витратити на міфічне «формування позитивного іміджу».

Тепер до головного. Ще раз підкреслюємо, що цифри попередні, адже потім буде розподіл надлишків (перевиконання) з минулого року, бюджет може збільшитись і кілька об’єктів також зможуть розраховувати на фінансування. Наприклад, басейн «Спартак» на реконструкцію.

Так, станом на жовтень 2019 року бюджет на цей рік вже мав трішки інші показники, ніж очікувані станом на 2018 рік. Зокрема, доходи заплановані в сумі 3,46 млрд грн (на 80 млн грн більше, ніж у грудні), а видатки на рівні 3,76 млрд (на 370 млн грн більше).

Проте такий більш оптимістичний бюджет виконаний лише на 82% (станом на жовтень). У будь-якому разі орієнтовні цифри бюджету збільшаться протягом року, й головне питання – чи будуть виконані.

Підсумовуючи ж основні тенденції чорнового варіанту бюджету на наступний рік, зазначимо, що він мало чим відрізняється від попереднього. Зростання доходу внаслідок інфляції, зменшення об’єму через змінення урядом системи розподілення субвенцій (монетизація пільг й виплата їх напряму, не через місцеві бюджети) й приблизно ті ж самі виплати на розвиток й соціальні програми.

Для пересічного полтавця, який не дуже заглиблюється у фінансові проблеми міста, головними змінами є стимуляція створення ОСББ замість «прямого» ремонту їх будинків та повернення харчування школярів молодших класів, що стало можливим через ліквідацію виплат 700 грн бюджетникам до їхніх професійних свят.

В усьому іншому без змін, адже ремонти та закупівля техніки (так званий бюджет розвитку) насправді фактично є бюджетом підтримання життєдіяльності міста.

Графіка Тетяни Фальковської та Єлизавети Куриленко

Опублікована: 19 грудня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація