27 липня, 09:07
27 липня, 09:07

27 червня російські окупанти вчергове обстріляли ракетами Кременчук. Тоді ракети поцілили у завод «Кредмаш» та ТРЦ «Амстор», від останнього удару постраждали майже сотні людей. Цей день став найкривавішим для Полтавщини.

Сьогодні минає місяць після трагедії. У цьому матеріалі ЗМІСТу пригадуємо трагічні події, що сталися у Кременчуці.

Звідки здійснювали запуск ракет по жителям Полтавщини та хто до цього дотичний

Повітряні сили України повідомляли, що ТРЦ у Кременчуці обстріляли ракетами Х-22, випущеними з далеких бомбардувальників Ту-22 М3. Літаки злетіли з аеродрому Шайківка, а пуски здійснювалися з Курської області.

Воєнні злочинці, які атакували Кременчук, служать в 52-му гвардійському важкому бомбардувальному авіаційному полку, військової частини 33310 населеного пункту Шайковка.  На озброєнні полку стоять саме Ту-22М3, які атакували 27 червня Україну ракетами Х-22. Бомбардуванням Кременчука керував командир 52 авіаполку тяжкого бомбардування полковник Олег Тимошин. Командиром авіаційного загону в/ч 33310 є майор Олексій Іваненко.

Британська розвідка припускала, що ракета, яка влучила у ТРЦ в Кременчуці, летіла в інший об’єкт. «Крилату» розробили на початку 1950-го року і вона може влучати з відхиленням до 1 км. Але використання такої зброї по містах є звичайним тероризмом:

«Неточність російських ударів на великі відстані й раніше призводила до масових жертв серед цивільного населення, у тому числі на залізничному вокзалі Краматорська 9 квітня 2022 року. Російські планувальники, швидше за все, залишаються готовими погодитися на високий рівень супутніх втрат, коли вирішують завдати удару по цілі».

Проте Служба безпеки України зібрала численні докази, які підтверджують, що окупанти свідомо вчинили воєнний злочин обстрілявши обєкт з цивільними людьми. На відео з моментом удару чітко видно – окупанти влучили саме у ТЦ, де перебували багато відвідувачів. Також за інформацією СБУ щодо обстрілу заводу «Кредмаш», то жодних складів із військовою технікою там не було: він виробляв асфальтозмішувачі.

Жертви російського теракту у Кременчуці

Розбір завалів зруйнованого ТРЦ «Амстор» тривав 6 днів. Наразі провели ДНК-експертизи і встановили тіла всіх загиблих. Мова йде про 21 загиблу людину, з них одна померла в лікарні, одна людина вважається ще досі зниклою безвісти. Також 59 людей госпіталізували до лікарні.

За інформацією генерального директора Comfy Ігоря Хижняка, російський теракт забрав життя 22 людей, серед яких були чинні та колишні працівники магазину. Унаслідок ракетного удару загинули співробітники Comfy:

  • Руслан Миколенко;
  • Андрій Красюк;
  • Євген Грицай;
  • Сергій Маркович;
  • Юрій Микитенко;
  • Оксана Дмитренко;
  • Микола Крючков;
  • В'ячеслав Демидов;
  • Даніїл Сидоров.

Зниклою безвісти є працівниця Лариса Коханівська: із жінкою немає зв’язку протягом двох тижнів після теракту. Серед є загиблих кредитна менеджерка від банку-партнера Comfy Олена Полякова та колишній працівник Костянтин Возний, який відкрив власний бізнес поруч із магазином в «Амсторі».

За даними керівника Полтавської обласної прокуратури Антона Столітнього, окрім працівників Comfy, ідентифікували 1 загиблого працівника «Амстору», 1 працівника магазину «Єва» та 7 відвідувачів ТЦ. 

З бюджету Кременчуцької громади виділили кошти на оплату поховань усіх жертв ракетного удару. Поховання загиблих здійснювали в окремому секторі «Алеї Слави» Свіштовського кладовища або в іншому місці за бажанням родичів.

Також родини загиблих людей внаслідок ракетного обстрілу торгового центру отримають по 100 тис. грн допомоги.  Постраждалі люди, які перебувають на стаціонарному лікуванні отримають 25 тис. грн, а ті, як перебувають на амбулаторному лікуванні – 10 тис. грн.

Під час ліквідації наслідків трагедії травмувалися троє рятувальників. 7 червня, отруївся чадним газом та втратив свідомість начальник зміни оперативно-координаційного відділення Станіслав Блінов.

На світанку 29 червня, через обвал бетонної плити тяжко травмувало начальника караулу 5-ї державної пожежно-рятувальної частини міста Миргород, капітана служби цивільного захисту Юрія  Сирова. Його доставили до Нюрнбергу, а лікування рятувальника оплачуватиме Німеччина. Увесь цей час Юрій перебував у реанімаційному відділенні Кременчуцької лікарні, його стан лікарі характеризують як стабільно тяжкий. За рекомендаціями лікарів, рятувальник потребував спеціалізованого лікування за кордоном. 

Також через обвал цієї плити травмувало старшого рятувальника-дозиметриста, старшого сержанта служби цивільного захисту Олександра Шкумата. Усі рятувальники залишилися живими.

Загалом ракетою зруйновані 10 тис. квадратних метрів – це вся територія будівлі. Епіцентром самого вибуху став магазин «Comfy».

Скриншот із камер спостереження ТРЦ за момент до ракетного удару

Як виправдовувалися російські злочинці

Сам російський диктатор путін заявив, що ніякого теракту і вибухів у Кременчуці не було. Він вважає, що у росії є на озброєнні велика кількість «високоточної» зброї, яка дозволяє їм досягати свої цілі. Також він думає, що його армія не стріляє «просто так по полях», а як правило це робиться за результатами розвіданих цілей.

Міноборони рф ракетний обстріл ТРЦ коментувало, начебто він давно не працював, а на його території українці зберігали озброєння і боєприпаси, що надійшли від США і Європи. 

Проте попри заяви міноборони росії й заяви вже самого путіна про ракетний обстріл кременчука по «військових цілях», голова МЗС рф сергій лавров взагалі заперечив будь-які удари росіянами по Кременчуку.

Уламки ракети, що обстріляла «Амстор»

Також на саме місце події виїжджали журналісти замовлені росією, вони шукали військову техніку та зброю. Коли ті побачили, що російська армія вчинила черговий злочин, здивувалися, що у зруйнованій будівлі немає жодної техніки. Після цього пропагандисти одразу почали виправдовувати ситуацію питанням: «Може, встигли вивезти військову техніку?».

Тим часом у соцмережах розповсюджували відео, де начебто кременчужанка розповідає, що у торговому центру «Амстор» зберігалася американська зброя.

Цією людиною виявилася колишня засуджена за наркоторгівлю Валерія Браца, яка втекла з Кременчука за кордон і працює путінською пропагандисткою. 

Але заяви росіян про «американську техніку» та «давно непрацюючу будівлю» набули повної нікчемності, коли голова парламентського комітету з фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев повідомив, що торговий центр 27 червня приніс прибутку 2,9 млн грн. У день теракту в ТРЦ «Амстор» працювало 58 касових апаратів. Явно, що люди приходили у ТРЦ не за новим Himars або «Байрактаром» чи гаубицею Caesar.

Розслідування воєнного злочину

Правоохоронці розпочали досудове розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством, внаслідок якого постраждали люди та повністю зруйновано цивільний об’єкт. Колишня Генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова повідомила, що слідству стало відомо, що у чаті ТРЦ повідомили, що з 23 червня не будуть зачиняти заклад під час повітряної тривоги.

За процесуального керівництва Кременчуцької окружної прокуратури розпочали досудове розслідування за фактом службової недбалості, що спричинило тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 367 КК України). У ході слідства перевірятимуться дії службовців ТРЦ «Амстор» щодо вжиття заходів із цивільного захисту працівників та відвідувачів центру.

До того ж Ірина Венедіктова розповіла, що цей злочин росіян можуть розглядати у Міжнародному кримінальному суді у Гаазі. Тому цю справу важливо документувати за стандартами міжнародного гуманітарного права. За її словами, у цій справі важливо звертати увагу на два аспекти: перший – притягнення до відповідальності російських злочинців і другий – притягнення до відповідальності тих людей, які допустили службову недбалість.

СБУ також невідкладно розпочала розслідування російського воєнного злочину. Провадження відкрили за черговим фактом порушення законів та звичаїв війни.

Також 28 червня оператор «Амстору» компанія «Іст Солюшн Групп» подала заяву до поліції про злочин, скоєний російськими військами.

А правозахисна організація Human Rights Watch закликала російську владу розпочати розслідування ракетного обстрілу ТРЦ «Амстор», а якщо ті цього не зроблять, це має зробити Міжнародний кримінальний суд та інші слідчі органи.

Щодо заяв кремля про те, що ракети цілилися у військовий об'єкт, дослідникам організації HRM дозволили безперешкодний доступ до також обстріляного ракетою заводу «Кредмаш », де на думку росіян, українці зберігали зброю та боєприпаси надані Європою. Оглянувши об'єкт дослідники не знайшли ніяких свідчень про зберігання там озброєння.

Мародерство у зруйнованому торговому центрі

Вночі 28 червня трьох працівників комунального підприємства затримали тероборонівці, які охороняли порядок біля «Амстору». Вони приїжджали розбирати уламки після ракетного удару по ТРЦ, розчищали територію від скла. Паралельно рятувальники та нацгвардійці виносили зіпсовані внаслідок пожежі товари. Також з-під уламків збирали товари, що вдалося зберегти.

Після прибирання території троє комунальників відклали коробку з 61 телефоном, потім її завантажили в автомобіль і планували вивезти. Тероборона зупинила чоловіків, на місце події викликали поліцію. Комунальники отримали по 60 діб перебування  під вартою у Полтавському СІЗО з правом внесення 49 тис. 620 грн застави.

Постраждалі будівлі від вибухової хвилі ракетного удару по «Амстору»

Від вибуху постраждало чимало будівель Кременчука, але публічно відомо про кілька.

27 червня під час ракетного удару по інфраструктурі Кременчука основна будівля та споруди Кременчуцької гімназії № 1 потрапили під вибухову хвилю другої ракети.

За наслідками вибухової хвилі під час ракетного удару у будівлі закладу пошкоджено:

  • 31 дерев’яне вікно; 
  • 60 пластикових вікон; 
  • 2 двері (кабінети); 
  • 1 група вхідних дверей; 
  • м‘яка покрівля тощо.

Комісія освітнього закладу склала акти з фотофіксацією кожного пошкодження, відповідна служба департаменту освіти підрахувала збитки та надіслала їх за призначенням. Наразі спільними зусиллями педагогів та батьків відремонтували частину пошкоджених вікон, замінили скло у дерев‘яних вікнах, провели тимчасове закриття всіх пластикових рам тощо.

Також від вибуху постраждала і будівля палацу культури «Кредмаш». Ситуація зі склінням будівлі критична. Наразі працівники палацу культури закрили вибиті від вибухової хвилі вікна. 

Керівники гуртків вже оголосили збір коштів на скло, але ця процедура не примусова. Також звернулися зо допомогою і до міської ради. Планують спершу замінити вікна у балетному залі. 

Але Кременчуцький телеграф повідомляє, що батьки скаржаться, що їх просять здати по 1 тис. грн на скління вікон. Керівник Кременчуцької районної військової адміністрації Олег Лєднік розповів, що у такому випадку слід звертатися до міської влади, яка надає допомогу тим, хто постраждав під час вибуху, а не брати гроші з батьків. Якщо ж там не зможуть допомогти, тоді військова адміністрація готова підключитися і сприяти у розв'язанні цього питання.

Перевірки торгових центрів Полтавщини

Після трагедії в «Амсторі» начальник Полтавської обласної військової адміністрації Дмитро Лунін дав доручення перевірити усі ТРЦ Полтавщини на дотримання правил безпеки під час повітряних тривог.

У Кременчуці заборонятимуть працювати торговим центрам, якщо ті не дотримуватимуться правил «повітряної тривоги». Власникам даються рекомендації щодо їх роботи під час оголошення повітряної тривоги, а також рекомендації для дій персоналу та відвідувачів закладів у надзвичайних ситуаціях військового характеру.

У Полтаві для працівників та адміністрації закладів рятувальники проводять інструктажі стосовно алгоритму дій за сигналом «Увага всім! Повітряна тривога!».

Надзвичайники вручають тематичні рекомендації щодо порядку дій персоналу та відвідувачів для  подальшого розміщення їх у приміщеннях центрів.

Забезпечення цивільного захисту є обов’язком керівників, адміністрації закладу. Має бути чіткий алгоритм дій під час надзвичайних ситуацій, зокрема «повітряної тривоги».

План реагування на надзвичайні ситуації розробляє підприємство з кількістю працюючого персоналу понад 50 людей та затверджується керівником цього підприємства. У господарському підприємстві з кількістю працюючого персоналу 50 людей і менше посадова особа з питань цивільного захисту розробляє Інструкцію щодо дій персоналу у разі виникнення надзвичайних ситуацій. Алгоритм дій для громадських закладів Полтавщини під час «повітряної тривоги» дивіться тут.

Яким буде майбутнє знищеного ТРЦ «Амстор»

«Амстор» у Кременчуці не демонтують через продовження пошуків безвісно зниклої людини. Демонтаж зруйнованої ракетою будівлі не можуть розпочати через пошукові роботи. За інформацією Олега Лєдніка, містяни скаржаться на сморід, який шириться від руїн торговельного центру. Він спричинений рештками продуктів з продуктового супермаркету на території ТЦ, які досі там перебувають.

В «Амсторі» був продовольчий супермаркет. У ньому продавали м'ясо, рибу та інші продукти. Усі вони залишилися там. Власник та міська влада мають проводити дезінфекцію території, щоб прибрати запах, але наразі поки не можна проводити роботи по демонтажу зруйнованих споруд та очистити цю територію.

Зараз ТРЦ огороджений і його охороняє Нацгвардія та територіальна оборона, але надалі цілодобову охорону здійснюватиме інша структура. 

А на сайті Президента України створили петицію побудувати на місці зруйнованого ракетним обстрілом торгового центру в Кременчуці меморіал загиблим. У петиції також йдеться, щоб на тому місці більше не будували ще один ТРЦ.

Обкладинка – фото Олега Петрасюка у Кременчуці