1Q59b3uaVcdMxkB3

На травневі свята Кабмін зробив українцям, в тому числі і полтавцям, дарунок: зміни до програми нарахування субсидій. Деякі «гостинці» мають особливо порадувати, наприклад, власників новеньких авто чи великих квартир. Адже такі особи можуть забути про нарахування допомоги для оплати послуг ЖКГ. Та це ще не всі новації. У матеріалі розповідаємо, як змінилася в ОТГ подача документів на субсидію, на скільки вчергове знизили соціальні норми та в яких випадках безробітному можуть нарахувати допомогу.

Наприкінці квітня Уряд затвердив вагомі зміни у програму призначення субсидій. Відповідний крок Кабмін пояснив тим, що під час наступного опалювального періоду субсидія видаватиметься «живими» грошима. І, щоб кошти отримали саме ті домогосподарства, які цього найбільше потребують, влада вирішила зробити систему субсидій більш «соціально справедливою та адресною». Аби зрозуміти, чи вдасться досягти запланованих цілей, потрібен час. Зараз же пропонуємо ознайомитися із купою переінакшень, які запрацювали з 1 травня 2018 року.

Придбав машину, на яку збирав декілька років, – прощавай, субсидіє

У березні 2018-го року субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг ЖКГ отримували 362,6 тис домогосподарств Полтавщини. За інформацією Держстату, це 61,0% від загальної кількості сімей Полтавської області.

Схоже, що після запровадження нових правил ця цифра зменшиться. Адже від 1 травня включно право отримувати субсидію втрачають родини або ж особи, що:

  • мають автівку, якій менше п’яти років (крім мопеда та автомобіля, наданого органом соцзахисту населення);
  • проживають у квартирі, загальна площа якої перевищує 120 кв м, або в будинку понад 200 кв м (виключення становлять будинки сімейного типу та родини, в яких не менше року проживають троє і більше дітей);
  • заборгували понад два місяці за послуги ЖКГ;
  • у складі сім’ї є повнолітні особи, у яких або відсутні доходи, або вони менше мінімальної зарплати.

Варто звернути увагу на останню обставину щодо наявності безробітного, адже існують умови, згідно з яких субсидію все ж можуть призначити. Отже, винятком із правила є особи, які в період, за який враховуються доходи, навчалися за денною формою навчання, або були зареєстровані у службі зайнятості, або отримували пенсію, стипендію, державну допомогу.

У випадку, якщо за певної ситуації безробітний працездатного віку не навчався та не перебував на обліку в центрі зайнятості, субсидію можуть нарахувати відповідно до рішення комісії. Однією з умов є те, що людина не повинна була перебувати за кордоном більш як 60 діб.

За такої ситуації органи соцзахисту можуть враховувати безробітній особі дохід у розмірі трьох прожиткових мінімумів – 5286 гривень.

Умови, за яких можна втратити субсидію

Звертаємо увагу, що на право призначення субсидії також впливає не лише купівля/оплата послуг на суму понад 50 тис. грн, а й набуття в інший законний спосіб. Мова йде про отримання в спадщину, в дарунок, тощо права власності на земельну ділянку, помешкання, транспортний засіб, будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку на суму понад 50 тис. грн. Умова діє протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії (призначенням субсидії без звернення).

Кому субсидію призначатимуть автоматично, а хто має звернутися в органи соцзахисту?

Зміни відбулися й у частоті розрахунку допомоги для оплати послуг ЖКГ. Раніше субсидію перепризначали на новий період раз на рік у травні і окремо розраховували її розмір на літній та зимовий період. Тепер це відбуватиметься двічі на рік – у травні і в жовтні. Як і раніше, для більшості субсидіантів допомогу перепризначатимуть автоматично, враховуватимуть доходи за попередні два квартали.

Повторно Заяву і Декларацію потрібно буде подати:

  • орендарям житла;
  • внутрішньо переміщеним особам;
  • родинам, у складі яких відбулися зміни протягом останнього року;
  • сім’ям, які станом на травень 2018-го року матимуть понад двомісячну заборгованість за послуги ЖКГ і не погасять її до червня 2018-го;
  • родинам, де є непрацюючі люди працездатного віку, в яких або відсутні доходи, або вони менші мінімальної заробітної плати;
  • де субсидію було призначено не на всіх зареєстрованих, а фактично проживаючих в помешканні осіб.

Окрему увагу варто приділити змінам щодо надання субсидії не лише зареєстрованим, а фактичним мешканцям житлової площі. В Уряді таку зміну називають «воз’єднанням сімей». Виконавча влада пояснює ці нововведення таким чином:

«Є чимало сімей, в яких чоловік прописаний за одною адресою, дружина і діти за іншою. Чоловік працює, дружина, скажімо, у декретній відпустці або взагалі не працює. Такі сім’ї раніше, враховуючи те, що дружина зареєстрована з дітьми в помешканні одна, надавалася чимала субсидія, доходи чоловіка не враховувалися, але гроші щомісяця він приносив саме в цю сім’ю».

Тому з 1 травня 2018-го року змінилася форма Декларації про доходи. Відтепер декларувати необхідно буде доходи всіх членів сім’ї (чоловіка, дружини та неповнолітніх дітей), навіть тих, які зареєстровані за іншими адресами.

Знову знизили норми газу та електроопалення

Можна сказати, стало традицією кожного травня знижувати соціальні норми ЖКГ. Пригадаємо, як 1 травня 2017-го року Уряд зменшив нормативи, на які надається субсидія.

Тоді в умовах індивідуального опалення норму електроенергії знизили до 51 кВт/год на 1 м2 опалюваної площі під час опалювального сезону (раніше – 65 кВт/год). При опаленні газом – 5 м3 на 1 м2 опалювальної площі (раніше – 5,5 м3).

1 травня 2018-го року «акція» продовжилася: соціальна норма на газове опалення становитиме 4,5 м3 на 1 м2 площі, електроопалення – 30 кВт/год на 1 м2 площі. При призначені субсидії на понаднормову площу житла, норма може бути збільшена не більш, ніж на 30%.

Нормативи щодо централізованого опалення (відноситься до багатоповерхівок з лічильниками) не змінилися та дорівнюють 0,0431 Гкал на 1 м2 опалювальної площі.

Як змінилися норми газу та опалення

Спрощення та винагорода за економію

Згідно з новими правилами, внутрішньо переміщені особи відтепер зможуть оформити субсидію без договору оренди житла – лише на підставі заяви і декларації. Заява стане приводом для обстеження матеріально-побутових умов, а сам акт про обстеження – підставою для призначення субсидії.

Також, спростили отримання субсидій для жителів об’єднаних територіальних громад. Тепер ОТГ мають право приймати від громадян документи для оформлення  субсидії для передачі їх органам соціального захисту населення. Механізм повторює практику звернень до сільських і селищних рад.

Субсидіантів, які економитимуть електроенергію та газ, нагородять грошима. Як і минулого року, під монетизацію підпадають зекономлені домогосподарствами 150 кіловат електроенергії, якщо цей ресурс використовується для опалення, або 100 кубів газу. У грошовому еквіваленті це майже 700 гривень. 

Щоб отримати гроші, варто подати заяву у місцеве управління соціального захисту населення до 1 вересня.

Субсидіанти, які економитимуть, отримають винагороду

Соціальна справедливість чи затягування пасків?

Поки важко окреслити, чи відповідні зміни мають цілковито негативний чи позитивний відтінок. Але можна констатувати, що нові правила мають як мінуси, так і плюси.

Наприклад, зробивши правила жорсткішими, влада стимулюватиме населення бути економним та енергоефективним. Ощадливо використовувати електроенергію та газ, по можливості утеплювати стіни чи замінювати вікна.

На ринку нерухомості може поменшати квартир, які орендують з приємним бонусом – субсидією. Адже тепер її призначатимуть не по кількості зареєстрованих осіб, а по факту, кількості жителів. Хоча залишається незрозумілим, як влада перевірятиме достовірність даних, вказаних в документах. Не ходитимуть же соцпрацівники по будинках, аби дізнатися, скільки квартирантів проживає в орендованому помешканні. Чи ходитиме?

Проблеми із допомогою на оплату послуг ЖКГ виникнуть у людей, які, наприклад, придбали машину, на яку збирали кошти протягом довгого періоду часу. Також, труднощі виникнуть в осіб, які через важку хворобу покинули роботу та стали безробітними.

Скрутно буде й громадянам, які отримали в спадок чи іншим шляхом мають великі квартирі або будинки. Наприклад, пенсіонеру, що проживає у квартирі з чотирма чи п’ятьма кімнатами, варто буде продати помешкання та придбати площу меншу за 120 квадратних метрів. Або ж виплачувати значні цифри у платіжках власними силами.

Тож, лише після певного часового проміжку можна буде зробити висновки: нові зміни – це соціальна справедливість чи затягування пасків. А поки або видихаємо, та чекаємо автоматичного перерахування субсидії, або йдемо з документами в органи соцзахисту.

Loading...