16 квітня, 14:04
16 квітня, 14:04

Полтавщина потрапила до «червоної» карантинної зони попри спроби місцевої влади посилювати обмеження і стримувати зростання захворюваності. ЗМІСТ розповідає, що до цього призвело і чому без жорсткого карантину не обійтися.

Посилювати обмеження на Полтавщині розпочали наприкінці березня, коли область ще перебувала в «помаранчевій» зоні. Тоді заповненість «ковідних» лікарень досягла тисячі й більше пацієнтів, а кількість лабораторно підтверджених інфікувань коронавірусом становила у середньому 400-500 позитивних тестів за добу.

З 3 квітня у 5 міських громадах Полтавщини діяли посилені карантинні обмеження, але до введення «червоної» зони вони не встигли показати своєї ефективності – зростання рівня захворюваності та госпіталізацій продовжилося.

Що призвело до зростання захворюваності

На поширення інфекції впливають два фактори: контакти між людьми та особливості самого вірусу, який передається під час них.

У березні стало відомо, що на Полтавщині у зразках біоматеріалів хворих на COVID-19 виявили мутовані штами «британського» та «південноафриканського» коронавірусів. Лабораторне дослідження у квітні показало, що у 3 із 5 зразках хворих збудником є «британська» мутація коронавірусу, яка швидше передається та спричиняє важчий перебіг захворювання. У Міністерстві охорони здоров’я пов’язують зростання рівня захворюваності з поширенням цього штаму коронавірусу усіма областями країни.

Перших хворих з цією мутацією збудника виявили в Івано-Франківську. Через кілька тижнів штам поширився всією країною. На Івано-Франківщині почався підйом захворюваності й область віднесли до «червоної» зони. 

За умовами карантину транспортне сполучення з областю мали обмежити, проте в «Укрзалізниці» організували спецрейси для вивезення людей із «червоних» зон. Деякі з цих потягів курсували через Полтавщину, проте з місцевою владою їхнє прибуття не узгоджували.

Через деякий час організували перевірку пасажирів, які виходили на станціях Полтавщини. Їм пропонували зробити швидкий тест на COVID-19, але були випадки, коли пасажири відмовлялись. Одного разу під час перевірки у пасажира виявили підозру на коронавірус.


Недостатньо обмежене транспортне сполучення з «червоними» зонами, зокрема і спецрейси «Укрзалізниці», могли відіграти роль у поширенні коронавірусного захворювання країною.


Карантин в Україні діє з минулого року. За цей час встановлювали обмеження різного рівня, але остаточно їх не скасовували навіть під час мінімізації показників поширення хвороби.

Контролюють дотримання карантину поліція і Держпродспоживслужба Полтавщини, які перевіряють заклади, громадський транспорт, підприємства та ринки.

Останнім часом за підсумками перевірок Держпродспоживслужба виявляла порушення майже на кожному десятому перевіреному об’єкті: продовольчих і непродовольчих магазинах, ринках, кафе тощо.

Протягом березня під час перевірок громадського транспорту на дотримання карантину у Полтаві на водіїв склали:

  • 55 протоколів за перевезення пасажирів у кількості, що перевищує кількість місць для сидіння;
  • 214 постанов за перебування без маски в громадських місцях.

Нехтування вимогами карантину серед населення стало однією з головних причин зростання рівня захворюваності на COVID-19.


Темпи заповнення лікарень

Після січневого всеукраїнського локдауну рівень захворюваності на Полтавщині знизився і зростати почав у другому тижні березня. Тоді збільшувалася кількість виявлених інфікованих, а також завантаженість лікувальних закладів для госпіталізації хворих на коронавірус. Протягом другого тижня березня на Полтавщині виявили на 24% хворих на COVID-19 більше, аніж тижнем раніше. Також на 5% зросла заповненість ліжкового фонду хворими на коронавірус. 

Статистика госпіталізацій у другій половині березня

За останній тиждень місяця кількість пацієнтів збільшилося на 32% у порівнянні з попереднім тижнем.


На початку квітня заповненість лікарень Полтавщини стала понад 50%.

За даними порталу «Система охорони здоров'я України», у квітні в лікарнях Полтавщини збільшили ліжкові фонди для хворих на коронавірус на майже 200 ліжок з підведеним киснем. У березні розгорнули 87 додаткових ліжок, а кількість забезпечених киснем ліжок збільшили на 112. У квітні для хворих облаштували ще 190 ліжок, а забезпечили киснем 191 ліжко.

Наразі в лікарнях Полтавщини виділені 2 тисячі 543 ліжка для надання допомоги хворим на коронавірус, зокрема 2 тисячі 319 мають підведений кисень. Станом на 15 квітня заповнені 52% ліжок.


У квітні темпи заповнення лікарень вишли на пік.


Статистика госпіталізацій у квітні

У деяких лікарнях заповненість ліжок досягала понад 80%. Це були лікарні Котельви, Диканьки, Зінькова, Гадяча, Чутового. Високий рівень заповненості має Полтавська центральна районна лікарня. Протягом квітня ліжка для хворих на коронавірус були заповнена на понад 80%.

Статистика заповненості ліжок у Полтавській ЦРЛ у квітні

За ознаками для визначення регіонів зі значним поширенням коронавірусу, Полтавщина має перевищення за 3 із 6 показників.

Рівень госпіталізацій. У нормі він має бути до 60 на 100 тис. населення, тоді як в області він протягом останніх трьох днів перебуває в межах 74-79.

Коефіцієнт виявлення випадків інфікування. У нормі він має бути до 20%. В області цей показник за останні 3 дні знаходиться в межах 22-23%.

Відсоток від епідеміологічного порогу. За нормами показник має становити менше за 100%. Станом на 15 квітня він був 111,1%.

Протести проти карантину невиправдані, або Чому без посилення обмежень не обійтися

Після посилення карантинних обмежень у квітні підприємці ринків у Полтаві кілька разів виходили на протести. Вони говорили, що карантин є ударом по малому бізнесу і вимагали дозволити їм працювати на вихідних, мотивуючи це відсутністю черг покупців біля яток та розміщенням торгівлі на відкритому повітрі.

Представники мітингувальників мали розмову із керівництвом Полтавської ОДА. Їм повідомили, що скасувати обмеження на роботу ринків наразі неможливо. Представники влади пояснили ініціативній групі, що непродовольчі ринки у Полтаві закриють аби розірвати ланцюг поширення коронавірусу. Тоді Полтавщина перебувала у «помаранчевій» зоні.

Через повідомлення поліції Полтави про порушення карантину на ринках влада області провела нараду з керівниками ринків та мереж. Її зібрали через інформацію поліції про те, що на продовольчих ринках з’явилися підприємці, які торгують не продуктами, а непродовольчими товарами. На вихідних деякі підприємці перенесли свої непродовольчі точки до продовольчих ринків. На нараді у Полтавській облдержадміністрації очільникам ринків та торговельних мереж розповіли, як потрібно дотримуватись правил карантину.

Торгівля на відкритому повітрі не є повністю безпечною, особливо у місцях скупчення людей. Торгові ряди на ринках, зупинки громадського транспорту – це місця, де можлива передача коронавірусної інфекції навіть якщо там перебуває небагато людей. У місцях, де немає руху повітря, воно застоюється і забруднюється пилом та мікроорганізмами.

Ринок у Полтаві (Фото ЗМІСТу)

З цієї причини існує припис одягати маску не тільки у замкнених приміщеннях, але й на зупинках транспорту та на ринках. 


Мутований вірус, який поширився Полтавщиною, швидше передається від людини до людини, адже він більш заразний. Карантинні обмеження допомагають стримувати захворюваність лише в одному разі – якщо їх дотримуватимуться всі.


Обкладинка Марії Ольховик