До Полтави приїхали дослідники для пошуку поховань у Пушкарівському Яру

Автор: Аліса Куценко, 18 липня, 17:46

Фото: До Полтави приїхали дослідники для пошуку поховань в Пушкарівському Яру


Всеукраїнська громадська організація «Союз “Народна пам’ять”», дослідники з Польщі та Ізраїлю познайомилися з представниками міської влади та вже працюють на території колишніх артскладів.

Як і анонсували в громадській організації «Пушкарівський Яр» на сесії минулого тижня, пошуковці разом із представниками влади зібралися у четвер, 18 липня, в міськраді.

Ярослав Жилкін (у центрі)

Очільник «Союзу “Народна пам’ять”» Ярослав Жилкін розповів, що вони спеціалізуються на пошукових роботах часів Першої та Другої світової війн, а також поховань жертв масових політичних репресій.

За його словами, вони прибули до Полтави всього на два-три дні:

«У нас є всі необхідні дозволи, в тому числі від міністерства культури, і для проведення розвідки нам цього достатньо».

Він зазначив, що було недостатньо часу на підготовку, але вони продивилися архівні довідки різних архівах, зокрема місцевих, які вказують на деякі місця, де можуть бути поховання. Ярослав Жилкін зазначив: їхня задача – за допомогою всіх доступних документів і старожилів підтвердити сам факт наявності поховань, і створити відповідний юридичний документ. Бо очевидно, що ці об’єкти не могли кудись безслідно зникнути.

«Значить, треба провести пошукові роботи і скласти акт встановлення. На основі акту встановлення останків ми складаємо звіт і передаємо у відділ охорони пам’яток, який, в свою чергу, починає процедуру зі встановлення їх на облік».

Картк комунікацій в районі Пушкарівської, Остапа Вишні, Симона Петлюри та Гребінки

Далі, за його словами, влада приймає рішення, що робити з цією територією. Крім обліку, там має з’явитися якась охоронна зона, яку облагороджують, встановлюють пам’ятник тощо. Або, як допускає законодавство, можна перенести поховання.

Ярослав Жилкін відмітив, що за цей час вони можуть виявити одне, максимум два-три поховання, і скласти відповідний документ, але проводити розкопки повинні археологи:

«Ми сюди приїхали допомогти виявити поховання, і будемо шукати там, де, як нам здається, вони можуть бути, з урахуванням документів, аерозйомки та архівів».

Присутні секретар міськради Олександр Шамота і заступник міського голови з питань ЖКГ Олексій Чепурко поросили звернути увагу на дві спірні ділянки, що мають виставити на аукціон, і почати роботу саме з них (там, де був протитанковий рів другий протитанковий рів, розташований ближче до пам’ятника Скорботної матері).

До Полтави приїхали дослідники для пошуку поховань в Пушкарівському Яру

«Чи треба нам дослідити і ті ділянки – безумовно, треба, і ми їх розглянемо з вашою допомогою чи допомогою інших спеціалістів, але дискусійне питання в тому, що на цих ділянках є поховання», – зазначив Олексій Чепурко.

Начальник управління земельних ресурсів міськвиконкому Юрій Трегубов, ознайомившись із планами ВГО, зазначив, що одна ділянка часткове підпадає під інтерес забудовника. Ярослав Жилкін зазначив, що вони приїхали для того, щоб за результатом надати офіційний документ щодо наявності/відсутності поховань, а те, що озвучує міська влада – це цілий комплекс робіт із виявлення та встановлення цих поховань, коли всі об’єкти виявлені та поставлені на облік. А потім уже ця інформація враховується для прокладання комунікацій, проектування тощо.

Архітекторка Олена Вітько

Архітекторка Олена Вітько зазначила, що після того, як буде точно встановлено, чи є на колишніх артскладів масові поховання, потрібно розробити стратегії розвитку території. А це великий об’єм пошукових дослідницьких робіт, на які потрібно кілька місяців.

До Полтави приїхали дослідники для пошуку поховань в Пушкарівському Яру

Детальний план території

Олександр Шамота також поросив розпочати з тим ділянок, які є спірними, в першу чергу:

«Те, про що ви говорите – це вже наступний етап, про те, що потрібне повноцінне дослідження території взагалі. Із тих документів, що вже у вас є, ми розуміємо, що вони стосуються цих ділянок».

Після обговорення вони виїхали на місце. До них приєдналися директор краєзнавчого музею Олександр Супруненко, який зазначив, що тут відбувалися розстріли ще з 1937-го року, і потім, уже в часи Другої світової війни:

«До цих місць завжди не приверталася увага. На території кладовища, як мені розповідали старі полтавці, існувало більше 40 місць, де відбувалися подібні дії вже в часи війни. Саме тут це і відбувалося».

Також, за його словами, на території розташовувалося два табори, і щодня там помирало від хвороб і ран близько 300 чоловік.

«Бабуся розповідала, що табір оточували кілька старих ровів, в які зносили померлих. Потім німецькі команди (ще поліцаїв не було) загортали їх бульдозерами – шар за шаром, чорнозем і соломка. Бо тоді почався тиф, і такі заходи були необхідні».

За його словами, найбільший рів мав глибину близько 6 м, туди складали останки людей.

Також дослідники знайшли кілька кісток.

Знайдений фрагмент черепа

Знайдена кістка

«Союз “Народна пам’ять”» продовжить свою роботу завтра.

Нагадаємо, перед початком розвідки дозвіл на її проведення надав мінкульт.

Наприкінці червня в Полтавському краєзнавчому музеї показали архівні матеріали про Пушкарівський Яр.

Раніше міжвідомча обласна комісія не рекомендували забудовувати територію колишніх артскладів до проведення пошукових робіт

Зауважимо, ІВ «Полтавщина» повідомляло, що посол Ізраїлю попросив Полтавську міську владу не забудовувати колишню територію артскладів.

25 квітня 2019 року на сесії міськради депутати не виставили на аукціон спірні земельні ділянки, поки там не проведуть пошукові роботи.

Олександра Супряженко зазначала, що вона разом із однодумцями  ініціюватимуть створення Пушкарівського Яру, щоб увічнити пам’ять про всіх, кого розстріляли на тій місцині.

Раніше ЗМІСТ розповідав про історію цього місця під час Другої світової війни.

Про поховання широкому загалу стало відомо у травні 2017 році, коли «Полтававодоканал» прокладав траншею для колектору. 

Опублікована: 18 липня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація