Вивіска в законі: як не спотворювати обличчя міста

Автор: Каріна Тютюнник, 12 березня, 14:59

Фото: Все про вивіски: як отримати та які мають бути


Що ми бачимо щодня, коли виходимо з дому? По-різному, дивлячись, хто на що звертає увагу: дерева, будинки, люди, які кудись поспішають, автівки, громадський транспорт. У всій цій круговерті є й ті, хто щодня бореться за нашу увагу. Усіх кольорів веселки, усіх можливих форм і розмірів, з усіх можливих і неможливих ракурсів вони споглядають, очікуючи на своїх потенційних жертв. Вони – це вивіски, які хазяї намагаються припасувати на будь-який вільний клапоть візуального простору нашого міста. От тільки чи краще від цього Полтаві?

Щоб з’ясувати це не потрібно заглиблюватися в історію чи філософствувати на тему: «А при (прізвище, ім’я) було краще». Просто поглянемо на фото будинку, розташованого в центральній частині міста, по вул. Шевченка, 44. До речі, будинок – пам’ятка архітектури місцевого значення, збудований близько 1900 року, це колишній завод «Полтавалегмаш».

Будинок у Полтаві по вулиці Шевченка (Джерело - marmelad.biz)

Разючий контраст? Чому ж деякі вулиці Полтави стали схожими на китайські квартали і чи можна позбутися від надокучливих вивісок? 

Гуляючи строкатими вулицями міста, важко повірити, що хтось регулює розміщення вивісок. Однак, насправді існують як загальноукраїнські «Закон України про рекламу», постанова Кабміну «Про внесення змін до Типових правил розміщення зовнішньої реклами», де чітко прописані поняття «вивіски» та правила їхнього розміщення і демонтажу, так і нормативно-правові акти місцевого самоврядування. Для Полтави це:

Ці документи регулюють відносини, визначають вимоги щодо проектування та розміщення вивісок (про них згодом), є і відповідний робочий орган Полтавської міської ради – комунальне підприємство «Полтава-сервіс» – який займається діяльністю у сфері розміщення зовнішньої реклами, зокрема, виготовляє дозвільні документи на встановлення конструкцій. Тобто, місто, по ідеї, за умови дотримання цих норм, мало б виглядати інакше.

Виявляється, вся ця візуальна засміченість виникла здебільшого через підприємців, які намагаються уникнути «зайвого клопоту» з оформленням дозвільної документації, побоюючись бюрократичної тяганини. Тож, більшість вивісок, які бачимо на фасадах будинків, встановлені самовільно.

Скільки ж насправді потрібно часу на те, щоб встановити вивіску і не нашкодити ні собі (буває і таке, подробиці далі), ні місту?

 

Не такий страшний вовк паспорт, як його малюють

Перш за все потрібно усвідомити, що таке «вивіска». Згідно з Законом України «Про рекламу», вивіска чи табличка – інформаційна спеціальна конструкція, елемент благоустрою на будинку з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать такій особі, вид її діяльності, час роботи. Розміщуватися вона має на зовнішній поверхні будинку не вище першого поверху або на поверсі біля входу у таке приміщення. Відповідно до «Порядку розміщення зовнішньої реклами», вивіска може бути виконана у вигляді настінного панно, кронштейну чи маркізи.

Настінне панно – вивіска, яку можуть розміщати на поверхнях стін будинків і споруд у вигляді стаціонарних щитових спеціальних конструкцій; зображення, безпосередньо нанесеного на стіну; банерного полотна (тентової тканини).

Кронштейни – двосторонні консольні площинні стаціонарні спеціальні конструкції, які розміщують на опорах або на будинках. Кронштейни, як правило, виконують в двосторонньому варіанті та мають внутрішнє підсвітлення.

Щоб законно встановити вивіску, необхідно отримати дозвільний документ – паспорт. У нашому місті виготовленням паспортів на вивіски займається комунальне підприємство «Полтава-сервіс». Загалом процедура отримання паспорта зазвичай займає близько місяця.

Тож, щоб отримати дозвільний документ, необхідно прийти в КП «Полтава-сервіс» (пров. Чайковського, 5) на консультацію фахівців підприємства та отримати бланк заявки на реєстрацію, у якому вказані необхідні для отримання паспорта документи.

Зібрати потрібно такі папери: комп’ютерний макет або кольорове фото фасаду будівлі, споруди з точки огляду з вивіскою; кольоровий ескіз вивіски з реквізитами виконавця; опис конструктиву і метод кріплення; копія свідоцтва про державну реєстрацію; копія свідоцтва платника податку; копія свідоцтва на право власності об’єкта нерухомого майна або копія договору оренди на приміщення, в якому проваджується діяльність; погодження з балансоутримувачем (власником) будівлі, споруди (подробиці в інфографіці).

Щодо конструкторсько-дизайнерського рішення вивіски (комп’ютерний макет, ескіз вивіски, опис конструктиву), зазвичай за цими послугами, підприємці звертаються до рекламних агенцій. Однак, варто пам’ятати, що під час розробки необхідно керуватися вимогами щодо проектування та розміщення вивісок. Якщо ж виникають сумніви під час розробки майбутньої вивіски, можна, у крайній потребі, проконсультуватися з фахівцями управління з питань містобудування та архітектури (вул. Соборності, 36, каб. 130).

Як отримати паспорт на вивіску. Покрокова інструкція

Зібраний, згідно із заявкою, пакет документів потрібно принести в КП «Полтава-сервіс», де його перевірить інспектор. Якщо з паперами все гаразд, то їх разом із супровідним листом підприємство передає Управлінню з питань містобудування та архітектури. Згідно з регламентом, будь-який документ Управління має розглянути за 30 днів. Однак, як розповідають у «Полтава-сервісі», зазвичай на це йде близько двох тижнів.

Після перевірки документи Управління повертає назад у комунальне підприємство. У супровідному листі вказують чи є зауваження, заперечення чи рекомендації. Відповідно до цього листа, якщо немає зауважень, КП «Полтава-сервіс» робить паспорт, який підприємець отримує після сплати 1006,44 копійок за технічне виготовлення. Паспорт на вивіску дійсний до першого внесення змін, доки підприємець не захоче поміняти зовнішній вигляд, колористику, назву чи розташування.

Після встановлення, згідно з Правилами благоустрою, відповідальність за технічний стан та зовнішній вигляд вивісок несе балансоутримувач вивіски. Він же повинен за свій рахунок усувати дефекти, що виникають під час експлуатації.

 

Вивіски «навиворіт». Які можна/не можна розміщувати

Що ж до вимог до «зовнішності» і розташування вивісок. Передовсім потрібно згадати про норми, встановлені постановою Кабміну «Про внесення змін до Типових правил розміщення зовнішньої реклами». Згідно з ними:

 • площа поверхні вивіски не повинна перевищувати 3м2.
 • вивіски мають розміщуватися без втручання у несучі конструкції та легко демонтуватися;
 • вивіски не повинні відтворювати зображення дорожніх знаків;
 • вивіски не повинні розміщуватися на будинках або спорудах-об’єктах незавершеного будівництва;

Крім цього, існують і норми, які кожне місто затверджує самостійно. У Полтаві це «Правила благоустрою», «Порядок розміщення зовнішньої реклами та спеціальних конструкцій» та «Настанова щодо проектування та розміщення об’єктів дизайну міського середовища і елементів благоустрою». У двох перших йдеться більше про відносини та умови здійснення діяльності з розміщення вивісок (порядок оформлення паспортів, проведення демонтажу). Остання швидше стосується вимог до їхнього проектування та розміщення, визначені допустимі розміри та способи освітлення. Саме про них далі й розповімо. Зазначимо, дані вимоги і рекомендації торкаються меж визначених зон охорони пам’яток.

Рекомендації щодо встановлення вивісок

Згідно з Настановою, вивіски рекомендують розміщати:

 1. Біля входу в приміщення, в якому знаходиться суб’єкт підприємницької діяльності.
 2. Над вхідними дверима, над вітринами та над віконними прорізами (в межах приміщення, займаного суб’єктом містобудівної діяльності, але не вище другого поверху).
 3. Між дверними та віконними прорізами.
 4. У вікнах та прозорій частині вхідних дверей (з внутрішнього боку) із закриттям не більше 50% їхньої площі.
 5. В існуючих спеціально передбачених для вивісок елементах фасадного декору: площинах, нішах, картушах.
 6. На табличках однакового розміру та одного матеріалу з обов’язковим врахуванням композиційного членування та пластики фасаду у разі, якщо в будівлі знаходиться декілька власників (користувачів) приміщень, вхід для яких є спільним.
 7. На огорожі та вхідній брамі, якщо суб’єкту господарювання належить вся будівля та вся земельна ділянка.
 8. У вигляді об’ємно-просторової композиції чи конструкції на власній земельній ділянці.

Рекомендації щодо встановлення вивісок

Вимоги щодо розмірів вивісок

У Настанові чітко регламентуються і розміри вивісок.

 1. Розміри повинні бути масштабними до архітектурного вирішення фасаду та його елементів.
 2. Конструкції не повинні виходити за межі ділянки фасаду, що відповідає приміщенню, у якому здійснює діяльність суб’єкт.
 3. Конструкція повинна враховувати розмір та місце розташування раніше встановлених інформаційних конструкцій. Рекомендується використовувати комплексний підхід до проектування та розміщення на одному фасаді.

Заборонені способи розміщення

Згідно з Настановою, не можна встановлювати вивіски:

 1. Із закриттям огорож балконів, архітектурного та культурного декору фасаду, а також вище першого поверху.
 2. Із закриттям віконного отвору, вітрини чи прозорої частини дверей площинами більше, ніж на 50%.
 3. У вигляді світлових табло та моніторів, біжучих стрічок, з динамічною (пульсуючою) підсвіткою.
 4. Вище першого поверху, крім випадків розміщення на даху, за умови оформлення спеціальної конструкції (дахової установки) як зовнішньої реклами, з обов’язковим врахуванням пластики фасаду та оточуючого середовища.
 5. Вище першого поверху та в разі виходу конструкції за межі поверху, на якому розміщується суб’єкт господарювання.
 6. У вигляді вертикальних площин чи написів, які не враховують особливості композиційної побудови фасаду та не є масштабними до існуючого архітектурного оточення.

Заборонені способии розміщення вивісок

Рекомендації щодо виготовлення вивісок

Згідно з Настановою, вивіска може бути виготовлена у вигляді:

 1. Площини геометричної чи іншої форми, що розміщується паралельно до фасаду, з нанесеним або прорізаним зображенням.
 2. Окремих об’ємних літер, прикріплених безпосередньо на стіні (рекомендується у випадку короткого напису).
 3. Окремих об’ємних літер, прикріплених до спільного каркасу, пофарбованого в колір фасаду (рекомендується у випадку довгого напису).
 4. Напису чи зображення на прозорій безколірній площині (скло, пластик) плоскими, об’ємними чи гравійованими літерами.
 5. Шрифтового напису по тиньку, художнього розпису по тиньку (фреска), мозаїка, вітраж, розміщеного на кронштейні чи дверному отворі.
 6. Кам’яної або металевої плити з різьбленим або гравійованим написом чи зображенням, рельєфом.
 7. Плоского кронштейну розміщеного перпендикулярно до фасаду.
 8. Прапора, вимпелу, розміщеного перпендикулярно до фасаду.

Яких форматів можуть бути вивіски

Площа кронштейну має бути не більшою за 1м2 , а товщина – не більше 100 мм. Винос кронштейну не повинен перевищувати 800 мм, а висота до його нижньої точки від поверхні пішохідної частини вулиці не може бути меншою, ніж 2,5 м.

Площа прапора не може бути більшою за 1м2. Винос прапора не повинен перевищувати 800 мм, а висота до його нижньої точки від поверхні пішохідної частини вулиці не може бути меншою, ніж 2,5 м.

