09 грудня, 09:12
09 грудня, 09:12

Рік тому ранок 9 грудня приголомшив полтавців масштабною пожежею у центрі міста – у пам’ятці архітектури національного значення на Круглій площі сталася пожежа, яка нагадала містянам, що насправді «Котлярик» з усіма його закладами і прибудовами – це Будинок Полтавського Дворянського зібрання, який однозначно варто зберегти.

Минув рік. У будівлі розчистили завали, вивезли сміття, планують протиаварійні роботи та готуються до передачі на баланс області, щоб реставрувати. ЗМІСТ розповідає хронологію подій, які відбулися з будівлею за цей рік.

9 грудня 2020 рік

У ніч пожежі до будівлі виїхали співробітники охоронної фірми «Явір-2000», бо в ресторані «Терраса. Територія м'яса» спрацювала сигналізація. Охоронці не побачили нічого підозрілого, а згодом почули всередині гучний «хлопок». Потім вогонь охопив заклад.

Дзвінок про пожежу надійшов до рятувальників о 4:30 ранку. До гасіння пожежі задіяли 14 одиниць техніки та 56 людей особового складу. 

Фото – Ігор Гетало
Фото – Ігор Гетало

О 9:00 стало відомо, що патрульна поліція Полтавщини перекрила рух транспорту на двох вулицях – 100-річчя Полтави та Небесної Сотні.

Поліція відкрила кримінальне провадження за фактом пожежі.

О 9:15 пожежу локалізували. У будівлі згорів центральний і правий корпус. Лівий корпус вдалося зберегти.

На місці пожежі в будівлі екскінотеатру Котляревського загинула людина. 

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу img_8712-24-copy-1-1024x683.jpg

Пожежу вдалося ліквідувати о 13:06. На місці почала працювати експертна група ДСНС, аби з’ясувати причини виникнення вогню. 

Міська комісія ТЕБ і НС ухвалила рішення встановити тимчасову огорожу та охорону довкола будівлі.

В етері Poltavske.tv приватний підприємець, голова ГО «Підприємці Полтавщини» Євген Дикань сказав, що збитки підприємців через пожежу в екскінотеатрі Котляревського становлять приблизно 100 млн грн.

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу img_20201210_100350-1024x766.jpg
Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу img_20201210_100658-1024x766.jpg

11 грудня 2020 рік

Експерти ДСНС продовжували встановлювати причину пожежі в будівлі. Який мало вигляд приміщення екскінотеатру Котляревського після пожежі, тут.

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу photo_2020-12-11_12-14-24-1024x768.jpg
Фото – ДСНС
Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу photo_2020-12-11_11-38-34-1.jpg
Фото – ДСНС

12 грудня 2020 рік

Поліція ідентифікувала особу людини, яка загинула під час пожежі. Цією людиною виявився місцевий хлопець, 1993 року народження.

17 грудня 2020 рік

«Старнайт» надав відео ймовірного підпалу. На відео потрапив невідомий чоловік та момент початку задимлення у приміщені. Згодом на відео видно пожежників.

18 грудня 2020 рік

Поліція повідомила, що тіло, яке знайшли після пожежі в «Котлярику», належить чоловіку якого видно на відео підпалу. Але говорити про те, чи причетний він до підпалу зарано, адже це має встановити слідство і суд.

Охоронна служба «Явір – 2000» оприлюднила запис розмови з диспетчером ДСНС у ніч пожежі у будівля дворянського зібрання у Полтаві.

24 грудня 2020 рік

Комунальники встановили огорожу поблизу будівлі екскінотеатру Котляревського. Для огороджування будівлі закупили 100 м металевої сітки вартістю понад 40 тис. грн.

Фото ЗМІСТу

29 грудня 2020 рік

На сесії депутати виділили 1,5 млн грн на проєкт реставрації споруди.

Вирішили, що прибудову до екскінотеатру Котляревського у Полтаві демонтують.

9 січня

Місяць після пожежі. ЗМІСТ підбивав підсумки. Невідомим залишалися:

  • причини та обставини виникнення пожежі;
  • точна сума збитків та вартість реставрації;
  • хто і яким коштом реставруватиме будівлю.

9 лютого

Два місяці після пожежі. У Київському науково-дослідному інституті проводили комплексну пожежно-технічну експертизу для встановлення причини пожежі у Полтавському будинку дворянського зібрання.

1 березня

«Палац дозвілля “Листопад”» уклав договір з приватним підприємством «Еверест О». Переможець охоронятиме приміщення екскінотеатру до кінця 2021 року. Будівлю мають цілодобово охороняти 2 пости за понад 600 тис. грн.

4 березня

Ексначальник Головного управління Нацполіції в Полтавщині Іван Вигівський сказав, що по цій справі триває досудове розслідування за трьома статтями: частина 2 статті 194 «Умисне знищення або пошкодження майна шляхом підпалу», стаття 270 частина 2 «Порушення встановлених законодавством  вимог пожежної безпеки» і стаття 197 «Порушення обов’язків щодо охорони майна». 

19 березня

Полтавська влада планує отримати 5 млн грн страховки через пожежу у Будинку дворянського зібрання. Тривали перемовини міської влади та страхової компанії про виплату коштів завдяки страхуванню.

9 квітня

Депутати Полтавської обласної ради задекларували готовність забрати на баланс будівлі екскінотеатру ім. І. Котляревського та Кадетський корпус з балансу Полтавської міської ради та Державної судової адміністрації.

13 травня
Як стало відомо ЗМІСТу із запиту, причина пожежі встановлюється, тривають відповідні дослідження та експертизи. 

20 травня
Перший заступник голови Полтавської громади Валерій Пархоменко сказав, що місто готове вести діалог про передачу будівель громади іншим органам влади, якщо вони готові будуть їх відбудувати:

«Все що стосується вкладень у Полтаву. Ми не будемо триматися за наше майно. Ми готові його віддати і готуємо проєкт (по Будинку Дворянського зібрання, – прим авт). Він уже на виході в Міністерстві, бо це пам’ятка архітектури. У травні приступимо до розчищення, будемо наводити лад, а далі з ПОДА комунікація. Якщо  є домовленість з керівництвом держави і профінансують, то це супер. Все щодо центральної площі, всі пропозиції готові розглядати це».

31 травня
В орендарів згорілого екскінотеатру Котляревського полтавська влада відсудила понад 2 млн грн. ТОВ «Старнайт» має заплатити неустойку за прострочення повернення Будинку Дворянського зібрання на загальну суму 2 млн 291 тис. грн.

9 червня
Пів року після пожежі. Який мав вигляд Будинок Полтавського дворянського зібрання тут

Будинок Дворянського зібрання

18 червня
Депутати Полтавської міської ради підтримали передачу пам’ятки архітектури на баланс області після виконання протиаварійних робіт. Міський голова Олександр Мамай сказав, що будівлю реставруватимуть коштом області та держави. Полтавська громада передасть будівлю після проведення протиаварійних робіт та робіт з консервації. Орієнтовно це планують зробити до зими 2021 року. Після реставрації, пам'ятку хочуть забрати знову на баланс громади.

6 липня
Будинок Дворянського зібрання прийняли на баланс області. Будівля перебуватиме в оперативному управлінні Полтавської обласної філармонії. Будинок Дворянського зібрання передадуть на баланс обласної ради після виконання протиаварійних робіт та консервації.

12 липня
Голова Полтавської облдержадміністрації Олег Синєгубов сказав, що кошти на реставрацію Будинку Дворянського зібрання у Полтаві почнуть шукати у 2022 році. Після завершення прийому-передачі будівлі на баланс області, розпочнуть виготовлення проєкту реставрації.

16 липня
Полтавська влада оголосила тендер на протиаварійні роботи для пам’ятки архітектури національного значення Будинок Полтавського Дворянського зібрання.

Також Управління капітального будівництва підписало 2 договори з ТОВ «Полтаваагропроект» щодо розробки документації на консерваційні роботи та на хіміко-технологічні дослідження для консерваційних робіт.

26 липня
У Будинку Дворянського зібрання у центрі Полтави пожежники загасили вогнище. Рятувальники локалізували пожежу об 11:08. Ліквідували пожежу об 11:25. Патрульні розповіли, що їм надійшло повідомлення від охорони щодо затримання людини, яка вибігла з екскінотеатру Котляревського. Патрульні затримали чоловіка.

5 серпня
Управлінню капітального будівництва Полтавської міської ради дозволили організувати бюджетним коштом протиаварійні роботи.

10 серпня
Полтавське районне управління поліції виконувало необхідні розшукові дії для встановлення причини загоряння у пам’ятці, що сталося 9 грудня 2020 року. Також завершили одну з експертиз для просування справи. Йдеться про пожежно-технічну, будівельно-технічну та судово-мистецтвознавчу експертизи. За словами Антона Столітнього, одну з них завершили у серпні, але інші дослідження прискорити поки не вдається.

13 серпня
Управління капітального будівництва Полтавської міської ради підписало договір з ТОВ «Добробут-інвест» щодо протиаварійних робіт в екскінотеатрі Котляревського. Підрядник виконає роботи за 1 млн 388 тис. грн. Згідно з календарним планом роботи триватимуть з 16 серпня по 30 вересня.

31 серпня
В екскінотеатрі Котляревського розчищали завали та будівельне сміття, яке утворилося після пожежі. Роботи з розчищення виконує ТОВ «Добробуд-інвест». Підготовчі роботи виконували весь минулий тиждень, після чого розпочали розчистку. За договором підрядник має забезпечити огородження території об’єкта, розчистку завалів, демонтаж штукатурки та вивезення сміття.

18 жовтня
У Полтавській обласній прокуратурі відбулася зустріч щодо проблем з використанням та збереженням архітектурних пам’яток у Полтаві. Під час зустрічі сказали, що  Полтавське районне управління поліції виконує розшукові дії для встановлення причини загоряння у пам’ятці. Також завершили одну з експертиз для просування справи. У прокуратурі кажуть, що після отримання експертиз, одразу після цього позиватимуться до ТОВ «Старнайт» про демонтаж незаконної прибудови. За результатами експертиз стане відомо про винуватість чи невинуватість орендарів у пожежі. Нині ж у будівлі тривають протиаварійні роботи.

23 жовтня
Стан виконання протиаварійних робіт перевірив заступник міського голови Валерій Пархоменко та начальник управління капітального будівництва Максим Медведєв. Після завершення протиаварійних робіт будівлю законсервують та передадуть обласній владі для подальшої реставрації.

29 жовтня
Управління капітального будівництва підписало договір з ТОВ «Полтаваагропроект» щодо додаткових робіт по коригуванню документації. Додаткові роботи по коригуванню документації на протиаварійні та консерваційні роботи пам’ятки коштували 49 тисяч 850 грн.

4 листопада
Зупинку «Корпусний парк» перенесли через протиаварійні та консерваційні роботи у будинку Полтавського дворянського зібрання (вул. Соборності, 31) до 4 листопада 2024 року.

12 листопада
Управління капітального будівництва Полтавського міськвиконкому оголосило тендер на продовження протиаварійних робіт. Очікувана вартість – 11 млн 120 тис. 352 грн. Згідно з тендерною документацією, підрядник має виконати демонтажні роботи, розібрати завали, посилити цегляні стіни, вивезти сміття тощо.

1 грудня
Управління капітального будівництва Полтавського міськвиконкому оголосило тендер щодо нагляду за протиаварійними роботами у Будинку Дворянського зібрання. Очікувана вартість робіт – 100 тис. 284 грн.

8 грудня
Управління капітального будівництва Полтавської міської ради змінило дату завершення протиаварійних робіт. Тепер виконавець матиме їх завершити не 31 грудня 2021 року, а 31 січня 2022 року. Нині УКБ розглядає пропозицію «Добробут-інвесту», бо той пропонує дешевше виконати роботи – за 11 млн 119 тис. грн. Наміру укласти договір наразі не оголошували.Раніше голова Полтавської облдержадміністрації Олег Синєгубов представив бачення розвитку ансамблю у центрі Полтави. Згідно з цими планами у Будинку Полтавського дворянського зібрання хочуть відкрити малу оперу. Для цього попередньо необхідно 450 млн грн. Наразі будівлю готують до консервації та передачі на баланс області. 

Скільки триватиме реставрація пам’ятки наразі невідомо. Але як говорив керівник ГО SavePoltava Віктор Трофименко, розвиток міста може бути тільки через збереження. Тому історія Полтавського будинку дворянського зібрання є показовою, а її відновлення важливим кроком у збереженні історико-культурного обличчя міста.

Нагадаємо, інтерв’ю з рятувальником про ліквідацію пожежі в екскінотеатрі Котляревського, тут.

Також ЗМІСТ поспілкувався з полтавцем Василем Пилипенком, який наприкінці 80-х років минулого століття займався капітальним ремонтом будівлі екскінотеатру Котляревського. Деталі тут.