Ледве трійка – експерти оцінили діяльність коаліції полтавських депутатів за рік після звільнення Олександра Мамая

Автор: Віталій Крицький, 13 вересня, 14:05

Фото: Експерти оцінили діяльність коаліції полтавських депутатів


У суботу, 14 вересня, буде рік, як Олександра Мамая звільнили з посади міського голови Полтави.

Ми поспілкувалися з лідерами думок – представниками бізнесу, громадськими діячами, спортсменами, науковцями, музикантами – для того, щоб отримати відповідь на питання: чи змінилася Полтава за рік без Мамая, та як експерти оцінюють діяльність «антимамаєвської» коаліції.

Минулого року респонденти поставили Олександрові Мамаю двійку. Як експерти оцінили сьогоднішню владу – читайте у матеріалі.

Ми запропонували опитуваним оцінювати діяльність всіх політичних сил: «Солідарності», «Рідного міста», «Батьківщини», СДП, «Самопомочі», «Свободи» і секретаря міської ради Олександра Шамоти зокрема. Респонденти, проаналізувавши діяльність влади, ставили оцінку від 1 до 5.

Попри нещодавнє переформатування влади, оцінювали все одно всіх. Таке рішення ми прийняли на основі аналізу голосувань депутатів на профільних комісіях і сесіях.

Не брали до уваги партію ексмера Олександра Мамая «Совість України», яка вже рік як самоусунулась від політичного життя міста.

 

На трієчку

Саме так експерти оцінили діяльність коаліції полтавських депутатів протягом 2018-2019 років. Ми склали отримані оцінки й вирахували середнє арифметичне число. Ледве вийшли на трійку.

Оцінка діяльності коаліції

 

Досягнення

Варто нагадати, що щороку бюджет Полтави зростає – наразі, враховуючи перевиконання, показник наближається до 4 млрд грн. Для порівняння, у 2015 році річний бюджет становив всього 1,4 млрд грн. Головне завдання будь-якої влади – раціонально та прозоро використати кошти платників податків. У цьому, на відміну від часів Олександра Мамая, на нашу думку, спостерігається прогрес, але не суттєвий.

Експерти відмічають, що нова влада стала відкритішою. Якщо порівнювати з Олександром Мамаєм, у якого до кінця 2018 року не було навіть публічної сторінки в жодній з соціальних мереж, то члени коаліції – від керівництва до рядових депутатів – не тільки представлені у Фейсбуці, а й активно спілкуються з громадянами в месенджерах. Вони охоче з’являються в медіапросторі, залюбки дають інтерв’ю й активно звітують про свою роботу.

«Стало простіше комунікувати з управліннями та профільними заступниками щодо проблемних питань. Хоча, фактично, Полтава знову впала в рейтингах прозорості», – говорить директорка ГО «Полтавська платформа» Альона Гончаренко.

Передача Кадетського корпусу в державну власність – беззаперечне досягнення. Про це говорить історик, викладач у Полтавському педагогічному університеті Юрій Волошин і архітекторка Оксана Бєлявська. І справді, більшість опитаних підтримують цю думку.

Регіональний представник Національної асамблеї людей з інвалідністю Ірина Твердохліб відмітила, що міська влада почала активніше дослухатися до людей з інвалідністю:

«Цей діалог був і раніше, але зараз він жвавіший. Хоча, я не виключаю, що це, можливо, наслідок всеукраїнського тренду: змінюються державно-будівельні норми, змінюється культура надавання послуг і навіть манера спілкування».

Також респонденти зазначили, що коаліція полтавських депутатів нарешті почала відновлювати роботу комунальних підприємств.

Експерти схвалюють спроби влади боротися з незаконними й просто неестетичними МАФами. Хоча і тут є питання, адже деякі кіоски все одно продовжують працювати. Щодо цього історикиня Людмила Бабенко припускає, що в міської влади може бути вибірковий підхід до розв’язання цієї проблеми.

Рідше, але респонденти також відмічали й намагання влади знести прибудову до екскінотеатру імені Котляревського та спробу впровадити електронний квиток. Виділяли й в цілому покращення якості доріг.

 

Провали

Критикувати легше, особливо, коли є за що.

Як і минулого року експерти наголошують: Полтава й досі не має стратегії розвитку міста.

«Немає спільного бачення. Немає чіткого плану розвитку й напрямків. Можливо цей план і є, але нам його не показують. Усі проєкти залежать від кулуарних “договорняків”. Місто не знає, куди прямує й скільки за це платить. Це – пригнічує», – пояснює журналіст Максим Самойдюк. Схожу думку має його колега Ян Пругло – він підтверджує, що Полтава не має комплексного плану розвитку.

Підприємець, співвласник мережі магазинів «Аврора» Лев Жиденко до провалів влади відносить продовження практики політичних квот на керівні посади замість професійних конкурсів.

Нова влада не робить зусиль, щоб економити бюджетні кошти. У цьому впевнений представник ГО «СЄАН» Олексій Северин. На його думку, за рік роботи коаліції суттєвих змін у закупівлях міськвиконкому не відбулося:

«Так, змінилися деякі підрядники. Але це, швидше за все, обумовлено їхніми зв’язками з новою владою, а не зміною самого підходу. Ми не бачимо конкурентних допорогових закупівель, а це свідчить про відсутність бажання зекономити наші кошти».

Северин впевнений: якщо влада на наступних місцевих виборах не домовиться про єдиного кандидата, то ексмер Олександр Мамай має шанси втретє стати міським головою.

Медіаексперт Юрій Ісаєв запевняє, що коаліція не готова призначати вибори міського голови, тому що депутати бояться перемоги Олександра Мамая.

«Впевнений, що полтавці й не помітили змін взагалі. За цей рік так звана демократична коаліція, яка досить недемократичним шляхом усунула легітимного мера, вже кілька разів змінила конфігурацію. Взагалі вона виглядає якось неприродно. Що може об’єднати ексрегіоналів, сердешних, так званих патріотів й адептів мера Львова? “Шукайте гроші” – радять у таких випадках», – резюмує Ісаєв.

Діяльність коаліції депутатів на чолі з Олександром Шамотою негативно сприймають і окремі полтавські підприємці. Так, голова ГО «Підприємці Полтавщини» Євген Дикань говорить, що більшість його колег категорично незадоволені роботою міської влади.

«Немає діалогу влади з представниками бізнесу. На людей, які орендують у міста майно, чинять постійний тиск із боку влади. Представники коаліції постійно шукають причини не давати людям спокійно працювати», – вважає Дикань.

Також респонденти до провалів влади відносять міжусобні сварки, які нерідко переходять у публічну площину. Політичний аналітик Костянтин Донченко впевнений, що коаліція нестабільна, адже полтавці постійно чують (через ЗМІ, соціальні мережі тощо) про чвари й розбрат у депутатському корпусі. Лунають взаємні звинувачення, а це, у свою чергу, унеможливлює створення позитивного іміджу влади.

Відмічали опитані нами експерти й невирішене питання з відтоком молоді з міста, закритість управління ЖКГ і жахливий стан тротуарів.

 

Замість післямови

На відміну від тогорічного опитування, коли респонденти «зі скрипом» оцінювали досягнення Олександра Мамая, цього разу вони відповідали охочіше.

Середня оцінка збільшилася з 2 до 3. Як трактувати цей показник – початок позитивних змін чи млява стагнація, – питання відкрите.

Обкладинка і графіка Юлії Деркач

Опублікована: 13 вересня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}



Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація