Іван Даценко – військовий льотчик з Полтавщини, який став індіанським вождем
Іван Даценко – військовий льотчик з Полтавщини, який став індіанським вождем

Графіка Дарії Муращенко

Уродженець Полтавщини Іван Даценко – старший лейтенант, Герой Радянського Союзу, який здійснив понад 200 бойових вильотів на бомбардувальниках, став індіанським вождем у Канаді.

Про цю історію ЗМІСТ довідався з фейсбук-сторінки Diaspora.ua.

Іван Даценко народився 29 листопада 1918 року в селі Чернечий Яр, що неподалік Диканьки на Полтавщині.

Він закінчив  середню школу, вступив у зооветеринарний технікум, служив у лавах Червоної армії. У 1940 році Іван Даценко завершив військове авіаучилище в Оренбурзі, а з початком німецько-радянської війни 1941 року опинився на фронті. Військова кар’єра складалася успішно. На початку серпня 1943 року  Даценко здійснив 213 бойових вильотів на  бомбардувальниках Іл-4, відзначився у боях за Сталінград та Орел. Також його нагородили орденом Червоного Прапора, надали звання Героя Радянського Союзу й медаль Золотої зірки.

Під час виконання бойового завдання 18 квітня 1944 року літак Івана Даценка збили. Колеги льотчика вважали, що він загинув, а односельці хотіли перейменувати вулицю та встановити пам'ятник на його честь.

На початку 1980-х народний артист СРСР Махмуд Есамбаєв в одному з інтерв’ю розповів про свій візит до Канади у 1967 році. Під час відвідин одного з племен ірокезів, артиста здивував вигляд його вождя – по-індіанському вбраного чоловіка з військовою виправкою. Тоді Есамбаєв попросив перекладача сказати вождю, що він красивий. Вождь, почувши це, заговорив до нього українською мовою.

Есамбаєв розповідав, що під час візиту його пригощали галушками й українською горіл­кою. Вождь співав українських пісень, а у відповідь на питання звідки родом –  сказав, що він Іван Іванович Даценко з-під Полтави.

Стало відомо, що індіанці найменували вождя Пронизуючий Вогонь, а його англійське ім’я та прізвище – Джон Макнобер.

У 2001 році, на прохання родичів Даценка, журналісти телепрограми «Жди меня» знайшли понад 20 людей, які знали його під час служби в армії, та тих, хто бачили його в Канаді. Тоді  встановили й підтвердили, що Герой Радянського Союзу Іван Даценко та індіанський вождь з Канади – це одна людина.

За однією з версій, що розказана в українській стрічці «ТойХтоПройшовКрізьВогонь» Михайла Іллєнка, після авіакатастрофи Іван Даценко потрапив у полон до ворога. Даценку вдалося втекти, але його схопила радянська контррозвідка, бо запідозрила як шпигуна, та відправила до Сибіру. Звідти йому вдалося втекти – він зміг перейти кригою Берингову протоку до Америки. А вже у Канаді одружився з дочкою вождя індіанців.

Але є інша версія, за якою після втечі з німецького полону Даценко потрапив до американської зони окупації Німеччини, а звідти з потоком біженців – до Канади. Там він працював поблизу Монреаля і познайомився з дочкою вождя та одружився.

Іванові Даценку присвячена художньо-документальна повість Олександра Щербакова «Небо і земля Івана Даценка», що вийшла у світ 2010 року, а також художній фільм  Михайла Іллєнка «ТойХтоПройшовКрізьВогонь» 2012 року, у якому український льотчик став прообразом героя стрічки.

Loading...