Читай місцеве. 5 книг, виданих у Полтаві минулого року, що варті уваги

Автор: Анна Аксюк, 11 лютого, 12:14

Фото: Читай місцеве. 5 книг, виданих у Полтаві минулого року, що варті уваги


Ще зі школи дивує той факт, що життя кожного другого автора так чи інакше пов’язане із Полтавою. Не знаю, чому її назвали духовною столицею, але те, що вона була літературним центром країни – немає сумнівів! Тенденція слабко, але збереглася і до сьогодні: наше місто – Батьківщина крутих поетів та прозаїків, тут створюються локальні літугрупування та, безумовно, пишуться прекрасні твори!

Тому ми підібрали для Вас найновіші книги, так чи інакше пов’язані з Полтавою, – різних жанрів і для різної аудиторії. Про них розкажуть видавці, літератори і самі ж автори. А взяти їх у свій «затишний вечір з книгою» чи ні – вирішувати тільки вам.

Читай місцеве. 5 книг, виданих у Полтаві минулого року, що варті уваги

Читай місцеве. 5 книг, виданих у Полтаві минулого року, що варті уваги

Автор сам наштовхує читача на атмосферу гоголівських творів, продовжуючи життя певним персонажам, про що дізнаєшся вже на першій сторінці. Тут і згадки про приїзд до Полтави культурної еліти України на відкриття пам’ятника Іванові Петровичу Котляревському, і боротьба за збереження Пересопницького Євангеліє, і відвідини Полтави Буніним. Усе це густо приправлене описами побуту містян, колоритної української кухні, роздумами про українську ідентичність і культурну пам’ять, розповідями про популярні на той час наукові відкриття й резонансні історичні події.

На думку літераторки Оксани Зелік, ця книга відповідає запитам читацької публіки, яка орієнтована на масову літературу. На думку цієї ж науковиці, головна заслуга письменника у тому, що він пропонує подивитися на Полтаву абсолютно під новим кутом зору. Тут стаються загадкові і навіть містичні злочини, які потребують розгадки і пояснення:

«Олекса Доніч грається із відомими літературними сюжетами і образами, які уважний читач має розпізнати і розгадати (от вам і ще одна детективна лінія).

Бажаємо авторові в історичних і краєзнавчих довідниках знайти ще чимало цікавих сюжетів для “полтавського циклу” ретродетективів».

Читай місцеве. 5 книг, виданих у Полтаві минулого року, що варті уваги

Читай місцеве. 5 книг, виданих у Полтаві минулого року, що варті уваги

Авторка книги – драматургиня полтавського проектного «Театру Сучасного Діалогу». Його у 2015 році в Полтаві створила група театральних діячів. Цікаво, що їх у постановках театру немає вигаданих історій. Увесь матеріал – це інтерв’ю реальних людей, статті, рефлексії акторів, статистика, наукові факти.

У казці, яку ми сьогодні рекомендуємо, теж є елементи реальних подій. Ось що авторка розповідає про ідею створення:

«Біля Полтави є село – Мала Перещепина. Це неймовірно красива місцина, особливо восени. Ми часто туди їздили родиною в ліс. Одного разу на прогулянці з’явилася Осінинка. Ідея сподобалася моїм донькам, і казка легко і просто склалася».

Казку вигадали ще у 2005 році, того ж року вона стала лауреатом всеукраїнського літературного конкурсу «Рукомесло». А видали книжку для широкого загалу лише минулого року.

Ірина Гарець розповідає, що причиною тому був так званий «облом». Адже, коли вона спробувала надрукувати казку у 2005, то натрапила на видавництво, в якому сказали, що таких авторів як вона вистачає, і ті, хто буде друкуватися за державний кошт  – вже давно визначені, а інших шансів немає.

«Я потім тільки через 5 років почала знову писати. Мене захопила драматургія, але дитяча тема була завжди», – згадує авторка.

А вже потім, після багатьох перемог на міжнародних конкурсах і практичної роботи в Полтаві, і головне, як відзначає Ірина Гарець, – завдяки повільним, але все ж таки змінам в країні, сталося так, що книга нарешті побачила світ.

Казки вийшли не так давно – наприкінці 2018 року, але вже мають своїх шанувальників.

Над Ілюстраціями працювала талановита команда художників-дизайнерів: Катерина та Роман Луценки, Ірина Шишкова та Надія Миколаєнко під керівництвом Сергія Макаренка.

У видавництві «Дивосвіт» удосконалили текст і представили на конкурс соціально значущих книг області. Так «Осінинка», пройшовши ряд перешкод, вперше потрапила в дитячі руки.

 Читай місцеве. 5 книг, виданих у Полтаві минулого року, що варті уваги

Читай місцеве. 5 книг, виданих у Полтаві минулого року, що варті уваги

Це видання про майстрів, які вималювали обличчя нашого міста. Книга – маст-хев для тих, хто живе у Полтаві. Самі лише ілюстрації чого варті: тут можна зустріти давні чорно-білі ескізи міських вулиць та фото тієї Полтави, яку пам’ятають діти різних поколінь.

Авторка книги – Оксана Юріївна Бєлявська – закінчила Полтавський технічний університет у 1995 році зі спеціальності «Архітектура», зараз вона викладач вищої кваліфікаційної категорії, кандидат архітектури, член ГО SavePoltava.

У виданні задокументовані розповіді про архітекторів, які зробили Полтаву такою, яка вона є зараз. Тут представлена історія творення міста, зібрані розповіді про архітекторів та їхні споруди, а також – унікальні фотографії різних часів.

За словами головної архітекторки області Ірини Особік, книга написана дуже фахово, але доступно:

«Архітекторами про архітекторів, для не-архітекторів. Зрозумілою мовою про складне. Цікаві підбірки фотографій. Важливо те, що представлені роботи і автори не тільки в розрізі історії міста, а й сучасні проектанти».

13 грудня книгу презентували в книгарні «Зміст», де обговорили і порівняли сучасний вигляд Полтави з тодішнім.

Книга випущена під егідою Полтавської обласної організації Національної спілки архітекторів України та ГО «SavePoltava». Тираж видання склав усього 250 екземплярів, тож поспішайте придбати!

 Читай місцеве. 5 книг, виданих у Полтаві минулого року, що варті уваги

Читай місцеве. 5 книг, виданих у Полтаві минулого року, що варті уваги

Автор фото та розповідей – доброволець Віталій Запека, свого часу добровільно пішов в зону проведення антитерористичної операції, де три роки провів на війні в трьох секторах з чотирьох як стрілець та фотограф.

Книга містить понад 200 знімків та 20 розповідей, ессе про бойовий шлях добровольців батальйону «Полтава», а ще про дітей та місцевих мешканців в зоні бойових дій.

Віталій Запека фотографував життя, побут, службу бійців з середини і кожне фото відповідно доповнював розповідями.

Із виданням написаного матеріалу виникли певні складнощі: книга два роки не виходила в світ, хоча були надані готові матеріали і заплачені кошти видавцю.

Але книга все ж-таки вийшла у друк. І минулого року вже була презентована не тільки в Полтаві, а й мешканцям міста Дніпра, разом з ще одною книгою – «Слово про війну-2: 4.5.0». Це друга книга з тритомного видання історій про війну від її безпосередніх учасників бойових дій та волонтерів. Віталій Запека став одним з 23 співавторів.

За словами бійця, на написання текстів «Батальйон Полтава. Роки війни» його надихнули люди в соціальних мережах. Спочатку для них він підписував фотографії з війни і з часом маленькі тексти перетворилися на вірші, ессе, а після – на розповіді, частина яких увійшла до книги.

Волонтерка Ірина Каптур розповідає, що хоч книга і торкається серйозної і гіркої теми, але все ж написана оптимістично:

«Реалістичні історії дуже потрібні тому, що війна війною, але вони – життєві і чесність, людяність, справжність завжди залишається в ціні. Ну а якщо це ще й з гумором, то дає можливість не тільки згадувати про сумне.

Ми розуміємо, що війна це – втрати, горе і нещастя, але ми все рівно посміхаємось адже це життя і воно продовжується».

 Читай місцеве. 5 книг, виданих у Полтаві минулого року, що варті уваги

Читай місцеве. 5 книг, виданих у Полтаві минулого року, що варті уваги

Навесні минулого року в Полтаві презентували збірку дитячих поезій «Країна Навпакинія». Книга побачила світ у видавництві «Полтавський літератор» за кошти обласного бюджету як соціально-значуще видання.

Авторка Тетяна Ваценко – членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва України. У творчих колах вона знаний і шанований педагог, майстер витинанки, учасник міжнародних та всеукраїнських виставок. А от у літературній царині – це дебют. Книга вийшла у світ на початку року і за словами майстрині шлях до виходу збірки у світ був нелегким і тягнувся 5 років.

Книжка складається з двох частин: перша містить вірші про дітей, друга – про вигаданих персонажів, поміж яких чи не найулюбленіший у письменниці – Курдуплик.

За словами завідувачки кафедри української літератури ПНПУ Віри Мелешко, рівень змісту книги є органічним, оригінальним і цікавим для дітей і для дорослих:

«Авторка цієї книги – прекрасна людина і до того ж ще й гарна майстриня, котрій особливо вдаються витинанки, які радують своєю витонченістю й довершеністю».

На думку Віри Мелешко, рецензована книга чимось нагадує «оті Тетянині незрівняні витинанки», адже у її «Навпакинії» усе взаємопов’язане і сплетене в нерозривну цілісність.

У книзі одночасно діє кілька поколінь і кілька світів. Старше покоління – бабуся Таня, яка вже у «тій Курдупляндії змалку бувала», молодше – Ярославчик, чи, як його називала бабуся, Ясик. Хлопчина перейняв від бабусі потяг до незвичайного, нафантазованого, доброго. Він рятує курдупленят від злого Курдупляка; рятує разом із бабусею та самими малюками-курдупленятами.

Авторка вдало творить і два різні світи: повсякденний, реальний, де мешкають бабуся й онук, і вигаданий, ірраціональний. Проте у книзі Тетяни Ваценко ці світи тісно перетинаються, мають багато спільного.

Написане творіння пані Тетяною Віра Мелешко вражає цілісним пригодницьким сюжетом, що характеризується динамічністю розвитку та логічністю побудови. Водночас книга-казка розширює рамки звичного світу дитини, оскільки серед персонажів фігурують вигадані авторською уявою, але такі, які несуть позитивне й повчальне начало.

Графіка Юлії Деркач

 

Опублікована: 11 лютого 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація