Повість виборчих днів: остаточні звіти виборчих кампаній «полтавських» депутатів-мажоритарників

Автор: Максим Самойдюк, 8 серпня, 09:41

Фото: ЗМІСТ проаналізував проміжні та остаточні звіти кандидатів у нардепи-мажоритарників


ЗМІСТ вже писав про проміжний звіт новообраного нардепа Андрія Бобляха, судячи з якого, вибори йому оплатили студенти аграрної академії. Тепер ми розберемо остаточні звіти інших кандидатів з області.

Для початку скажемо, що в звітах відображені кошти, що пройшли через виборчий фонд. Проте в реаліях української політики не всі кошти витрачені кандидатом проходять через його виборчий фонд. Тобто, готівка тут не вказана, а значить, сума не повна навіть в остаточних звітах.

Та інших звітів, ніж тих, що опубліковані на сайті ЦВК (та НАЗК) в нас немає, тому розбираємо те, що є. Другим важливим моментом є те, що наш міні-аналіз стосується лише кандидатів, які на округах взяли перше та друге місце. Це зроблено, аби не забивати вам голову не потрібними в наступні роки прізвищами.

 ОВО №144

Переможець: Дмитро Нальотов (ПП «Слуга Народу»)

Виборчий фонд: 365 тис. грн. 

Зі звіту Дмитра Нальотова виходить, що кампанію він провів за особисті кошти. Жодного внеску він інших осіб – фізичних чи юридичних – він не отримав. Найбільше коштів кандидат витратив на виготовлення агітації (майже 300 тис. грн). Також була реклама на радіо.

Якщо розділити суму витрачених коштів на кількість тих, хто віддав Дмитру Нальотову голос, то вартість однієї галочки навпроти кандидата становить 11,4 грн.

Друге місце: Олександр Мамай (самовисуванець) 

Виборчий фонд: 275 тис. грн. 

Ексмер Олександр Мамай також відзвітував, що особисто профінансував свою кампанію. Найбільше він витратив на співачку Наталію Май. Артистка отримала за свої послуги 156 тис. грн. Майже у 40 тис. грн обійшлось колишньому міському голові організація святкування Івана Купала. В іншому – все та ж агітація та публікації в ЗМІ.

Ціна голосу для Мамая склала 22,6 грн.

ОВО №145

Переможець: Андрій Боблях (ПП «Слуга Народу»)

Виборчий фонд: 852 тис. грн.

Головний кумир студентів ПДАА витратив найбільше коштів на свою рекламу. Із остаточного звіту відомо, що загалом «студентський олігархат» перерахував йому приблизно 450 тис. грн.

Гроші виділялися на все: білборди, телеканали, друковані ЗМІ, агітація, тому відокремлювати один напрям немає сенсу. Вартість голосу для новообраного нардепа становить 22,9 грн. Тобто більше, ніж навіть голос за Олександра Мамая. 

Друге місце: Юрій Бублик (самовисуванець)

Виборчий фонд: 209 тис. грн.

Нардеп останніх двох скликань Юрій Бублик, як і його цьогорічний опонент, не витратив жодної копійки власних коштів. Його кампанію профінансували його помічники – Євген Янкевич, Анастасія Похідняк, Андрій Олефіренко, Андрій Штиря та Валентина Йосипенко. Вони настільки віддані працівники, що навіть зголосились виділити понад 200 тис. грн своєму керівнику на вибори. Найбільше внесла Анастасія Похідняк (100 тис. грн).

Основою для рекламного майданчика Юрія Бублика стали друковані ЗМІ. Вартість одного голосу дорівнює 28 грн. Трішки більше, ніж у конкурента.

 ОВО №146

 Переможець: Юрій Шаповалов (самовисуванець)

Виборчий фонд: 49 тис. грн.

У Кременчуці перемогу отримав представник «старих облич» Юрій Шаповалов. Якщо вірити його звіту, то він майже не приклав до цього зусиль, витративши загалом втричі менше, ніж коштувала лояльність Наталії Май до Олександра Мамая. Усі кошти він вніс до виборчого фонду особисто.

Кандидат витратився лише на агітаційні матеріали. Таким чином, якщо вірити звіту, то кожен голос обійшовся нардепу у 2,5 грн. Якщо не вірити звіту, то значно більше. Логіка.

Друге місце: Фелікс Урін (ПП «Слуга Народу»)

Виборчий фонд: 378 тис грн.

Голова виборчого штабу Володимира Зеленського в Полтавській області свої вибори програв, хоча й витратив майже у 8 разів більше, ніж конкурент. Усі кошти, як вказано в звіті, є пожертвами.

Найбільший спонсор Уріна – це ТОВ «Дормаш груп Україна», яке подарувало кандидату 200 тис. грн. Іронічним є те, що належить воно депутату кременчуцької міськради від «Блоку Петра Порошенка «Солідарність» Віталію Котляру.

Також 75 тис. грн. Уріну перерахувало новоутворене ТОВ «Юміс агро трейд». Один із його засновників Вадим Новосел – колишній прокурор сумської прокуратури й учасник бойових дій.

Щоправда, в мережі є інформація, що Вадима Новосела (або його повну тезку) звільняли у 2012 році з сумської прокуратури за вимагання хабара. Навіть є аудіозаписи. Проте сайт складається лише з цієї інформації. Тобто, автор сайту дуже не любить Вадима Новосела.

Щодо вартості голосу, то тут вона складає 22,9 грн. Коштує, як голос виборця за Андрія Бобляха, проте у Трускавці Уріна не було.

ОВО №147

 Переможець: Олег Кулініч (самовисуванець)

Виборчий фонд: 228 тис. грн.

Ще один з когорти непотоплюваних. Олег Іванович, згідно зі звіту, витрачав лише особисті кошти. Витрачав їх на все підряд: агітація, білборди, публікації (ефірний час) у ЗМІ. Якихось спеціальних побажань не було.

Цифра: за 2018 рік Олег Кулініч отримав з бюджету 440 тис. грн заробітної плати та 423 тис. грн відшкодування витрат на депутатську діяльність. Тобто майже вчетверо більше, ніж він витратив на те, щоб знову отримувати відшкодування.

Вартість однієї галочки в бюлетені обійшовся йому у 8,2 грн. Не Шаповалов, але стара школа. Проте, підкреслимо, це якщо вірити звіту.

Друге місце: Сергій Дудник (ПП «Слуга Народу»)

Виборчий фонд: 191 тис. грн.*

Зірочка коло суми, яку витратив Сергій Дудник на передвиборчу кампанію, говорить про те, що кандидат подав поки проміжний звіт. Остаточного наразі немає. Якщо вірити проміжному, то фінансував він себе сам. Кошти витрачав лише на агітацію.

Якщо в повному буде щось цікаве, то ми напишемо. Рахувати вартість голосу не будемо.

 ОВО №148

 Переможець: Анастасія Ляшенко (ПП «Слуга Народу»)

Виборчий фонд: 263 тис. грн.*

І знову лише проміжний звіт. Проте чим багаті, тим і раді. Отже, новообрана депутатка витратила на свою кампанію 60 тис. грн особистих коштів, решта – внески меценатів. Найбільше вніс Сергій Кривенко – 115 тис. грн (інформації щодо нього немає).

Також серед меценатів є лубенський рієлтор Юлія Дем’янівська, ТОВ «ШБУ-9» (дорожники, іноді отримували підряди). Але є цікавіша деталь. Анастасія Ляшенко отримала 10 тис. грн від ТОВ «МП АПБ “Лубенський райагробуд”». Сума невелика, але інвестор показовий.

Власником останнього є Володимир Дорош (він же гендиректор Лубенського молочного заводу, той що «Гармонія»). Володимир Дорош є братом дружини Олександра Рудяка – Галини Рудяк-Дорош. Останній є колишнім очільником МВС у Полтавській області. Був звільнений з посади після Революції Гідності. 

До речі, Галина також є серед співзасновників «Лубенського райагробуду» й Лубенського молочного заводу. Тобто, фактично підприємства належать дружині та швагру Олександра Рудяка.

Усі кошти Анастасія Ляшенко витратила на ЗМІ та агітацію.

Друге місце: Фахраддін Мухтаров (самовисуванець)

Виборчий фонд: 315 тис. грн.*

Тут також немає повного звіту. У проміжному вказані особисті кошти, витрачені на агітацію та ЗМІ. Кандидат витратив на друкування календарів 23 тис. грн – оце те, що ми називаємо біґ-дата.

Ми не рахували вартість голосів обох кандидатів, адже немає повного звіту.

 ОВО №149

 Переможець: Костянтин Касай (ПП «Слуга Народу»)

Виборчий фонд: 513 тис. грн.

Майже півмільйона гривень заради мандату витратив представник «Слуги Народу» Костянтин Касай. Із них особистих коштів вказано 90 тисяч, ще 50 тис. грн дала дружина Олена Касай. Усе інше – добровільні пожертви.

І тут найцікавіше. Майже 200 тис. грн йому перерахували працівники ТОВ «Полтавабудсервіс плюс», що належить Олені Касай. Добровільно й синхронно ̶н̶е̶м̶о̶в̶ ̶с̶т̶у̶д̶е̶н̶т̶и̶ ̶а̶г̶р̶а̶р̶н̶о̶ї̶ ̶а̶к̶а̶д̶е̶м̶і̶ї̶  по 20 тис. грн кандидату несли підлеглі його дружини. 

До речі, перелік працівників ми взяли тут. Якщо є бажання, то порівняйте перелік меценатів із переліком працівників.

Усі кошти витрачалися на друковану агітацію та ЗМІ. Вартість одного голосу вийшла на рівні 20 грн.

Друге місце: Лариса Босенко (ВО «Батьківщина»)

Виборчий фонд: 320 тис. грн.

Тут також доволі значна сума, частину якої (45 тис. грн) кандидатка взяла з особистої кишені. Щоправда, серед добровільних внесків найбільше пожертвував її чоловік – Анатолій Босенко. Останній є власником ТОВ «Алмаз-Полтава», якому належить земля під колишнім кінотеатром «Алмаз».

Ще 25 тис. грн дав Ігор Пушко, повна тезка якого був спостерігачем на останніх президентських виборах від кандидата Юрія Кармазіна. Також від цього кандидата спостерігачем був й Анатолій Босенко.

Передвиборчий штаб Лариси Босенко витрачав гроші лише на ЗМІ з округу: від газет до телебачення Карлівки. Ну, це якщо вірити звіту, звичайно. Вартість одного голосу склала 29,8 грн.

 ОВО №150

Переможець: Олексій Мовчан (ПП «Слуга Народу»)

Виборчий фонд: 355 тис. грн.

Олексій Мовчан – племінник переможця по 146-му округу Юрія Шаповалова. Олексій Мовчан голосував на виборах за Юрія Шаповалова. Після цього розбирати його звіт не цікаво. Там все просто:

Усі кошти йшли на ЗМІ та друк агітації. Вартість голосу – 11,5 грн. Непоганий показник.

 Друге місце: Костянтин Жеваго (самовисуванець)

Виборчий фонд: 610 тис. грн.

Прощавай, легенда. Мастодонт депутатського корпусу витратив майже вдвічі більше, ніж конкурент, але цього разу не зміг. Жеваго перебував у Верховній Раді 20 років (він бачив там Івана Плюща). Але Sic transit gloria mundi.

Щодо звіту, то мільярдер Жеваго виділив сам собі на кампанію 10 тис. грн. Решту йому дало ТОВ «Феррострой», що офіційно належить Сергію Калініченку. Проте, коли Жеваго фінансує ремонт чогось в Горішніх Плавнях,  то роботи проводить саме це підприємство

На виборах Жеваго годував ЗМІ та власників білбордів. Вартість голосу – 35,4 грн.

 ОВО №151

Переможець: Максим Березін (ПП «Слуга Народу»)

Виборчий фонд: 120 тис. грн.

Усі гроші – це особисті заощадження кандидата. Майже всі витрати пішли на друк агітації, але перепало й ЗМІ. Цікавим моментом є те, що Максим Березін, Олексій Мовчан і Сергій Дудник (нагадаємо, балотувалися від «Слуги Народу» по 147-му та 150-му округах) друкували свої листівки на запорізькому підприємстві ТОВ «ВК “Кераміст”». Усі інше друкувались десь по регіону.

Вартість голосу для Максима Березіна склала 3,6 грн. Майже Шаповалов.

Друге місце: Руслан Богдан (ВО «Батьківщина»)

Виборчий фонд: 412 тис. грн.

На вибори йшли особисті кошти Руслана Дмитровича. Усе витрачено на агітацію та біл-борди, ніяких публікацій у ЗМІ. А можливо, треба було. Інвестиція в один бюлетень – 38,1 грн. Більше, ніж у Жеваго.

Зведений кошторис

Отже, загальна таблиця кандидатів виглядає приблизно так:

ПІБ

Витратив (грн)

Вартість голосу (грн)

Підсумок

Юрій Шаповалов

49 000

2,5 

переміг

Максим Березін

120 000

3,6

переміг

Олег Кулініч

228 000

8,2

переміг

Дмитро Нальотов

365 000

11,4

переміг

Олексій Мовчан

355 000

11,5

переміг

Костянтин Касай

513 000

20

переміг

Олександр Мамай

275 000

22,6

не зміг

Фелікс Урін

378 000

22,9

не зміг

Андрій Боблях

852 000

22,9

переміг

Юрій Бублик

209 000

28

не зміг

Лариса Босенко

320 000

29,8

не змогла

Костянтин Жеваго

610 000

35,4

не зміг

Руслан Богдан

412 000

38,1

не зміг

Фахраддін Мухтаров

315 000

-

не зміг

Анастасія Ляшенко

263 000

-

перемогла

Сергій Дудник

191 000

-

не зміг

Звичайно, це таблиця – більше інтерактив, який показує, що деяким кандидатам краще було вкладати в крипотовалюту. У наших реаліях звіти – це тест на чесність, і є сумніви, що кандидати його пройшли. Тому не можна судити про успішність кампанії, не знаючи справжню мету кандидата і скільки він дійсно вклав у свою перемогу.

Зі звітів ми лише знаємо, що фаворити гонки задекларували 5,5 млн грн витрат на вибори (без остаточних звітів трьох із них). Знаємо, що найбільше задекларував Боблях і серед переможців йому результат давався «найважче». Зі звіту виходить, що Юрій Шаповалов міг перемогти навіть без реклами. 

Ми дізнались дивний перелік спонсорів деяких кандидатів, який може допомогти в подальшому спостереженні за діями депутата, показати мотиви його рішень. А може, це лише співпадіння й не матиме впливу на його діяння. Каденція покаже, хто і в що вклав.

Ми обов’язково ознайомимося з фінальними звітами трьох кандидатів, і якщо знайдемо там щось варте уваги, то опублікуємо.

Обкладинка Марини Вісич

Опублікована: 8 серпня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація