6s9R0gVejQjppG2u
6s9R0gVejQjppG2u

????????????????????????????????????

Полтава живе минулим, у місті повільно розвивається культурний напрямок, а влада не зважає на думку полтавців, а ставить їх перед фактом. Таких висновків дійшли присутні на дискусії «Міська скульптура принципи сучасного публічного мистецтва».

Обговорювати сучасне мистецтво в умовах міста розпочали зі світових прикладів. Як відображають дійсність за допомогою скульптури теперішні митці, показала мистецтвознавиця, кураторка, дослідниця сучасного візуального мистецтва, членкиня конгресу активістів культури України Катерина Рай.

Циндао, Китай (Джерело - chinadaily.com.cn)
Чикаго, США (Джерело - cpplunkett.photos)

Після ознайомлення з тим, як сучасну культуру інтерпретують в різних країнах світу, повернулися до Полтави. Мова зайшла про сучасне місто, його проблеми та виклики у культурному плані.

Полтавський архітектор та краєзнавець Артур Ароян зазначив, що на його думку Полтава має проблему з ідентифікацією:

«Ми мало розуміємо, хто ми, що ми. Навіщо тут живемо, що це місто може дати нам та не полтавцям».

Тобто, за словами архітектора, Полтава досі живе подіями минулого, літературою, Полтавською битвою, різними особистостями. Вони, у свою чергу, перетворюються на стереотипи мислення. Також, Артур Ароян зазначив, якщо подивитися архітектурні та скульптурні об’єкти, що з’являються у місті, то вони так чи інакше переживають минулі  епохи в якомусь вигляді, не створюють сенсів. Щоб це виправити, варто визначитися,  у якій точці місто знаходиться та куди йому варто рухатися.

Дмитро Верьовків, урбаніст та представник ГО «Citylab» визначив кілька викликів для міста. З об’єктивних – люди покидають Полтаву через відсутність можливостей. Суб’єктивний мінус, за словами Дмитра, це неможливість запропонувати високий рівень культурного життя.  

Дмитро Верьовків (ліворуч) та Артур Ароян (праворуч)

Після цього у слухачів запитали, кому в Полтаві вистачає культури. Серед майже чотирьох десятків присутніх одиниці підняли руки.

Деякі відвідувачі висловили думку, що люди з Полтави їдуть не через відсутність культури, а через недостатню кількість робочих місць.

Наступною темою для обговорення стало питання влади та культурного життя. Модераторка дискусії Катерина Рай запитала, як місцева влада впливає на полтавську культуру. Полтавці висловилися, що мер впливає на культуру ні позитивно, ні негативно. Деякі присутні висловилися, що міський голова байдужий до сучасного мистецтва та підтримує «шароварщину».

Також, під час зустрічі зазначили, що міська влада не повинна прямо впливати на культуру, а створювати умови, щоб стратегічна мета розвивалася. Ніяких культурних трендів задавати не треба, тільки виконувати менеджерські функції.

Катерина Рай

Далі мова зайшла за скульптуру. Дмитро Верьовків зазначив, що у нашій культурі скульптура досі визначається як монументальна форма, як пам’ятник. До того ж, він має бути виключно гранітним. Така собі класична скульптура у вигляді людської фігури стереотипної форми.

У світлі цього питання згадали й про інсталяцію «I love Poltava». 90% присутніх піднятими руками висловили думку, що їм не подобається цей арт-об’єкт.  Полтавка Оксана навіть пояснила, чому їй не до смаку:

«Я не люблю ці пам’ятники, бо я бачила подібні інсталяції в Києві та у Львові. Тут немає ексклюзивності. Заради цього не поїдуть у Полтаву, щоб сфотографуватися біля цього пам’ятника».

Така масова незадоволеність викрила ще одну полтавську проблему: влада не запитує у громади, що їй потрібно. Не влаштовує голосування, а ставить перед фактом.

Loading...