Допустимі розміри кронштейнів і прапорів

Вимоги щодо освітлення вивісок

Зазначимо, згідно з «Порядком розміщення зовнішньої реклами та спеціальних конструкцій», усі вивіски, що виходить на центральні та основні магістралі міста повинні бути підсвічені в темний час доби.

«Настанова щодо проектування та розміщення об’єктів дизайну міського середовища» встановлює допустимі способи освітлення вивісок. Тож, освітлення вивісок може бути:

 1. Вмонтоване всередині об’ємних літер (світяться літери) або всередині площини (при цьому світяться лише літери чи зображення, фон залишається непрозорим).
 2. Розташоване між написом та площиною фасаду (контр-ажурно освітлюється стіна за написом).
 3. Вмонтоване на торці площини (освітлюється від зовнішнього контуру).
 4. Винесене на зовнішніх кронштейнах (освітлюється частина фасаду разом з вивіскою).
 5. Зі світлових трубок (неонові, діодні), що формують зображення чи напис).
 6. Зовнішнє за допомогою ламп з монохромним світлом та спрямовані безпосередньо на конструкцію.
 7. Вмонтоване всередині конструкції, при цьому світиться лише назва чи зображення. Фон залишається непрозорим.
 8. Вмонтоване на торці кронштейна (освітлення від зовнішнього контуру).
 9. Кабелі живлення світлових елементів та інше повинні бути вмонтовані у відповідні короби, які пофарбовані в колір фасаду або вмонтовані таким чином, щоб бути непомітними для пішоходів.

Як можна освітлювати вивіски

У «Порядку розміщення зовнішньої реклами» також зазначено, що вивіски мають бути підсвічені лише внутрішніми джерелами світла. Однак, в окремих випадках допускається використання індивідуальних зовнішніх джерел світла за умови, що конструкції кріплення світильників будуть декоративними елементами.

Не дозволено використовувати зовнішні джерела світла поблизу вікон житлових приміщень з порушенням установлених санітарних норм. Можливість застосування таких джерел допустимо за умови погодження з Головним художником Полтави та письмовою згодою суміжних користувачів приміщень окремо по кожній конкретній вивісці.

 

Краще там, де нас немає

Якщо гадаєте, що встановлені норми занадто жорсткі, то поглянемо, що в інших містах. Для прикладу, в Одесі, схожі з Полтавою вимоги розміщення, однак вивіска не може закривати 30% площі вітрини, у той час, як у нашому місті дозволено 50%. Різняться і розміри вивісок, розміщені на кронштейнах, так допустима площа такої конструкції має не перевищувати 0,5 м2 (у Полтаві до 1м2) також вона має бути розміщена на висоті не менш ніж 3 м від тротуару (у Полтаві не менше 2,5 м).

В Івано-Франківську площа вивіски не має закривати більше 20% скляної поверхні вікна, вітрини чи прозорої частини вхідних дверей. Прописана навіть товщина літери, вона не має бути більшою за 0,1 м.

Суворіші вимоги і в Житомирі. Згідно з архітектурно-художньою концепцією зовнішнього вигляду міста, при оформленні вітрин, вікон чи дверей літери й знаки не можуть займати більше 10% від їхньої площі. Також, у Житомирі будівлі, внесені до «охоронного реєстру», класифікують відносно кількості архітектурно-декоративних елементів і вже спираючись на це визначають, які вивіски можна/неможна розміщати. Так, наприклад, на будинках з множинними об’ємними чи плоскими елементами (фризами, рустами, ліпниною і т.д.) не дозволено розміщати вивіски, що складаються з окремих знаків, букв, елементів на підложці.

У Полтави досить схожі зі Львовом норми розміщення і проектування вивісок. Однак, у межах історичного ареалу площа вивіски і плоского кронштейну там не може перевищувати 0,5 м2 (у Полтаві допустимо до 1м2). Крім цього, в історичній частині міста заохочується виконання вивісок з природних матеріалів. 

Однак, Полтаві є чому і повчитися. В Івано-Франківську платформа «Тепле місто» у 2014 році запровадила програму «Вивіски». Суть програми: до дизайнерів проекту звертаються підприємці, які хочуть встановити вивіску. Фахівці безкоштовно розробляють дизайн і підприємець виготовляє вивіску за отриманим макетом. Причому, програма досить успішна, дизайнери спроектували близько двохсот макетів для закладів міста, з них лише за лютий 2018 розробили сім.

 

Норми-нормами, а незаконні вивіски досі висять

Що ж робити з нинішніми незаконними вивісками, які псують зовнішній вигляд міста?

Згідно з чинним законодавством, вивіски, які не відповідають вимогам щодо їхнього розміщення, архітектурним вимогам, державним нормам, стандартам і правилам, санітарним нормам необхідно демонтувати. У кожному місті є відповідальний за демонтаж незаконних вивісок орган, у Полтаві це – інспекція по контролю за благоустроєм. Спільно з працівниками КП «Полтава-сервіс» вони з кінця минулого року вже зняли кілька вивісок-нелегалів з місцевих магазинів. Однак, це не означає, що будь-яку самовільно встановлену конструкцію можна так легко прибрати з фасаду. Сам процес проведення демонтажу займає набагато більше часу, ніж отримання підприємцем паспорта на вивіску.

Так, спочатку фахівці «Полтава-сервісу», при виявленні незаконної вивіски направляють власникам повідомлення про необхідність встановлення законної конструкції. Якщо ж підприємці ніяким чином не реагують, то цю інформацію передають інспекції по контролю за благоустроєм, яка теж може паралельно перевіряти об’єкти. Інспекція вносить власникам припис, в якому вказує орієнтовний термін оформлення вивіски. Якщо ж повідомлення ігноруються і нелегальна вивіска досі знаходиться на своєму місті, то за фактом порушення складають адміністративний протокол та призначають штраф. Після цього, рішення про демонтаж ухвалює комісія з розміщення тимчасових споруд для впровадження підприємницької діяльності. Далі вже проводиться власне демонтаж, на який інспекції по контролю за благоустроєм виділяють гроші з міського бюджету.

Усі витрачені кошти, згідно з чинним законодавством, має компенсувати власник знятої вивіски. Справа в тому, що після демонтажу конструкція близько півроку зберігається на складі. Підприємець може покрити витрати на демонтаж і забрати свою споруду. Якщо ж упродовж визначеного терміну власник не виявляє такого бажання, то вивіска реалізується і гроші повертаються таким чином. Така ж процедура проведення демонтажу затверджена і в інших українських містах. Однак, борються з недобросовісними підприємцями по-різному. В Івано-Франківську, для прикладу, підприємцям дали п’ять місяців на приведення «в порядок» вивісок. За цей час влада не проводила демонтажів, однак після спливання терміну пообіцяла скласти на всіх порушників адміністративні протоколи та демонтувати вивіски без приписів. 

 

Те, як виглядає наше місто, які асоціації викликає та наскільки у ньому комфортно перебувати багато в чому залежить від його візуального сприйняття. Наразі історичні фасади середмістя та пам’ятки архітектури яскріють незаконними, часто недолугими вивісками, які ховають як від самих містян, так і від гостей справжнє «обличчя» Полтави.

У місті таки діють норми і правила щодо проектування і розміщення вивісок, просто деякі підприємці обирають за краще ні з ким не радившись, чіпляти конструкції на фасади, та очікувати на неминучий демонтаж, ніж самотужки оформити паспорт на вивіску.

Сама процедура не така вже й складна і клопітка, потрібно лише відповідально поставитися до збору документів. А начебто жорсткі вимоги, зовсім не такі, якщо порівнювати з іншими містами.

Дивлячись на те, що хоч і повільними темпами фасади будинків Полтави таки приводять до порядку, жевріє надія, що скоро у місті не лише «хотітиметься жити», а й пишатися ним, у тому числі і його вулицями.

Обладинка громадської платформи Citylab

Інфографіка Наталі Баранник

Опублікована: 12 березня 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація