Ініціатори «Пушкарівського Яру» в Полтаві отримали премію імені Чарльза Хоффмана

Автор: Аліса Куценко, 14 грудня, 13:02

Фото: Виставка ГО «Пушкарівський Яр» у полтавському краєзнавчому музеї в червні 2019 року


Кошти, отримані в номінації «Програма збереження пам’яті про Голокост», підуть на перше проєктування майбутнього меморіалу.

Про це розповіла очільниця ГО «Пушкарівський Яр» Олександра Супряженко. За її словами, вони отримали премію з формулюванням «За видатну програму “Пушкарівський Яр”» від благодійного фонду «Джойнт» близько місяця тому.

Документи на грант подавала директорка благодійної організації «Полтавськиї єврейський фонд Хесед Нефеш» Світлана Москвітіна.

 

Премія імені Чарльза Хоффмана за 2019 рік

Крім цього, вони відвезли до Ізраїлю усю інформацію щодо розстрілів єврейського цивільного населення, яку зібрали в Полтаві, до меморіального комплексу Яд Вашем в Єрусалимі. Олександра Супряженко каже, що до цього там не було жодної інформації щодо розстрілів євреїв у Полтави:

«Ми зустрічалися з віце-президентом цього музею, і з відділом, який займається архівіруванням подій і конкретно України, і з віце-президентом по зовнішнім відносинам. Тепер Полтава буде внесена в усі реєстри».

Так, вони передали копії аерофотозйомки Luftwaffe 1943 року, яку знайшли в американських архівах, документів з обласного архіву Полтавської області та архіву СБУ. Завдяки особистим контактам з істориками з Берліну вдалося навіть дістати копії документів з Державного архіву РФ.

Олександра Супряженко розповіла, що вони також співпрацюють з Інститутом історії України – каже, там готові допомогти розробити концепцію для майбутнього меморіалу. Вони також розробили історичні довідки при Пушкарівський Яр.

Аби зібрати кошти на проєкт, наприкінці грудня – початку січня планує провести благодійний концерт:

«Приїжджає французька поетеса Аліна Ковальова Пайєт, вона пише дуже красиві вірші про любов, почуття. Виступатиме в краєзнавчому музеї. Можливо, буде також духовий оркестр, по датах дивимося зараз. Її супроводжує акомпаніатор з харківської філармонії. Це те, про що наш проєкт – почуття, любов, пам’ять. Про людяність в цілому».

За її словами, головне завдання і влади, і активних містян – повернути в пам’ять міста тих людей, які були викреслені з життя Полтави через масові розстріли.

«Ця премія дасть можливість зробити першу візуалізацію того, що має бути там. Не черговий сумний пам’ятник, а щось дуже правильне, красиве. По-перше, це територія і колишнього кладовища, тому там будувати… Але якщо там будувати, то сучасний музей, якого Полтава теж потребує, щоб зберегти всі ці дані. Інтерактивний, сучасний, з великими екранами, щоб молоді було цікаво туди потрапити».

Концепція комплексу, представлена в травні 2019 року

Додамо, що заплановане раніше додаткове дослідження місцевості з використанням аерофотозйомки та 3D-моделюванням відклали через негоду.

Довідка

Грант Чарльза Хоффмана – це премія, яка щорічно присуджується за внесок в розвиток єврейського лідерства та видатні досягнення в різних сферах діяльності єврейських громад на території колишнього Радянського Союзу.

Грант був заснований 2001 року в пам'ять про Чарльза Хофманна, який все своє життя демонстрував глибоку відданість і любов до єврейського народу. Він був відомим письменником, журналістом і членом керівництва благодійного фонду «Джойнт»-СНД.

Нагадаємо, 11 вересня Всеукраїнська громадська організація «Союз “Народна пам’ять”», яка проводила розвідувальні пошукові роботи на території колишніх артскладів (Пушкарівський Яр), обмеженої вулицями Пушкарівська, Гончара, Петлюри, Гребінки 18-20 липня, надала звіт про виконані роботи.

Перед початком розвідки дозвіл на її проведення надав мінкульт.

Наприкінці червня в Полтавському краєзнавчому музеї показали архівні матеріали про Пушкарівський Яр.

Раніше міжвідомча обласна комісія не рекомендували забудовувати територію колишніх артскладів до проведення пошукових робіт

Зауважимо, ІВ «Полтавщина» повідомляло, що посол Ізраїлю попросив Полтавську міську владу не забудовувати колишню територію артскладів.

25 квітня 2019 року на сесії міськради депутати не виставили на аукціон спірні земельні ділянки, поки там не проведуть пошукові роботи.

Олександра Супряженко зазначала, що вона разом із однодумцями ініціюватимуть створення меморіалу «Пушкарівський Яр», щоб увічнити пам’ять про всіх, кого розстріляли на тій місцині.

Раніше ЗМІСТ розповідав про історію цього місця під час Другої світової війни.

Про поховання широкому загалу стало відомо у травні 2017 році, коли «Полтававодоканал» прокладав траншею для колектору. 

Опублікована: 14 грудня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація