У Полтаві провели аерофотозйомку на місці розстрілів у Пушкарівському Яру

Автор: Аліса Куценко, 19 грудня, 17:16

Фото: 3D-модель території отримають за місяць


Аби виявити місця масових поховань полтавців, дослідники з Києва порівняють аерофотозйомку 40-х років зі знімками сьогодення.

Як уже писав ЗМІСТ, представники ПП «Геосканес» (Київ) приїхали на запрошення міської влади та ГО «Пушкарівський Яр», аби провести території. Їх очікували минулого тижня, але тоді завадила погода.

«Сьогодні ми робили картографування території для виявлення решток людей, які були знищенні нацистськими окупантами десь на цій території. Для цього будуть порівнюватися знімки німецької аерофотозйомки 1943 року і сучасні знімки в 3D-моделі, а після цього вже буде відбуватися аналіз цих місць», – розповів представник ПП Михайло Савенко.

Михайло Савенко

Під час зйомок

На території колишніх артскладів

Вони працювали з самого ранку і закінчили близько 14-ї години. За його словами, окреслена територія не дуже зручна для аерофотозйомки через суцільні куща та дерева, тому робота вимагає досвіду.

Михайло Савенко каже, на території вони розмістили контрольні марки, з яких колеги знімали координати:

«По цих точках буде створений аерофотоплан, а також цифрова модель рельєфу. Після цього це буде вже карта з точністю масштабу 1:500 […] Але я нагадаю, що ми маємо зробити порівняльний аналіз старої зйомки та нової, і з точністю, може, до десятка сантиметрів, нанести ці поховання. Тоді це допоможе археологам».

Близько місяць знадобиться, аби отримати повну 3D-модель території: спочатку потрібно придбати оригінали знімків німецької аерофотозйомки 40-х років, після чого порівняти та отримати готовий матеріал.

Засновниця ГО «Пушкарівський Яр» Олександра Супряженко зазначила, що сьогоднішня зйомка – це ще один крок до того, щоб з’ясувати, що було на тих територіях і відновити історичну пам’ять про 10 тисяч розстріляних полтавців.

«Не вся територія – поховання. Потрібно визначитися, де вони є, потім змінити Генеральний та опорний історико-архітектурний план і відновити межі – де є поховання, і де територія, відведена під будівництво».

За її словами, не обов’язково навесні продовжувати археологічні роботи – головне, виявити точні місця поховань.

Нагадаємо, у листопаді БО «Хесед Нефеш» отримав премію імені Чарльза Гоффмана «За видатну програму “Пушкарівський Яр”» від благодійного фонду «Джойнт» – кошти підуть на перше проєктування майбутнього меморіалу.

11 вересня Всеукраїнська громадська організація «Союз “Народна пам’ять”», яка проводила розвідувальні пошукові роботи на території колишніх артскладів (Пушкарівський Яр), обмеженої вулицями Пушкарівська, Гончара, Петлюри, Гребінки 18-20 липня, надала звіт про виконані роботи.

Перед початком розвідки дозвіл на її проведення надав мінкульт.

Наприкінці червня в Полтавському краєзнавчому музеї показали архівні матеріали про Пушкарівський Яр.

Раніше міжвідомча обласна комісія не рекомендували забудовувати територію колишніх артскладів до проведення пошукових робіт

Зауважимо, ІВ «Полтавщина» повідомляло, що посол Ізраїлю попросив Полтавську міську владу не забудовувати колишню територію артскладів.

25 квітня 2019 року на сесії міськради депутати не виставили на аукціон спірні земельні ділянки, поки там не проведуть пошукові роботи.

Олександра Супряженко зазначала, що вона разом із однодумцями ініціюватимуть створення меморіалу «Пушкарівський Яр», щоб увічнити пам’ять про всіх, кого розстріляли на тій місцині.

Раніше ЗМІСТ розповідав про історію цього місця під час Другої світової війни.

Про поховання широкому загалу стало відомо у травні 2017 році, коли «Полтававодоканал» прокладав траншею для колектору. 

Фото Богдана Проскурова

Опублікована: 19 грудня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація