У Більському городищі під Полтавою археологи знайшли унікальні пам’ятки скіфської доби

Автор: Богдан Проскуров, 12 серпня, 13:27

Фото: У Більську археологи знайшли унікальні пам’ятки скіфської доби


У неділю, 11 серпня, на території Більського городища, що на території однойменного селища, археологи під час розкопок знайшли унікальні речі в одному з поховань.

Могильник Скоробір налічує понад 1000 курганних насипів. На цій території дослідження проводяться починаючи з 1906 року. Тривалий час місцина не досліджувалася, проте пошукові роботи були відновлені 2013 року.

На місці розкопок

Ігор Корост

Артефакти, як і сам курган, де нині ведуться розкопки – унікальні, адже це лише третій не пограбований курган, говорить директор КП «Історико-культурного заповідника “Більськ” Полтавської обласної ради» Ігор Корост.

«Ні за скіфської доби, ні за часи XVII-XVIII сторіччя, коли був масовий грабіж на цій території, ні в епоху Другої світової війни курган був не розграбований. Кістяки збереглися дуже погано, напевно, під впливом природних чинників вони струхли. Відсутній чоловічий кістяк, жіночого – лише частина», – зазначив Ігор Корост.

Висновок, що поховані були чоловік та жінка, можна зробити з артефактів, які знайшла експедиція Харківського національного університету імені Каразіна, керівниками якої є Ірина Шрамко та Станіслав Задніков.

«Тут є дзеркало, прикраси з жовтого металу (до проведення апробації в науці це так називається), після проведення цієї процедури матеріал можна буде вважати золотом. Ще є буси. Усе це є характерним для жіночих поховань. Водночас знайдені речі характерні для чоловічого поховання: акінак, сагайдачний набір з вістрями стріл і древка, вудила, дротик, деталі кінської упряжі тощо. Чимало посуду, виробів з кераміки. Унікальною є таця, вироблена з піщаника», – каже директор історико-культурного заповідника.

Знайдені артефакти

На місці кургану

Прикраси з жовтого металу

Також у похованні археологи знайшли жертовну тварину, яка за попередніми даними, схожа на козу.

Не менш важливим для дослідження є і поховальна конструкція. Дерев’яне перекриття на диво добре збереглося. Окрім того археологи зазначають, що є чимало цікавих речей, але про них обіцяють розповісти згодом. 

Спочатку знахідки будуть опрацьовані археологами, далі відправляться на реставрацію, апробацію, і лише потім будуть представлені на виставках. Станом на зараз знахідки зберігатимуться у музеї археології ХНУ, оскільки науковці будуть їх опрацьовувати.

Вид згори

Залишки деревини

Залишки деревини

Ігор Корост

Фото Богдана Проскурова

Опублікована: 12 серпня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація