Закон №3038 у дії: як газова рента змінила сільські бюджети Полтавщини

Автор: Євгенія Каблучка, 6 червня, 12:48

Фото: Будинок культури Коломаку


З початку 2018 року 5% від ренти, яку газовидобувні компанії платять за користування надрами, потрапляє до місцевих бюджетів. Відповідна ситуація подекуди значно збільшила сільські бюджети.

Наприкінці 2016 року Верховна Рада ухвалила Закон №3038. Відповідно до документу, у 2018 році 95% від газової ренти направлятимуть в держбюджет, а 5% – місцевим громадам, де ведеться видобувна діяльність. Цей закон можна вважати позитивним для Полтавщини, адже, наприклад, 40% «блакитного» палива державна газовидобувна компанія «Укргазвидобування» видобуває саме на території Полтавської області.

Газова рента «потекла» в місцеві громади з 1 січня 2018 року. Згідно з поправками до бюджетного кодексу, 2% від ренти спрямовується до обласних бюджетів, 2% – до районних і 1% – до бюджетів місцевого самоврядування за місцем розташування (видобутку) відповідних природних ресурсів. Винятками є бюджети міст республіканського й обласного значення та бюджети об’єднаних територіальних громад, які отримують 3%.

Якби Коломацька ОТГ утворилася у 2017 році, то вже зараз би отримувала 3% газової ренти. Оскільки громада об’єдналася відносно нещодавно, відсоток від надрокористування отримує як Коломацька сільська рада. Процент відрахувань становить 1%.

За словами Коломацького сільського голови Євгена Почечуна, за 5 місяців до сільського бюджету «Укргазвидобування» направило 3 млн 200 тис. грн ренти. При цьому загальні доходи бюджету – 4,3 млн гривень. Тобто 74% бюджету формується завдяки газової ренти.

У період від 2015 до 2018 років громада співпрацювала з «Укргазидобуванням» у форматі «соціальних» угод. Першу з них уклали в 2015 році на 500 тисяч. За ці гроші капітально відремонтували відрізок дороги. На наступний рік за півмільйона ремонтували вулиці.

У 2017 році соціальна угода була на суму 5,7 млн гривень. Ці гроші направили на ремонт будинку культури. Як розповів сільський голова, клуб перебував у жахливому стані. Були лише стіни. Зараз уже відремонтували покрівлю, фасад, зробили опалення.

Ремонт на першому поверсі клубу

Найменша в Машівському районі Абрамівська сільська рада, на території якої проживає майже 400 осіб, отримує 1% газової ренти від «Укргазвидобування». У середньому на місяць до сільського бюджету, за словами Абрамівського голови Леоніда Морозова, надходить 110 тисяч гривень. Якщо в 2017 році бюджет Абрамівської сільради складав 1,2 млн гривень, то у 2018 році він збільшиться майже вдвічі.

За перший квартал цього року, як повідомив Леонід Морозов, надійшло 380 тисяч гривень рентної плати. Їх направили на соціально-економічний розвиток: 89 тис. грн на вуличне освітлення, 40  тис. грн – соціальна допомога, 11 тис. грн дали школі, а 22 тис. грн – клубу. Також купили адресні таблички та нові дорожні знаки.

Опублікована: 6 червня 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація