m3x7wATJKsd0iuSA

Роботи на визначних місцях ведуться за погодженням та разом із археологами. При виявленні будь-яких знахідок – припиняються і відновлюються тільки з дозволу консультативної ради.

У вівторок, 14 січня, на міжвідомчій обласній комісії у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій при Полтавській облдержадміністрації обговорили рік діяльності ГО «Пушкарівський яр», а саме про результати розвідок, розкопок та пошукових робіт у 2019 році на території колишніх артскладів у Полтаві та визначити подальші плани.

Члени ГО попрацювали з архівами СБУ. Також у 2019 році на артскладах працювала пошукова організація, яка дослідила 64 гектарів території та зробила аерофотозйомку. Дані порівнювали з фотографіями часів Другої світової війни, щоб виявити найбільш вірогідні місця захоронення. На замовлення «Пушкарівського яру» підприємство «Геосканес» виконало 250 зйомок безпілотними коптерами, щоб зробити 3D модель місцевості.

Дослідження території

Голова ГО «Пушкарівський яр» Олександра Супряженко зазначає:

«Карти є і там є ділянки, на яких видно територію старого кладовища та можливі захоронення. Якщо місто хоче побудувати там багатоповерхівки, то розбиває на лоти і все опрацьовує ліцензійна організація: чи є там захоронення і де можна будувати».

Олександра Супряженко

Представник від Полтавської міськради Юліан Матвійчук розповів, що в середині грудня минулого року на артскладах відбулися чергові дослідження території. До лютого міська влада ще чекає звіт по можливим місцям поховань, щоб потім конкретно визначити, де можна будувати багатоповерхівки, а де – ні.

Члени комісії вирішили рекомендувати консультативній раді з питань охорони культурної спадщини при Департаменті культури та туризму взяти до уваги всю викладену інформацію та надати «Пушкарівському яру» статус визначного місця. Потім звіт пошукової організації направлять Київську державну міжвідомчу комісію, яка має вирішити, яким чином Полтавська міська рада має розпоряджатися цією територією.

Дослідження території

Олександра Супряженко зазначає, що цей статус можна буде зняти тільки шляхом підтвердження, що на цих лотах, на які розбили територію «Пушкарівського яру», нічого немає.

Згідно з законодавством, визначне місце – це один з типів об’єктів культурної спадщини. Визначні місця – зони або ландшафти, природно-антропогенні витвори, що донесли до нашого часу цінність з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду. Будь-які роботи на «визначних місцях» ведуться за погодженням та разом із археологами. При виявленні будь-яких знахідок – припиняються і відновлюються тільки з дозволу консультативної ради.

На засіданні комісії

«Сьогодні, 15 січня, на Консультативній раді з питань охорони культурної спадщини в Департаменті культури і туризму ПОДА приймуть статус визначного місця. Далі ми відправимо  інформацію на Київ і присвоять категорію. Чи буде це 64 га чи ні, поки що невідомо», – підсумувала голова ГО «Пушкарівський яр».

«Пушкарівському яру» на артскладах планують надати статус визначного місця

Пригадаємо, наприкінці грудня в Полтаві провели аерофотозйомку на території колишніх артскладів.

У листопаді проєкт «Пушкарівський Яр» отримав премію імені Чарльза Хоффмана з формулюванням «За видатну програму “Пушкарівський Яр”» від благодійного фонду «Джойнт».

11 вересня Всеукраїнська громадська організація «Союз “Народна пам’ять”», яка проводила розвідувальні пошукові роботи на території колишніх артскладів (Пушкарівський Яр), обмеженої вулицями Пушкарівська, Гончара, Петлюри, Гребінки 18-20 липня, надала звіт про виконані роботи.

Перед початком розвідки дозвіл на її проведення надав мінкульт.

Наприкінці червня в Полтавському краєзнавчому музеї показали архівні матеріали про «Пушкарівський Яр».

25 квітня 2019 року на сесії міськради депутати не виставили на аукціон спірні земельні ділянки, поки там не проведуть пошукові роботи.

Олександра Супряженко зазначала, що вона разом із однодумцями ініціюватимуть створення меморіалу «Пушкарівський Яр», щоб увічнити пам’ять про всіх, кого розстріляли на тій місцині.

Раніше ЗМІСТ розповідав про історію цього місця під час Другої світової війни.

Про поховання широкому загалу стало відомо у травні 2017 році, коли «Полтававодоканал» прокладав траншею для колектору.

Фото Богдана Проскурова

Loading...