m1ijLnwGGJrMiSdz

У книзі Олександра Джуня «Чорні роки Миргородщини» зібрано спогади очевидців голодомору-геноциду.

Видання презентували у Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Котляревського у четвер, 24 жовтня.

Полтавець видав книгу спогадів про Голодомор та радянський концтабір для дітей

Автор не зміг приїхати до Полтави, аби розповісти про свою книгу через поважний вік, адже Олександр Джунь народився 1947 року. Протягом життя йому вдалося зібрати унікальні спогади й свідчення очевидців голодомору 1932-33 років.

Полтавець видав книгу спогадів про Голодомор та радянський концтабір для дітей

На думку завідувачки відділу соціокультурної діяльності Юлії Крамарєвої, говорити про геноцид українського народу вголос сьогодні дуже важливо:

«Якщо хоч одна людина, яка є свідком тих страшних подій жива, то вона має говорити про цей злочин. Актуальність зумовлена тим, що сьогодні дуже багато книжок, у яких зібрано свідчення очевидців геноциду. Вони говорять про свій біль, з яким живуть, а ми маємо зробити все, щоб історія не повторилася».

Завідувачка відділу соціокультурної діяльності Юлії Крамарєва

«Чорні роки Миргородщини» – спогади про радянський дитячий концтабір, куди привозили дітей, чиї батьки загинули або були оголошені ворогами народу. Аби цей злочин не замовчувався і не був забутим, на місці табору створили музей-пам’яті Голодомору, де Олександр Джунь раніше був директором.

Полтавець видав книгу спогадів про Голодомор

Також організаторка зазначила, що хоча автор не застав Голодомору, з ним у дитинстві теж трапилася історія, яка вплинула на все його життя. Вона описана у його книзі:

«Уперше я довідався про голодний мор 1932-1933 років від свого батька. Сталось так, що дирекція 4-ї школи […] силами старшокласників викопала тир для стрільби з малокаліберної гвинтівки. Ще під час копання на крутому схилі до ріки Хорол знаходили поодинокі маленькі кістки і черепи, які на місці і закопували. 1956 року, граючи у поширену для післявоєнної дітвори – "війну" (на території, як виявилось пізніше, "табору для дітей куркулів) […] від нашої біготні обвалилась частина стіни тиру. Те, що ми побачили, приголомшило: на глибині до 60 см лежали численні маленькі кісточки і черепи».

Полтавець видав книгу спогадів про Голодомор

Вночі Олександр з батьком перепоховали рештки дітей. Юлія Крамарєва розповіла, що тоді письменник з батьком домовилися, що вони ніколи не розкажуть про цю історію, але ставши дорослим чоловіком, Олександр більше не міг замовчувати злочин радянської влади.

Полтавець видав книгу спогадів про Голодомор

Прочитати книгу можна за посиланням.

Фото Анастасії Добряк

Loading...